STEM 5-А, 5-Б, 5-В




21.02.24 5-В
22.02.24 5-Б
23.02.24 5-А

Тема. Знання, уміння і навички, необхідні працівникам космічної галузі. Де отримують космічні професії. Україна космічна. Проєкт «Виготовлення «зоряного» проектора»

Подивись вночі угору ― безліч там чудес!
Здавна мріють люди досягти небес.
Швидше піднімайтесь в уявний зореліт ―
Почнемо фантастичний до Всесвіту політ.


  1. Скільки зірок можна побачити неозброєним оком?
  2. Скільки сузір’їв виділяють на небі?
  3. Впродовж року Сонце послідовно проходить через 12 сузір’їв, які називаються ….
  4. Як називається наша галактика?
  5. Як називається наша зоряна система?
  6. Пригадаймо, яка планета найбільша у сонячній системі?
  7. Який одяг вдягають на себе космонавти?
  8. За допомогою якого приладу можна досліджувати зоряне небо?
  9. Яе називаються великі вогняні кулі, що складаються з розжареного газу?
  10. Яка зоря найближча до нас?
  11. Найвідоміше сузір’я, яке ви можете побачити у нашій півкулі?

    Для того, щоб стати космонавтом, потрібно пройти безліч випробувань. А ще – мати знання і навички з найрізноманітніших сфер діяльності. Відшукай у ланцюжку слів назви професій, які може поєднувати космонавт. Запиши їх у зошиті. Як, на твою думку, можна виконувати таку роботу, живучи на космічній станції?


    Авіація та космонавтика – професії майбутнього та стратегічно важливі сфери для кожної держави. Цивільні авіаперельоти, повітряна обороноздатність країни, військова авіація та космічні розробки – це питання, які перебувають у веденні авіакосмічної індустрії.
    Не секрет, що в даний момент у світовій авіації робе більш ніж 56 мільйонів людей. Пілоти й бортпровідники, інженери й механіки, диспетчери й керівники польотів – саме ці авіаційні спеціальності найбільш затребувані в авіакомпаніях різних країн світу.

            Авіадиспетчер (Диспетчер управління повітряним рухом)

           Авіаційний інженер (Авіаінженер)

           Авіаційний механік (Авіамеханік)

           Інженер з експлуатації аеродромів

           Інженер з ракетобудування

           Керівник польотів

           Космічний гід

           Космічний психолог

           Космонавт (Астронавт)

           Менеджер космотуризму

           Оператор БПЛА (Оператор безпілотника)

           Пілот (Льотчик)

    Стюардеса (Бортпровідник)

    Плюси роботи в авіації та космонавтиці:

    • престижність;
    • висока оплата праці;
    • можливість подорожувати та розвивати коло ділових знайомств;
    • привабливий соціальний пакет;
    • ранній вихід на пенсію.
    Ризики професії:
    • висока відповідальність;
    • відсутність права на помилку;
    • робота, пов'язана із фізичним та моральним стресом.
    Щорічно авіаконструктори та інженери представляють сучасні моделі пілотованих та безпілотних літальних апаратів, а космічні фахівці освоюють нові закони та простори Всесвіту. Зрозуміло, що рушійною силою цих процесів є компетентні фахівці. Напевно тому, немов угадуючи майбутнє, уже сьогодні набирають популярність такі космічні професії, як інженер орбітальних станцій, авіаційний та космічний психолог, проектувальник скафандрів і т.д.

    Професія космонавта загадкова, захоплююча та цікава, тож недарма багато дітей мріють в дорослому житті бути космонавтами.Тим паче, в час SpaceX та Ілона Маска, коли вивчення та освоєння космосу, як ніколи актуальне, а можливість втілити мрію не така вже й примарна. Однак, щоб стати космонавтом, треба докласти великих зусиль.

    Загалом, існує три основні спеціалізації космонавтів:

    Космонавт-випробувач – пілот космічного корабля. Його завданнями є: пілотування літального апарату, зліт, посадка, координація роботи всіх систем і дій екіпажу. Космонавти-випробувачі набираються серед військових льотчиків.

    Космонавт-інженер – спеціаліст, який обслуговує технічні системи корабля, координує перед- і після-польотну підготовку літального апарату, бере участь у розробці і випробуванні нових технічних систем. Під час польоту виконує всі необхідні ремонтні роботи.

    Космонавт-дослідник, який відповідає за стан здоров’я членів екіпажу, проводить експерименти, досліджує поведінку живих організмів в умовах невагомості. Космонавти-дослідники обов’язково включаються до складу тривалих експедицій.

    Як стати космонавтом – з чого почати?

    Насамперед варто сказати, що кандидат у космонавти повинен відповідати ряду вимог. До перших з яких відносять вік. Як правило, легше пройти відбір тим, чий вік коливається від двадцяти семи до сорока років. Зростання повинен бути не менше 157 і не більше 190 сантиметрів.
    Відмінне навчання у вищому закладі – наступний важливий критерій. Диплом, отриманий в хорошому університеті необхідний. Чоловіки обов’язково повинні відслужити в армії.

    Куди треба вступати, щоб стати космонавтом?

    Отже, людина, що бажає стати космонавтом, повинен мати освіту. Важливо отримати одну з наступних спеціальностей:
    Космонавт-дослідник. Для того щоб ним стати, потрібно диплом, який свідчить про вищу медичну або біологічну освіту. Варто відзначити, що при відборі перевага надається тим кандидатам, які мають за спиною наукові роботи. Людина з такою спеціалізацією на борту виконує обов’язки лікаря. Крім цього, він повинен проводити досліди та експерименти після висадки.

    Випробувач. В його обов’язки входить управління космічним кораблем. Щоб стати бортовим капітаном, слід отримати вищу освіту, що готує військових льотчиків. Тут дуже важливий досвід роботи. Льотчик повинен мати в запасі не менше 350 годин польоту, і 170 стрибків з парашутом. Але чим більше, тим краще. Необхідно, щоб кандидат на професію космонавта-випробувача володів якостями лідера.
    Інженер. Обов’язки людини цієї спеціальності полягають в огляді техніці. Він повинен стежити за правильною роботою корабля, а в разі його поломки усувати несправності. Щоб стати інженером-космонавтом, необхідно мати відповідну вищу освіту.

    Перш, ніж відправитися на орбіту, потрібно мати досвід роботи. Після того, як людина отримає диплом, йому слід знайти роботу по своїй спеціальності, після чого подати свою заявку на відбір космонавтів в агентство. Варто зазначити, що там дуже жорстка конкуренція. А кандидат повинен відповідати ряду важливих вимог.

    Що треба щоб стати космонавтом:

    • мати бездоганну репутацію;
    • не мати судимостей;
    • не мати жодних негативних записів в особистих справах;
    • стаж роботи на землі повинен бути не менш трьох років.

    Так, деколи навіть неоплачений вчасно штраф може створити серйозні перешкоди для зарахування до загону космонавтів. Крім цих вимог людина повинна мати відмінне здоров’я. У кандидатів ретельно перевіряється зір. Воно має бути стовідсотковим. Також майбутній космонавт не повинен страждати гіпертонією. Якщо при огляді буде виявлено захворювання, то кандидату в кращому випадку запропонують полікуватися, а в гіршому – виключать з числа претендентів.

    Після цього проводиться тестування з деяких дисциплін.


    Обов’язкова умова – гарне знання англійської мови. Стати космонавтом без екстремального навчання не можна, так як це обов’язковий етап навчання. Він полягає в обертанні кандидата в
    центрифузі, в якій створюються ефекти перевантажень.
    Якщо кандидат пройде з успіхом всі етапи відбору, то він буде зарахований до лав космонавтів. Далі йому належить навчання всім тонкощам професії, яке може тривати від трьох до п’яти років.
    Після цього кандидата починають готувати до першого вильоту на орбіту.
    Цей період може зайняти не один рік.

    Якості, які необхідні, щоб стати космонавтом:

    • здатність до навчання;
    • психологічна врівноваженість;
    • інтелектуальність;
    • старанність;
    • працьовитість;
    сміливість і відвага.

    Тому космонавт повинен володіти сильними вольовими якостями, інтелектуальними здібностями, швидкою реакцією, умінням працювати в несприятливих умовах. Неповторною особливістю професії космонавт є взаємодія людини з простором.

    Плюси: Це дуже цікава, приваблива та романтична професія. Можливість втілити дитячу мрію, полетіти в космос і побачити нашу планету на власні очі. Брати участь в наукових дослідах, експериментах та відкриттях. Є можливість стати знаменитим та гордістю для своїх рідних. Постійний розвиток та самовдосконалення. Професія добре оплачувана, популярна та актуальна для нашого сьогодення.

    Мінуси: Професія космонавта досить небезпечна, пов’язана з ризиком, передбачає великі навантаження на організм. Довга і наполеглива підготовка з безліччю випробувань перед першим польотом. Космічні польоти тривалі в часі, а це передбачає довгу розлуку з сім’єю та друзями. Можливий варіант, що полетіти в космос випаде лише раз. Космонавти рано виходять на песнію.

    Космонавт - це людина, що пройшла спеціальну підготовку, та що здійснює політ у космос із певною метою в складі екіпажу космічного корабля. (КК)
    Традиційно, до складу екіпажу входять командир, бортінженер, лікар та дослідник.

    Кожен член екіпажу має свої посадові обов'язки:

    КОМАНДИР

    • керування космічним кораблем (зліт, пілотування, посадка);
    • контроль виконання програми польоту;
    • координація роботи всіх систем КК та дій екіпажу;
    • ведення зв'язку із Землею;
    • здійснення ручного керування бортовими системами у випадку відмови автоматики.

    БОРТІНЖЕНЕР

    • участь у підготовці космічного корабля до польоту;
    • контроль технічного стану всіх бортових систем КК;
    • інформування командира КК про виниклі несправності бортової техніки;
    • діагностика та виконання необхідних ремонтно-профілактичних робіт на КК;
    • тестування нових систем і обладнання КК.

    ЛІКАР

    • контроль стану здоров'я всіх членів екіпажу та надання невідкладної медичної допомоги, при необхідності.

    ДОСЛІДНИК

    • проведення наукових експериментів та медико-біологічних досліджень, запланованих програмою польоту.

    Професія космонавта, безумовно, вважається однієї із найскладніших та найнебезпечніших, але, в той же час, шанованих, перспективних та високо оплачуваних професій у світі.
    Для того щоб стати космонавтом, необхідно пройти жорсткі критерії відбору.
    Претендувати на посаду одного із членів екіпажу може людина із вищою профільною освітою та великим досвідом роботи у своїй галузі. Крім професійних навичок майбутній космонавт повинен мати міцне здоров'я, 100-процентний зір, не мати хронічних захворювань та шкідливих звичок. Також, сильний характер, лідерські якості, аналітичний склад розуму, наполегливість та витривалість будуть значною перевагою при відборі в ряди космонавтів.

    Що повинен вміти космонавт?

    Космонавт (Астронавт)

    • керування космічним кораблем (зліт, пілотування, посадка);
    • контроль виконання програми польоту;
    • координація роботи всіх систем КК та дій екіпажу;
    • ведення зв'язку із Землею;
    • здійснення ручного керування бортовими системами у випадку відмови автоматики.

    Професійні хвороби: які зміни відбуваються в огранізмі космонавта під час польоту?

    https://oppb.com.ua/articles/profesiyni-hvoroby-yaki-zminy-vidbuvayutsya-vogranizmi-kosmonavta-pid-chas-polotu

    Закони космосу, які змусять вас переглянути своє бажання бути космонавтом

    https://www.imena.ua/blog/become-an-astronaut/

    Профільна освіта:

    Вимоги до кандидатів вища медична або біологічна освіта, наявність власних наукових праць. У ідеалі захищена, або підготовлена до захисту, кандидатська дисертація.

    Де готують космонавтів в Україні?

    Щоб стати космонавтом, найкраще закінчити профільний вуз за фахом «космонавтика», «біологія» або «фізика».

    В Україні де готують космонавтів: Національний авіаційний університет та Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут" в Києві, і Національний аерокосмічний університет ім. М.Є. Жуковського "Харківський авіаційний інститут" в Харкові, Національний центр аерокосмічної освіти молоді ім. О.М.Макарова, м. Дніпро, Фаховий коледж ракетно-космічного машинобудування Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара, Національний університет «Львівська політехніка»

    Центри підготовки космонавтів:

    NASA's Johnson Space Center

    European Astronaut Centre (EAC)

    Tsukuba Space Center (Jaxa), Tsukuba City, Japan

    Astronaut Center of China (ACC)

    Kennedy Space Center Astronaut Encounter

    Профільну освіту в Україні можна здобути у таких ВНЗ:

    Національний Авіаційний Університет

    КПІ імІгоря Сікорського

    Національний аерокосмічний університет імені М.Є. Жуковського «ХАІ»

    Медичні ризики для здоров’я космонавтів



    Зробимо на уроці 
    Проєкт «Виготовлення «зоряного» проектора»
    4. Намалюй шаблон (бокова сторона циліндра)
    5. Виріж шаблон

    6. Маркером або фломастером намалюй силует міста або лісу

    7. Склей циліндр

      

    8. «Зоряний» проектор – циліндр розмістити на ліхтарик телефона

    9. Ти готовий до спостереження за зірками!
      

    Уявіть, що ви космонавти і вам потрібно розшифрувати радіосигнали, які вам надсилає Центр управління польотом. Розшифруйте повідомлення, закодоване азбукою Морзе і дізнайтеся, чого вам бажає Центр управління.













    31.01.24 5-В
    01.02.24 5-Б
    02.02.24 5-А



    Тема. Оптичні прилади, що дозволяють вивчати Всесвіт. Проєкт «Виготовлення «зоряного» проектора»






    ЗОРЯНЕ НЕБО – ВЕЛИКА КНИГА МУДРОСТІ ПРИРОДИ

    Зірки здаються нам маленькими блискучими крапочками, бо знаходяться дуже далеко від землі.
    Насправді ж зірки – це величезні розжарені кулі, які складаються з газів і світяться власним світлом. Вони схожі на Сонце і рухаються навколо своєї осі, як і наша Земля.
    Зірки відрізняються своїми розмірами. Є зірки - гіганти, а є карлики.

    - Коли Сонце ховається за горизонт, на безхмарному небі то тут, то там з’являються зорі. Спочатку одна, потім друга, третя… десята, двадцята...

    І вже не перерахувати, настільки їх стало багато. Придивившись, ми бачимо, що зорі розташовуються то невеличкими групами,то скупченнями.

    – Що то за скупчення, хочете дізнатися?

    Послухайте та відгадайте загадку.

    Звідкіля у нас на небі Риби, близнюки, ведмеді?
    Лебідь розправляє пір'я.
    Це все зоряні …

    Сузір'я – це візерунок зірок, який видно із Землі.
    Сузір’я — ділянка зоряного неба, група яскравих зір, об’єднаних спільною назвою.

    Слово сузір'я походить від латинського слова, що означає «набір зірок». На небі є 88 сузір'їв, як це визнає Міжнародний астрономічний союз, але деякі з них можна побачити лише з північної або південної півкулі. Насправді ж зірок, які можна побачити неозброєним оком, на небі близько 6000.

    Астрономія існує вже кілька тисяч років. Перші астрономи спостерігали зірки, дивлячись на небо неозброєним оком.
    Сучасні вчені вивчають космос за допомогою потужних телескопів.



    Перший телескоп винайшов італієць Галілео Галілей у 1609 році. Телескоп Галілея мав здатність наближувати зображення небесного тіла у 30 разів.

                   Радіотелескоп                                      Оптичний телескоп

    Планетарій — науково-просвітницька установа, призначена для популяризації природничих наук, а також пристрій, за допомогою якого створюється реалістична картина зоряного неба.


    Досягнення людства сьогодні дають можливість виводити на орбіту Землі складні наукові прилади.
    Ними можна спостерігати за далеким космосом,причому цим спостереженням не заважає повітря та інші перешкоди.
    Найвідомішим науковим космічним приладом є телескоп Габбл. Його вивели на орбіту 1990 року, й він працює до сьогодні. За цей час він сфотографував із великою чіткістю безліч об’єктів у космосі. Такі чіткі зображення з поверхні Землі отримати неможливо.

    Досліджуючи небо за допомогою потужних телескопів, таких, наприклад, як Хаббл, астрономи припускають, що досяжний для неозброєного ока Всесвіт без додаткового обладнання налічує 125 мільярдів галактик. Лише в нашій галактиці— понад 100 млрд зір!

    https://hubblesite.org/


    2021 року в космос стартував найкрупніший космічний телескоп «Джеймс Вебб» із найбільшим дзеркалом діаметром 6,5 м. Він також є найкоштовнішим вантажем, відправленим у космос за всю історію людства. Його вартість становить близько 10 мільярдів доларів. Він надзвичайно чутливий і може «побачити» теплові промені від найвіддаленіших і найстаріших галактик Всесвіту, а також досліджувати далекі планети біля інших зір. Можливо, колись саме «Джеймс Уебб» знайде планету з іншими живими істотами



    Інтерактивний віртуальний онлайн планетарій Stellarium Mobile - Зоряна карта. Він є унікальним середовищем, призначеним не тільки для розваг, але і для науки.У цьому віртуальному планетарії ви можете не тільки вказати своє місце розташування (кнопка у вигляді крапельки), але й дату. Сторінка автоматично згенерує те, як виглядатиме небо в заданий проміжок часу.

    Stellarium Mobile - Зоряна карта – це програма планетарію, яка показує саме те, що ви бачите, дивлячись на зірки.

    Визначте зірки, сузір’я, планети, комети, супутники (наприклад, МКС) та інші об’єкти глибокого неба в режимі реального часу на небі над вами всього за кілька секунд, просто наводячи телефон на небо!

    https://play.google.com/store/apps/detailsid=com.noctuasoftware.stellarium_free&hl=uk&gl=US&pli=1


    НАЗЕМНІ ОПТИЧНІ ТЕЛЕСКОПИ Очі астронома -телескопи (та їх види)

    https://www.youtube.com/watch?v=c7lwkjJAWdU

    Зорі, як і літери в алфавіті, розташовуються на небі в певному порядку. Тому астрономи — вчені, які вивчають небесні тіла, користуються цим.


    Фігурам, що відповідають сузір’ям, ще в давні часи люди надавали імена міфічних героїв, тварин, різних предметів.


    Зоряне небо, яке бачать люди в Північній і Південній півкулях, має різний вигляд. Ми живемо в Північній півкулі й бачимо одне зоряне небо, люди в південній частині бачать його іншим. Для кожної півкулі неба складено зоряні карти

    Найвідомішими сузір’ями Північної півкулі неба є Велика Ведмедиця(або Великий віз) та Мала Ведмедиця.( або Малий віз) Знайди їх на карті.


    За незапам’ятних часів із найяскравіших зірок люди малювали яскраві зоряні візерунки – сузір’я. Зодіакальні сузір'я — ті, по яких у своєму річному переміщенні серед зірок рухається Сонце. Кожне з сузір'їв Сонце проходить приблизно за місяць, після чого переходить у наступне.

    Розташування зірок на небі нагадувало людям героїв міфів, легенд, тварин. Одним із найвідоміших є 12 зодіакальних сузір’їв: Овна, Тільця, Близнюків, Рака, Лева, Діви, Терезів, Скорпіона, Стрільців, Козерога, Водолія та Риб


    Роздивіться, який вигляд мають сузір’я. Навчіться розпізнавати їх.
    Дослідіть, які з них і коли можна побачити в місцевості, де ви живете.











    24.01.24 5-В
    25.01.24 5-Б
    26.01.24 5-А

    Тема уроку
    Планети Сонячної системи

    Учені вважають, що Сонячна система виникла приблизно 4,5 млрд.років тому із газу та пилу. До складу Сонячної системи входить 8 планет. У свою чергу вони поділяються на групи:
    • Планети земної групи;
    • Планети-гіганти.
    Зверни увагу!
    До планет земної групи входять: Меркурій, Венера, Земля, Марс.
    До групи планет-гігантів входять: Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун.

     
    Давай розпочнемо нашу космічну подорож по планетах. Почнемо з планет земної групи, або їх ще називають карликовими планетами.
    І розпочнемо ми з найближчої планети до Сонця — Меркурій.
     
    Меркурій — найближча до Сонця планета і найменша в Сонячній системі.
    Названа на честь давньоримського бога торгівлі. За виглядом він подібний до Місяця, за розмірами і масою також. На цій планеті, так само як  на Місяці, є гори й кратери. Оскільки ця планета розташована найближче до Сонця, то спостерігати за нею дуже важко, Меркурій ніби «купається» у сонячних променях. Його поверхня нагрівається вдень до +400°С, вночі до 200°С. Супутників у Меркурія не знайдено.
     
    Меркурій.jpg
     
    Наступна планета — найближча до нас сусідка. За яскравістю вона третя, після Сонця і Місяця. Це друга планета від Сонця — Венера. Так її назвали на честь давньоримської богині кохання та краси. Побачити її можна навіть неозброєним оком. Венера з розміром трохи менша за Землю. Також її називають найгарячішою планетою, незважаючи на те, що вона знаходиться далі від Сонця, ніж Меркурій. Температура на її поверхні може сягати +460°С. Це тому, що вона має густу атмосферу з вуглекислого газу. У Венери, так само як і в Меркурія, супутників не виявлено.
     
    Венера.jpg
     
    Третя планета від Сонця — Земля. Це єдина планета, на якій є життя. Її ще називають Блакитною, або Зеленою планетою. Вона є найбільшою планетою із земної групи. Назва «Земля» утворена від стародавнього слов'янського кореня «зем», що означав «низ», «ґрунт». Вона єдина має повітряну оболонку — атмосферу, яка захищає від радіоактивного випромінювання з космосу. Ти знаєш, що на Землі сприятливі умови для життя різноманітних живих організмів. Від Сонця наша планета отримує достатню кількість світла й тепла. Має природний супутник — Місяць.
     
    Земля.jpg
     
    Марс — четверта планета за віддаленістю від Сонця. Її назвали на честь давньоримського бога війни. Схожа на Землю, але холодніша і менша за розміром. Ще її називають «червоною планетою», через великий вміст заліза в ґрунті. Поверхня на планеті — це пустелі, долини, кратери, гори. На Марсі розташована найвища відома гора Сонячної системи — Олімп, висота 27 км. Має два супутника.
     
    Марс.jpg



    Давай пригадаємо, на які групи поділяються планети Сонячної системи.
    Перша група — це земна група, до якої входять Меркурій, Венера, Земля, Марс.
    Друга група — це планети-гіганти, до них відносяться: Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун.
    Зупинимось на другій групі, і розглянемо ближче всі планети-гіганти. Чому ж їх назвали гігантами? Давай з'ясуємо!
    Почнемо з найбільшої планети Сонячної системи.
     
    Це п'ята планета від Сонця — Юпітер. Її розміри приблизно в 11 разів більші за нашу планету. Названий Юпітер в честь верховного божества, володаря небес, світу і гроз, царя богів. Через велику віддаленість від Сонця температура на поверхні сягає -130°С. Учені вважають, що поверхня на Юпітері газоподібна, а в центрі є ядро. Довкола планети спостерігаються хмари, утворюючи темні та ясні смуги. У Юпітера 66 супутників.
     
    Юпітер.jpg
     
    Шоста та друга за розмірами планета Сонячної системи — Сатурн. Назвали її на честь давньоримського бога родючості й землеробства. Сатурн майже в 10 разів більший за Землю. Цю планету важко сплутати з іншими. Навколо неї обертається безліч кілець з уламків гірських порід, льоду і пилу. Ширина кілець величезна, десятки тисяч кілометрів, а товщина — не більше кілометра. Температура на планеті близько 170°С. У Сатурна 62  супутника.
     
    Сатурн.jpg
     
    Уран — сьома планета Сонячної системи. Ця планета вперше виявлена за допомогою телескопа. Названа на честь давньогрецького бога, який символізував небо. Уран має деяку особливість, його ще називають крижаним гігантом. Це тому, що на планеті є велика кількість льоду. Вся поверхня вкрита, в основному, льодом і скелями. Уран — найхолодніша планета, температура сягає майже 224°С. А ще, він вирізняється серед інших планет тим, що він обертається ніби лежачи на боці. 27 супутників має Уран.
     
    Уран.jpg
     
    Другий «крижаний гігант», та восьма планета від Сонця це — Нептун. Найвіддаленіша планета від центра Сонячної системи. Названа на честь бога моря. Нептун також має кільця — два широких і два вузьких. Середня температура на планеті становить 210°С. Його маса в 17 разів перевищує масу Землі. Нептун має 14 супутників. 
     
    Нептун.jpg
    Джерела:


    17.01.24  5-В
    18.01.24 5-Б
    19.01.24 5-А

    Ти живеш на планеті Земля. Удень ти можеш бачити на небі Сонце, а вночі — Місяцьпланети, зорі. Усе це — небесні тіла Всесвіту.
     
    4Asset 15.png
    Всесвіт — це весь світ, що нас оточує. Він заповнений величезною кількістю зір, які розсіяні нерівномірно.
    Зоря — це велетенська розжарена газова куля, що випромінює світло.
    Найближчою до Землі зорею є Сонце4Asset 17.png
     
    З давніх-давен люди замислювалися над тим, як влаштований Всесвіт. Спостерігаючи за рухом Місяця, Сонця, планет та зір, вони багато чого дізналися. Поступово накопичувалися знання про Всесвіт і місце Землі в ньому. Так виникла наука про небесні тіла — астрономія.
     
    Ресурс 1.png
     
    У Всесвіті існує незліченна кількість зір, об’єднаних у зоряні системи — галактики.
    Галактика — це величезна зоряна система, яка налічує мільярди зір (тисячі мільйонів), що обертаються навколо її ядра. Галактика, до складу якої входить Сонце, має назву Чумацький Шлях, або наша Галактика.
    Безхмарної та безмісячної ночі на небі можна побачити сріблясто-білу смугу. Це ділянка Чумацького Шляху, утворена понад 300 мільярдами зір.
     
    image.jpg
     
    Якщо дивитися збоку, то наша Галактика має форму диска. Вона нагадує дві складені одна на одну глибокі тарілки. Усередині цього диска розташована основна маса зір. Що ближче до ядра, то більше їх скупчення.
     
    MilkyWay_1.svg
     
    Якщо дивитися на Чумацький Шлях згори, то видно, що від його ядра відходять спіральні гілки, утворені скупченнями зір.
     
    MilkyWay_2.svg
     
    Наша Галактика обертається навколо свого ядра. Разом із усіма зорями навколо нього обертаються Сонце та Земля.
     
    Сонце розташоване ближче до краю Чумацького Шляху.
     
    Зорі у Всесвіті дуже різноманітні, вони відрізняються розмірами, яскравістю, температурою, кольором. Є зорі-гіганти і зорі-карлики.
    Гіганти — це зорі, які за розмірами та яскравістю в багато разів перевищують Сонце. Сонце належить до зір-карликів.
    Сравнение звезд_2.png
     
    Ще в давнину люди помітили, що яскраві зорі утворюють скупчення, які назвали сузір’ями. Спостерігаючи за сузір’ями, люди уявляли різноманітні фігури і давали їм назви, наприклад: Андромеда, Пегас,  Персей.
     
    Андромеда.pngПегас.pngПерсей.png
     
    У сучасній астрономії сузір’я — це одна з 88 ділянок, на які поділили зоряне небо для зручності орієнтування на ньому.
     
    Одне із сузір’їв  — Велика Ведмедиця. Сім його найяскравіших зір утворюють фігуру, що нагадує ківш або віз.
     
    Сузір’я Мала Ведмедиця за формою теж нагадує ківш або віз. На кінці ручки «ковша» міститься Полярна зоря, яка вказує напрям на Північний полюс.
     
    сузыр.png
    Всесвіт  — це весь світ, що нас оточує. Він заповнений величезною кількістю зір, які об’єднані у величезні зоряні системи  — галактики. Чумацький Шлях  — це галактика, до складу якої входить Сонце. Одним із тіл у Всесвіті є планета Земля.