9-А,9-Б, 9-В Біологія


Освітній контент для дітей
Не з метою заробітка

Електронний підручник
                        

Біологія 9-А, 9-Б клас
https://www.thinglink.com/card/1695208715570906083

https://cutt.ly/CwkxDd9t


04.11.24
Узагальнення з теми «Структура клітини»



Пройти тест за 04.11.24
















14.10.24
18.10.24
Тема уроку
Методи дослідження клітин, типи мікроскопії. 
Структура еукаріотичної клітини: клітинна мембрана , цитоплазма та не мембранні клітинні органели. Структура еукаріотичної клітини: одномембранні та дво мембранні клітинні органели.

Онлайн -урок Zoom
Єдина школа


Пройти тест за 18.10.24



Переглянути презентації для повторення 

Тема №2. Структура еукаріотичної клітини. Поверхневий апарат.

Основне записати у зошит

Будова клітини:

І. Поверхневий апарат:

  1. Плазматична мембрана (плазмалема)
  2. Надмембранні і підмембранні структури.

ІІ. Цитоплазма:

  1. Гіалоплазма (цитозоль) - колоїдний розчин.
  2. Органели - постійні структури
  3. Включення - непостійні структури

ІІІ. Ядро

Незважаючи на багатоманітність форм, організація клітин усіх цих організмів підпорядкована єдиним закономірностям (мал. 43). Внутрішній уміст кожної клітини оточує поверхневий апарат, до складу якого входить клітинна мембрана. Клітини еукаріотів - грибів, рослин і тварин - обов’язково мають ядро. Внутрішнє середовище клітини між клітинною мембраною та ядром - це цитоплазма. У ній розташовані постійні клітинні структури органели. Кожна з органел забезпечує відповідні процеси життєдіяльності клітини. Непостійні структури - включення - це запасні сполуки чи кінцеві продукти обміну речовин.

Мал. Моделі внутрішньої будови еукаріотичних клітин: А. Рослинної. Б. Тваринної.

Завдання. Розгляньте малюнок і пригадайте, які органели клітин тварин і рослин вам відомі з попередніх курсів біології та які їхні функції.



Поверхневий апарат:

І. Плазматична мембрана (плазмолема) -  має рідинно-мозаїчну структуру:

  1. Фосфоліпіди (2 шари) + холестерол ( 30% зв'язані з білками)
  2. Білки (поверхневі і внутрішні ) - основні функціональні компоненти
  3. Вуглеводи - тільки в комплексі з білками і ліпідами

Молекули здатні до переміщень → відновлення!!!

До поверхневого апарату належать плазматична мембрана, надмембранні та підмембранні структури. До складу плазматичної мембрани (її ще називають плазмалемою) входять насамперед ліпіди, білки та вуглеводи (мал. 44). Молекули ліпідів розташовані у два шари: їхні гідрофільні «голівки» (ортофосфатні групи) обернені до зовнішнього та внутрішнього боку мембрани. Гідрофобні «хвости», що складаються з ланцюжків жирних кислот, обернені всередину (мал.II). Білки є головним функціональним компонентом клітинних мембран. Одні з молекул білків розташовані або на зовнішній, або на внутрішній поверхні мембран, тому їх називають поверхневими. Інші молекули білків перетинають подвійний шар ліпідів. Вуглеводи входять до складу мембран виключно у вигляді комплексних сполук із молекулами білків або ліпідів.Така модель будови біологічних мембран дістала назву рідинно-мозаїчної (мал. III). Назва пояснюється тим, що приблизно 30 % ліпідів мембран міцно пов’язані з внутрішніми білками в єдині комплексні сполуки, тоді як решта ліпідів перебувають у рідкому стані. Тому білково-ліпідні комплекси наче «вкраплені» у рідку ліпідну масу, нагадуючи мозаїку. Молекули, які входять до складу мембран, здатні до переміщень. Завдяки цьому мембрани швидко поновлюються за незначних пошкоджень. Плазматичні мембрани можуть розтягуватися та стискатися, наприклад під час змін форми або руху клітин, утворювати вирости, зморшки, мікроворсинки, які набагато збільшують поверхню клітини.

   Мал. Будова плазматичної мембрани:

І. Фото, зроблене за допомогою електронного мікроскопа. II. Схема розташування в мембрані білків (1) і ліпідів (2). III. Рідинно-мозаїчна модель будови плазматичної мембрани



функції:

  1. Структурна - утворює поверхню клітини і органел
  2. Бар'єрна - відмежовує клітину від середовища, є напівпрониклою (обмежує проникнення певних речовин)
  3. Захисна - білки імуноглобуліни запобігають проникненню антигенів
  4. Ферментативна - білки-ферменти каталізують реакції
  5. Сигнальна - білки передають сигнали до клітини
  6. Транспортна:

а) Пасивний транспорт (без витрат енергії)

  • дифузія
  • полегшена дифузія → білками-переносчиками
  • осмос - рух розчинника (Н2О) 

Мал. Полегшена дифузія.

Пасивне транспортування відбувається без затрат енергії шляхом простої дифузії, осмосу та полегшеної дифузії. Проста дифузія - рух молекул або йонів за градієнтом концентрації, тобто з ділянок з високою концентрацією в ділянки з низькою концентрацією (наприклад, газообмін у легенях і тканинах). Полегшена дифузія - дифузія, яка здійснюється за допомогою спеціальних білків-переносників, як правило, в одному напрямку (наприклад, надходження глюкози в еритроцити). Дифузію води крізь напівпроникну мембрану називають осмосом. Вода переходить від ділянки з низькою концентрацією солей до ділянки з вищою концентрацією.

 

б) Активний транспорт (з витратами енергії)

  1. Калій-натрієвий насос (помпа)  - К+ (в клітині), Nа+ (поза клітиною)
  2. Цитози - у мембранні упаковці:
  • ендоцитоз - поглинанняфаго-(тверді частки) і піноцитоз (рідина)
  • екзоцитоз - виділення

Мал. Схематичне зображення цитозу: 1 - фагоцитоз; 2 - піноцитоз

Натрій-калієвий насос - це процес переміщення низькомолекулярних сполук (амінокислот, глюкози) крізь мембрану за рахунок різної концентрації йонів і K всередині клітини і Na+ (ззовні).

В мембранній упаковці речовини транспортуються в клітину (ендоцитоз) або з клітини (екзоцитоз). Розрізняють два види ендоцитозу: фагоцитоз і піноцитоз. Фагоцитоз (від грец. фагос - пожирати, цитос - клітина) - це захоплення і поглинання клітиною великих часточок або цілих клітин. Ендоцитоз рідини та розчинених в ній речовин називається піноцитозом (від грец. піно - пити і клітина). Шляхом ендоцитозу відбуваються процеси всмоктування речовин епітеліальними клітинами слизової оболонки тонкого кишечнику і реасорбації речовин у канальцях нирок. Екзоцитоз - це процес виведення з клітини різноманітних речовин крізь мембрану. Шляхом екзоцитозу вивільняються гормони, жирові краплини, медіатори в синапсах під час збудження та ін.



ІІ. Надмембранні комплекси:

1.Глікокалікс - тонкий шар глікопротеїдів і гліколіпідів.

  • у тварин → забезпечує зв'язок між клітинами

2. Клітинна стінка - товстий шар полісахаридів → занурені у матрикс( білки, пектини, мін.солі)

  • у рослин з целюлози
  • у грибів з хітину
  • у бактерій з муреїну

 Мал. Клітинна оболонка рослинної клітини:

1 - фото, зроблене за допомогою сканувального мікроскопа; 2 - схема будови

Глікокалікс - надмембранний комплекс тваринних клітин, утворений молекулами глікопротеїдів та гліколіпідів. Основними функціями є зв’язок між клітинами, сприйняття подразників, а також участь у позаклітинному пристінковому травленні завдяки наявності в ньому ферментів. Оскільки шар дуже тоненький, він не виконує опорної функції, притаманної клітинним стінкам. Особливе значення глікокаліксу проявляється у фагоцитозі, до якого здатні тваринні клітини.

Клітинна стінка - надмембранна структура, що оточує клітини прокаріотів, грибів і рослин. На відміну від мембран клітинна стінка не в змозі контролювати транспортування молекул до клітини із зовнішнього середовища. У прокаріотичних клітин клітинна стінка складається з муреїну, у рослинних клітин - з целюлози, а у грибів - з хітину. Особливу роль виконує ця структура у рослин. Її целюлозні волокна утворюють каркас, проміжки якого можуть бути заповнені пектиновими речовинами, лігніном. Залежно від типу тканин рослин і функцій до складу стінки можуть входити й неорганічні сполуки (наприклад, силіцій(ІV) оксид, солі Кальцію). Рослинні стінки виконують цілий ряд функцій: забезпечують транспортування речовин, надають форму клітині, визначають напрямок її росту, протидіють внутрішньому тиску, захищають від несприятливих чинників середовища тощо.



ІІІ. Підмембранні комплекси - забезпечують форму клітини

1. Цитоскелет:

  • мікротрубочки - з білка тубуліну
  • мікронитки - з білка актину

2. Пелікула -  ущільнення зовнішнього шару цитоплази (у одноктітинних тварин)



Міжклітинні контакти:

  1. Десмосоми - з’єднання клітин за допомогою елементів цитоскелета.
  2. Щільні - клітини зшиваються спеціальними білками. 
  3. Синапси - контакти нервових клітин.
  4. Щілинні - є білкові канальці. 
  5. Плазмодесми - цитоплазматичні містки між клітинами (у рослин).

 

Мал. Основні види міжклітинних контактів:

1 - десмосоми; 2 - щільні контакти; 3 - синапси; 4 - щілинні контакти; 5 - плазмодесми

Десмосоми - це з’єднання двох клітин, що відбувається за допомогою елементів цитоскелета. Найпоширеніші вони у тих частинах тіла, які зазнають постійного механічного стресу, зокрема у гладких м’язах, міокарді, де формують вставні диски.  Щільні контакти - контакти, в яких мембрани клітин максимально зближуються і зшиваються спеціальними білками. Вони ізолюють клітини та запобігають дифузії у цих ділянках. Синапси - комунікаційні контакти нервових клітин, які передають інформацію з нейронів на нейрони або з нейронів на м’язи. Щілинні контакти (нексуси) - комунікаційні контакти, що характеризуються наявністю білкових каналів. Забезпечують передачу електричних імпульсів та поживних речовин. Плазмодесми - контакти у вигляді цитоплазматичних містків між клітинами. Основною функцією плазмодесм є забезпечення взаємодії і транспортування речовин між клітинами, що ізольовані жорсткими клітинними оболонками. У рослинному організмі майже всі клітини з’єднані таким чином.






Цитоплазма - внутрішнє середовище клітини: клітинна рідина (цитозоль), що містить включення і органели
основна властивість → здатність до руху (циклоз)
частини
А) Гіалоплазма (цитозоль) - колоїдний розчин
стани: 1. Золь - рідкий     2. Гель - драглистий
                          (залежить від кількості Н2О і орган. р -н)
значення: 1. Об'єднує всі компоненти цитоплазми.
                        2. Середовище для хімічних реакцій.
 
Б) Включення - непостійні структури клітини
                                  - запас р-н (крохмаль, олії ...)
                                  - продукти метаболізму
 
 В) Органели - постійні структури клітини
     Органели                 
НемембранніМембранні
 Одномембранні Двомембранні 
1. Рибосоми1. ЕПС1. Мітохондрії

2. Клітинний центр

2. Комплекс Гольджі 

2. Пластиди

 3. Лизосоми 
 4. Вакуолі 
 5. Пероксисоми 
 
І. Немембранні:
1. Рибосоми - 2 субодиниці( рРНК+білок), утворюються в ядерцях ядра
ф.→ синтез білка
Мал.2.  Будова рибосоми: І. Роз’єднані велика (1) та мала (2) субодиниці. ІІ. Велика (1) та мала (2) субодиниці в складі рибосоми
 
2. Клітинний центр ( центросома) - 2 центромри ( з мікротрубочок)
ф.→ утворюють нитки веретена поділу хромосом, синтез мікротрубочок
Мал. 3. Схема будови центріолей: 1 – групи мікротрубочок по три в кожній
 
ІІ. Одномембранні: 

     1. ЕПС - система порожнин у вигляді канальців, оточених мембраною.

види: 1.Зерниста (має рибосоми); 2 – Незерниста ( гладенька)

ф. → синтез і транспорт орг. р-н 


Мал. 4. Ендоплазматична сітка: 1 – зерниста (має рибосоми); 2 – незерниста 

 

2. Комплекс Гольджі (К.Г.) -  система порожнин у вигляді цистерн.

диктиосома - структурна одиниця К.Г.

ф. → запас і модифікація орг. р-н; синтез складних р-н; утворення лізосом і акросом сперматозоїдів 

 

Мал.5. Білки утворюються на мембранах ендоплазматичної сітки, а потім усередині оточених мембраною пухирців (1) відокремлюються (2) і прямують до комплексу Гольджі (3). Елекртонна фотографія К.Г.

 

Мал.6. Схема, що ілюструє функції комплексу Гольджі (КГ)  

 

 3. Лізосоми - міхурці, що містять гідролітичні ферменти.

ф. → розщеплюють поживні речовини і дефектні органели.

Мал.7. Лізосома (1), в якій перетравлюються мітохондрія (2) та пероксисома (3), термін життя яких вичерпано

 

4. Вакуолі - порожнини, оточені мембраною і заповнені рідиною.

а)вакуолі рослинних клітин - заповнені клітинним соком (Н2О + орг. р-ни + пігменти)

- утворюються з міхурців ЕПС

ф. → забезпечують тургор (пружність клітини); запасають р-ни; забарвлюють клітини ...

Рис. 8. По мере роста клетки вакуоли появляются в разных её участках, а затем, постепенно увеличиваясь, сливаются друг с другом и образуют одну или несколько крупных вакуолей, занимающих до 80% объема всей клетки.

б) скоротливі вакуолі -у прісноводних одноклітинних організмів

ф. → виводять Н2О; клітинне дихання

 Мал.9. Скоротливі вакуолі інфузорії-туфельки:

1 – скоротливі пухирці; 2 – радіальні канали

 

5. Пероксисоми - дрібні міхурці з різноманітними ферментами

ф.→ перетворення жирів на вуглеводи;
          розщеплення  Н2О( гідроксид водню) до О2 + Н2О ;
          фіксація і виведення О2 під фотосинтезу.

 Мал.10. Пероксисома

 

ІІІ. Двомембранні:

1. Мітохондрії - енергетичні станції к-ни 

"квасолинка" → зовнішня мембрана гладенька, внутрішня утворює складки (кристи)
всередині матрикс ( кільцева ДНК, РНК, рибосоми, білки)

ф. → синтез АТФ ( запас энергії), забезпечують клітинне дихання

 

Рис.11 Будова мітохондрії: І – фотографія, зроблена за допомогою електронного мікроскопа; ІІ – схема будови: 1 – зовнішня мембрана;   2 – внутрішня мембрана; 3 – кристи; 4 – міжмембранний простір; 5 – матрикс

 

2. Пластиди - органели рослинних клітин 

види:

а) Хлоропласти - зелені

→ зовнішня мембрана гладка, внутрішня утворює складки (тилакоїди), зібрані в "стопки" (грани)
 + пігмент хлорофіл
→ всередині строма ( кільцева ДНК, РНК, рибосоми, крохмаль)

ф. → фотосинтез

Мал. 12. Внутрішня будова хлоропласта: І. Фотографія, зроблена за допомогою електронного мікроскопа. ІІ. Схема будови: 1 – строма; 2 – грани тилакоїдів; 3 – зовнішня мембрана; 4 – внутрішня мембрана

б) Лейкопласти - безбарвні у коренеплодах, плодах
- не мають хлорофілу
ф. → запас крохмалю...
 
в) Хромопласти - жовті, червоні у зрілих плодах, пелюстках квітів 
- не мають тилакоїдів,  хлорофілу; мають яскраві пігменти...
ф. → забарвлення клітин

Пластиди одного типу здатні перетворюватися на пластиди іншого.

Мал.13. Схема взаємопереходів одних пластид в інші: 1 – первинна пластида; 2 – хлоропласт; 3 – лейкопласт; 4 – хромопласт


07.10.24


Онлайн -урок Zoom
Єдина школа




Переглянути презентацію для повторення 





















30.09.24
Тема уроку
Нуклеїнові кислоти. Роль нуклеїнових кислот як носія спадкової інформації.
 Практична робота № 1. Розв'язання елементарних вправ зі структури білків та нуклеїнових кислот.



Онлайн -урок Zoom
Єдина школа


Записати ментальну-карту



Пройти тест за 23.09.24


Пройти тест за 27.09.24 (Ліпіди)


Пройти тест за 30.09.24




27.09.24
Тема урок

Онлайн -урок Zoom
Єдина школа


Переглянути презентацію для повторення 








23.09.24



Переглянути відео



Онлайн -урок Zoom
Єдина школа






20.09.24
Тема уроку
Ферменти, їхня роль в клітині.
Лабораторне дослідження властивостей ферментів.


Онлайн -урок Zoom
Єдина школа


Пройти тест за 20.09.24

Презентація для повторення






















16.09.24
Тема уроку
Органічні молекули. Поняття про біологічні макромолекули – біополімери.
Білки, їхня структурна організація та основні функції.

Онлайн -урок Zoom
Єдина школа

Записати ментальну-карту

Переглянути презентацію на повторення







13.09.24




Онлайн -урок Zoom
Єдина школа


Пройти тест за 13.09.24



09.09.24
Речовини живих організмів.
Неорганічні сполуки

Пройти тест за 06.09.24


Записати ментальні-карти




















23.04.24 9-Б, 9-А
24.04.24 9-В
Тема уроку
Узагальнення і контроль знань. Діагностувальна контрольна робота.
Одомашнення тварин. Методи селекції тварин

Пройти тест за 24.04.24

Діагностувальна контрольна робота.

Для повторення. Обов'язково переглянути відео.


Записати ментальні-карти








09.04.24 9-Б,9-А
11.04.24 9-Б, 9-А
10.04.24 9-В
Стабільність екосистем та причини її порушення.
Біосфера як цілісна система. Проєкт (дослідницький)Виявлення рівня антропогенного та техногенного впливу в екосистемах своєї місцевості


Для повторення. Обов'язково переглянути відео. 





Пройти тест за 11.04.24





02.04.24 9-Б, 9-А
03/04/24 9-В
Тема уроку
Харчові зв’язки, потоки енергії та колообіг речовин в екосистемах.
Біотичні, абіотичні та антропічні  (антропогенні, техногенні) фактори.



Для повторення. Обов'язково переглянути відео. 






Пройти тест за 04.04.24




05.03.24 9-Б
06.03.24 9-В
07.03.24 9-Б
Тема уроку
Узагальнення з теми «Еволюція органічного світу»
Основи еволюційної філогенії та систематики

Пройти тест за 05.03.24





Онлайн -урок Zoom







Походження та історичний розвиток життя.

Погляди на походження життя:

  • 1. Божественне творення (гіпотеза креаціонізму),
  • 2. Виникало неодноразово з неживої речовини (гіпотеза спонтанного зародження),
  • 3. Існувало завжди (гіпотеза стаціонарного стану),
  • 4. Занесене на нашу планету ззовні (гіпотеза панспермії),
  • 5. З неживої природи, біохімічна еволюція (гіпотеза біохімічної еволюції) та ін.

Сучасні наукові погляди:

• Життя виникло на Землі мільярди років тому з неорганічної природи в два етапи: хімічної, або передбіологічної, еволюції (абіогенез) та біологічної еволюції (біогенез).

• У теперішній час живе походить від живого. Повторне виникнення життя на Землі неможливе.



Етапи передбіологічної еволюції життя:

1. Абіогенний синтез органічних мономерів (амінокислот, моносахаридів та ін.).

2. Синтез органічних полімерів та ліпідів. 

3. Утворення «коацерватів», які могли рости, розпадатися й поєднуватися. 

4. Утворення протоклітин.

Іл. Органічні системи: 1 - коацерватні краплини; 2 - протоклітина з РНК-рибозимом



Біологічна еволюція - історичний розвиток життя на Землі від первісних біосистем до сучасного органічного світу.

≈ 3,5 млрд. років тому з’являються архебіонти - спільні предки бактерій, архей та еукаріотів 

Основні етапи розвитку життя.

Ера

Період

Основні еволюційні події

Архей

Виникнення прокаріотів, поділ на бактерії та археї. Поява ціанобактерій.

Протерозой
≈ 2 млрд. 
років назад

Поява еукаріотів, поділ на рослини, гриби і тварини. Поява багатоклітинних організмів.

Палеозой

≈ 640 млн. 
 років назад

Кембрій

Поява членистоногих (трилобітів...), перших хордових.

Ордовік

Поява хребетних (панцирні безщелепні) і судинних рослин

Силур

Вихід рослин (риніофіти) і безхребетних (ракоскорпіони) на суходіл

Девон

Поява вищих спорових, щелепоротих риб і амфібій (лабіринтодонти)

Карбон

Виникають насінні папороті й перші плазуни (котилозаври)

Перм

Поява голонасінних і звірозубих ящерів (теріодонтів)

Мезозой

≈ 250 млн. 
років назад

Тріас

Поява динозаврів. Поява перших ссавців.

Юра

Поява птахів. Розквіт динозаврів.

Крейда

Поява покритонасінних, сумчастих і плацентарних ссавців. Вимирання динозаврів.

Кайнозой

≈ 65 млн. років 

Палеоген

Еволюція та розквіт плацентарних ссавців і птахів

Неоген

Поява перших людиноподібних мавп та австралопітеків

Антропоген

Поява людини

 










27.02.24 9-Б
28.02.24 9-В
29.02.24 9-Б

Еволюція людини. Етапи еволюції людини.Світоглядні та наукові погляди на походження та історичний розвиток життя







20.02.24 9-Б
21.02.24 9-В
22.02.24 9-Б
Тема уроку
Механізми видоутворення.
Розвиток еволюційних поглядів.
 Теорія Ч. Дарвіна.Роль палеонтології, молекулярної генетики в обґрунтуванні теорії еволюції.



Пройти тест за 13.02.24



Пройти тест за 15.02.24



Записати ментальну-карту



Переглянути відео











Макроеволюція. 

Макроеволюція - еволюційний процес, що приводить до виникнення надвидових груп

- протягом грандіозних проміжків часу (недоступна для спостереження).

форми:

1. Дивергенція - розходження ознак у організмів в результаті пристосування до різних умов середовища

 - поява рядів ссавців від загального предка.

2. Конвергенція - незалежний розвиток подібних ознак у філогенетично віддалених організмів внаслідок пристосування їх до подібних умов середовища.

- поява крил у різних тварин.

3. Паралелізм  - незалежний розвиток подібних ознак у споріднених систематичних груп організмів.

-  схожість форми тіла у ластоногих.



напрямки:

I. Біологічний прогрес - напрямок еволюції, при якому народжуваність в популяції переважає над смертністю.

ознаки:

  • зростання чисельності особин,
  • розширення площі ареалів,
  • підвищення темпів внутрішньовидової мінливості,
  • велика кількість систематичних груп,
  • високий потенціал виживання.

→ покритонасінні, головоногі молюски, комахи, птахи, ссавці.

шляхи:

1. Ароморфози - еволюційні зміни, що підвищують рівень організації організму в цілому.

→ виникнення кровоносної системи у кольчатих червів, поява серця у молюсків, щелеп у риб, насіння у насіннєвих рослин, освіту квітки та плоду у покритонасінних і ін.

2. Ідіоадаптація - еволюційні зміни, що мають характер пристосування до певних умов і не змінюють рівень організації організмів.

→ різноманітне будова квіток або плодів покритонасінних, кінцівок у птахів або ссавців.

3. Загальна дегенерація - явище спрощення організмів в процесі еволюції.

→ зникнення у паразитів органів чуття, травної системи і ін.

Мал. Співвідношення шляхів досягнення біологічного прогресу

В історії розвитку органічного світу різні шляхи еволюції є взаємопов’язаними. Ароморфози визначають етапи в розвитку органічного світу, піднімають організацію групи на вищий рівень еволюції і відкривають перед нею нові можливості для освоєння середовища. Подальший розвиток йде шляхом ідіоадаптацій, які забезпечують освоєння доступної різноманітності умов. Під час переходу організмів у простіші умови формування пристосувань супроводжується спрощенням будови.

 

II. Біологічний регрес - напрямок еволюції, при якому смертність в популяції переважає над народжуваністю.

ознаки:

  • зменшення чисельності особин,
  • звуження площі існування,
  • зниження темпів внутрішньовидової мінливості,
  • зменшення різноманітності групи,
  • низький потенціал виживання.

→ види, занесені до Червоної книги.


Еволюція людини.

Людина розумна (Homo sapiens) - біосоціальний вид

Особливості:

1. Людина - біологічна істота (Клас Ссавці. Тип Хордові) → генетичний код, клітинна будова, процеси життєдіяльності, обмін речовин, диференційовані зуби, діафрагма, теплокровність, чотирикамерне серце, вигодовує малят молоком та ін.

2. Людина - суспільна істота → свідомість, членороздільна мова, абстрактне мисленням, вмінням створювати різноманітні знаряддя праці, притаманна культура (освіта, мистецтво, мораль, світогляд).

відмінності людини → прямоходінням і мова, великий мозок, домінує мозковий відділ черепа, є підборідний виступ, хребет має  4 вигини, таз розширений, склепінчаста стопа, розвинутий великий палець та ін.



Теорії походження людини:

  1. Божественна теорія.
  2. Теорії Позаземного втручання.
  3. Сіміальна (від. лат. sima — мавпа) теорія та ін.


Антропогенез - історичний процес утворення людини під впливом еволюційних чинників.

чинники:

  • Біологічні:
1. Рушійний → природний добір
2. Елементарні → дрейф генів, ізоляція, популяційні хвилі
  • Соціальні:
1. Трудова діяльність
2. Суспільний спосіб життя
3. Мова та абстрактне мислення


Основні етапи антропогенезу:

Предок 
людини
Коли і де
жили
Прогресивні
риси
Знаряддя праці

1. Ардіпітек корінний

(Ardipithecus ramidus)

≈ 4,4 млн. років тому
Африка

жили на  деревах

відсутні

2.  Австралопітек 

мавпоподібні предки

≈5  млн.  років тому
Африка

Vмозку≈ 430-550 см3

прямоходіння

використовував камені, палиці, кістки тварин

3. Людина вміла (Homo habilis)

найдавніший вид роду Людина

≈2,4 млн років тому в Східній Африці Vмозку≈ 500 -  800 см3з дерева і каменю скребло, молоток, рубило
4. Людина прямоходяча (Homo erectus)

1 млн.  років 

Європа,  Азія

Vмозку≈ 1000 см
спілкувався за допомогою жестів, окремих слів (зачатки мови), використання вогню
з дерева і каменю скребло, молоток, рубило, спис
5. Людина неандертальська (Homo neanderthalensis)

≈400 тис. років

Європа,  Азія

Vмозку≈  1500 см 

 членороздільна мова, добував вогонь, є одяг з шкур і житло (печери)

ніж кам'яний, дерев'яний спис, голки з кісток

6. Кроманьйонська людина (Homo sapiens)≈ 100 тис. років тому

Vмозку≈ 1800 см3

членороздільна мова, будували хатини, шили одяг, прикраси, культура, землеробство, приручили тварин ...

кам'яні і металеві




13.02.24 9-Б
14.02.24 9-В
15.02.24 9-Б
Тема уроку
Популяції живих організмів та їх основні характеристики.
Еволюційні фактори. Механізми первинних еволюційних змін


Онлайн -урок Zoom

Записати ментальну карту

Обов'язково переглянути відео






Записати конспект

Популяції - це сукупність особин одного виду, які щодо ізольовані від інших популяцій виду

→ «будівельний майданчик», арена еволюційних подій (одиниця еволюції)



Мікроеволюція - еволюційні процеси в межах популяцій, які завершуються формуванням пристосованості організмів і утворенням підвидів

→ рушійний фактор - природний добір, а матеріал для еволюції - мутації.

⇒ результат → формування адаптацій організмів до змін умов навколишнього середовища.

Адаптації - пристосування організмів до певних умов існування.

→ тривалий час формуються в процесі еволюції

типи:

 І. Морфологічні адаптації особливості будови організму.

    1. Маскування - схожість з предметами навколишнього середовища (морський коник з водоростями...)

Морской конек-тряпичник - удивительное существо.Мимикрия маленьких драконов (11 фото) - ЯПлакалъ
 Морський коник Гекон

    2. Захисне забарвлення допомагає сховатися в навколишньому середовищі (біле забарвлення полярної сов)

Обои животные, лягушки, лето, зелёный, цвет, пруд, природа, отдых ...Покровительственная окраска у животных. Мимикрия, маскировка и ...
 Жаба Полярна сова

 

  3. Захисне забарвлення вказує на небезпеку виду (яскравий червоний, жовтий колір вказує на отруйність)

Амфибии | Зоовики | FandomБожья коровка в доме примета
 Саламандра Сонечко

4. Мімікрія - схожість між незахищеним видом з більш захищеним (осовидні метелики і оси, молочна змія і отруйний кораловий аспид)

Муха журчалка | Пикабу
Муха журчалка осовидна Оса
Молочная змея синалойская. (Lampropeltis triangulum sinaloae ...Коралловый аспид. Как выглядит, где живет, образ жизни. Опасность
 Молочна змія  Кораловий аспид

 

ІІ. Фізиологічні адаптації -  зміни в процесах організму.

- пустельні тварини перед настанням посушливого періоду накопичують запаси жиру, при розкладанні якого в організмі утворюється вода, ехолокація у кажанів ...

Что такое эхолокация у животных

 

ІІІ. Етологічні адаптації - для виживання види використовують складні поведінкові механізми.

- загрозливі пози, запасання продуктів на зиму, імітація смерті, турбота про потомство ...

Спасительная" неподвижность • СЛИПАПСУгрожающая поза у животных: примеры на фото
 Опосум імітує смерть Загрозлива поза тигра


 

Відносний характер адаптаційкорисні тільки в типовій середовищі, можуть бути марними при зміні умов.

Белая куропатка - Охота и рыбалка, животные, туризмПочему зайца называют беляком? Почему зайца-беляка так назвали?
 Білу куріпку помітно на фоні моху Зайця видно на фоні дерева









30.01.24 9-Б
01.02.24 9-Б
31.01.24 9-В
Тема уроку

Форми мінливості.
Мутації: види мутацій, причини та наслідки мутацій.Спадкові захворювання людини. Генетичне консультування.Сучасні методи молекулярної генетики



Тема №8. Форми мінливості. Модифікаційна мінливість.

Мінливість - здатність організмів набувати нових ознак, які зумовлюють відмінності між особинами в межах виду.

причини:

  • зміни структури чи діяльності генетичного апарату 
  • вплив умов середовища.

ФОРМИ МІНЛИВОСТІ

Неспадкова (фенотипова) 

без змін генотипу (не зберігається в разі статевого розмноження)

Спадкова ( генотипова)

пов'язана зі зміною генотипу (зберігається в поколіннях)

Модифікаційна 

фенотип змінюється під впливом  середовища

Мутаційна 

змінюється генотип унаслідок мутацій

Комбінаційна

генотип змінюється внаслідок утворення нових комбінацій генів

забезпечує пристосування організмів до умов середовища, що змінюютьсяз'являються нові ознаки та їх комбінування в організмів


Модифікаційна мінливість — форма неспадкової мінливості, яка пов’язана зі змінами фенотипу внаслідок впливу умов існування.

Модифікаційна мінливість трапляється в усіх організмів незалежно від видової належності. Порівняння квіткових рослин одного виду, які зростають в різних умовах (у затінку, на сонячних місцях, за підвищеної вологості, в горах чи на рівнинах), дає змогу помітити відмінності у розмірах й формі листків, кількості квіток, масі плодів тощо. У тварин модифікації проявляються зміною забарвлення, розмірів, маси тіла, жировими запасами на несприятливий період життя тощо. 

Модифікаційні зміни ознак не успадковуються, але їхній діапазон мінливості є спадковим і визначається генотипом. Виникнення модифікацій є результатом зміни діяльності генів у різних умовах середовища. Цим, зокрема, пояснюється поліпшення шерсті королівської аналостанки та зміна забарвлення шерсті гімалайського кролика.

Іл. Зміна забарвлення шерсті гімалайського кролика під дією температури

Властивості модифікацій:

  • тимчасовість (засмага людини зникає взимку)
  • масовість ( в устриць, які живуть у тихій воді, черепашка широка й округла, а в устриць із зони припливу черепашки вузькі й довгі);
  • спрямованість (заміна шерсті ссавців на густішу зумовлена впливом низьких температур);
  • визначеність - один і той самий вплив чинника спричиняє подібні зміни в усіх особин виду (у зайців зимове хутро світлішає);
  • пристосувальний характер (зі збільшенням висоти над рівнем моря кількість еритроцитів у крові людини збільшується).

Іл. Стрілиця звичайна з надводними, плаваючими й підводними листками



Норма реакції - межі модифікаційної мінливості ознаки, які визначаються генотипом.

  • будь-яка ознака може змінюватись лише в певних межах (гени визначають не готові прояви ознак, а норму реакції ознаки)
  • > організмів мають варіанти, близькі до середнього значення (поєднання сприятливих та несприятливих умов)
  • чим однорідніші зовнішні умови, тим меншою мірою проявляється модифікаційна мінливість.

​​​​​​​Варіаційний ряд - послідовність чисельних показників проявів певної ознаки, розташованих у порядку зростання

Варіаційна крива - графічне вираження кількісних показників мінливості певної ознаки

Іл. Варіаційний ряд і варіаційна крива за ознакою розміру насіння гарбуза


Комбинативная мінливість. Мутації.

І. Комбинативная мінливість - перерозподіл генетичного матеріалу у нащадків.

причина →  рекомбінації генів при статевому розмноженні.

рекомбінації:

  1. кросинговер - обмін ділянками гомологічних хромосом (профази І мейозу)
  2. незалежне розбіжність гомологічних хромосом (анафаза І мейозу)
  3. випадкове злиття гамет при заплідненні.

наслідок ⇒  велика різноманітність генотипів ⇒ фенотипів

значення для людини ⇒ основа для виведення нових порід і сортів в селекції



ІІ. Мутационная мінливість - зміни генотипу під дією мутагенів.

Іл. Мутації кольору очей у дрозофіли: 1 - червоні очі дикого типу; 2 - мутація рожевих очей; 3 - мутація білих очей; 4 - мутація червоноточечних очей


Властивості мутацій:

  1. Стійкість - не зникають протягом життя
  2. Індивідуальність - у окремих особин
  3. Ненаправленість - 1 фактор → різні мутації
  4. Невизначеність - не можна передбачити
  5. Незалежність від сили або тривалості фактора

1903 г.  - Гуго де Фріз ( голан.)!!!+ Г.Мелер ( амер.), В.Сахаров (рос.), С.Гершензон (укр.) - доповнили

→ мутаційна теорія:

  1. Всі організми здатні до мутацій.
  2. Мутації виникають випадково.
  3. Можуть бути спонтанні (природні) і індуковані (викликані людиною)
  4. Успадковуються.
  5. Повторюються.
  6. Не спрямовані на адаптацію. > шкідливі (летальні і сублетальні) + нейтральні + корисні (дуже рідко)

Важливо!!!  → мутації є джерелом нових ознак (генетичної різноманітності) ⇒ умова історичного розвитку життя; матеріал для селекції.



1920 г.  - М. І. Вавілов (рус.) → закон гомологичних рядів спадкової мінливості - генетически близкие виды и роды характеризуются сходными рядами наследственной изменчивости ( паралельна мінливість)

- у пшениці, ячменю і вівса → білий, червоний і чорний колір колоса

Ил. М. І. Вавілов (1887-1943)

значення:

а) для селекції → дозволяє передбачити мутації, які можна використовувати для створення нових сортів і порід ⇒ можливість економії коштів і часу.

б) для медицини → пошуки спадкових відхилень і їх лікування.


Типи мутацій. Мутагени.

Типи мутацій:

• за характером клітин:

  1. Соматичні
  2. Генеративні- в статевих клетинах.

• за причинами:

  1. Спонтанні - природні.
  2. Індуковані - штучні (викликані людиною)

• за характером впливу:

  1. Летальні - смертельні.
  2. Сублетальні
  3. Нейтральні.

• за характером зміни генетичного апарату:

І. Генні (точкові) - порушення послідовності нуклеотидів ДНК.

1. Домінантні → рахіт, темна емаль зубів...
2. Рецесивні (більшість) → гемофілія, дальтонізм, альбінізм...

ІІ. Хромосомні - перебудова генів в хромосомі

Картинки по запросу "Хромосомные - перестройки генов в хромосоме"

1. Транслокація → на іншу ділянку
2. Інверсія → поворот гену на 1800
3. Дуплікація → вставка частини
4. Делеція → випадіння частини ( в 5й парі → синдром котячого крику)

ІІІ. Геномні - зміна числа хромосом

1. Поліплоідія - кратне збільшення числа хромосом (3n, 4n, 5n...)

у рослин!! → збільшується продуктивність
штучно → колхіцин (руйнує веретено поділу)

Картинки по запросу "Полиплоидия"

2. Анеуплоідія - зміна числа хромосом в одній парі

а) моносомія синдром Шершевського Тернера (-1 в 23й парі у жінок)
Картинки по запросу "синдром Шерешевского Тернера"

б) трисомія синдром Клайнфельтера (+1Х в 23й парі у чоловіків)
Картинки по запросу "синдром клайнфельтера"
- синдром Дауна (+1 в 21й парі),
Картинки по запросу " синдром Дауна кариотип"Картинки по запросу " синдром Дауна"
- синдром Патау (+1 в 13й парі), 
Картинки по запросу " синдром Патау кариотип"Картинки по запросу " синдром Эдвардса"
 синдром Едвардса (+1 в 18й парі)
Картинки по запросу " синдром Эдвардса"12931269_794337330699939_8712426687527129984_n

Мутагени - фактори, які викликають мутації.

вивчав → С.М. Гершензон (укр.)

види:

  1. Фізичні - УФ-промені, рентген, to
  2. Хімічні - Н2О2, хлороформ, пестициди, нікотин, антибіотики, харчові добавки...
  3. Біологічні - віруси, отруйні рослини, гриби




18.01.24
Тема уроку
Форми мінливості.
Закони Р. Менделя.

Моногібридне схрещування - схрещування, при якому батьківські форми відрізняються одна від одної по одній парі альтернативних ознак.

Г. Мендель → горох !!! (багато альтернативних ознак, самозапилення)

І закон - закон домінування (одноманітність гібридів 1-го покоління) - при схрещуванні двох чистих ліній (АА x аа) у першому поколінні проявляється лише домінантна ознака.


Чисті лінії – генетично однорідні нащадки (АА чи аа)
Розщеплення – прояв у потомстві різних станів ознаки.
 
ІІ закон - закон розщеплення - при схрещуванні гібридів 1-го покоління у другому поколінні спостерігається розщеплення 3:1 (3/4 - домінантна, 1/4 - рецесивна ознака)

В.Бетсон (1902 г) - закон чистоти гамет - при освіті гамет у кожну гамету потрапляє лише одна алель кожного гена.

Приклади розв'язування задач на моногібридне схрещування: (дивитися ОБОВ'ЯЗКОВО)

 
 

Форми мінливості. Модифікаційна мінливість.

Мінливість - здатність організмів набувати нових ознак, які зумовлюють відмінності між особинами в межах виду.

причини:

  • зміни структури чи діяльності генетичного апарату 
  • вплив умов середовища.

ФОРМИ МІНЛИВОСТІ

Неспадкова (фенотипова) 

без змін генотипу (не зберігається в разі статевого розмноження)

Спадкова ( генотипова)

пов'язана зі зміною генотипу (зберігається в поколіннях)

Модифікаційна 

фенотип змінюється під впливом  середовища

Мутаційна 

змінюється генотип унаслідок мутацій

Комбінаційна

генотип змінюється внаслідок утворення нових комбінацій генів

забезпечує пристосування організмів до умов середовища, що змінюютьсяз'являються нові ознаки та їх комбінування в організмів


Модифікаційна мінливість — форма неспадкової мінливості, яка пов’язана зі змінами фенотипу внаслідок впливу умов існування.

Модифікаційна мінливість трапляється в усіх організмів незалежно від видової належності. Порівняння квіткових рослин одного виду, які зростають в різних умовах (у затінку, на сонячних місцях, за підвищеної вологості, в горах чи на рівнинах), дає змогу помітити відмінності у розмірах й формі листків, кількості квіток, масі плодів тощо. У тварин модифікації проявляються зміною забарвлення, розмірів, маси тіла, жировими запасами на несприятливий період життя тощо. 

Модифікаційні зміни ознак не успадковуються, але їхній діапазон мінливості є спадковим і визначається генотипом. Виникнення модифікацій є результатом зміни діяльності генів у різних умовах середовища. Цим, зокрема, пояснюється поліпшення шерсті королівської аналостанки та зміна забарвлення шерсті гімалайського кролика.

Іл. Зміна забарвлення шерсті гімалайського кролика під дією температури

Властивості модифікацій:

  • тимчасовість (засмага людини зникає взимку)
  • масовість ( в устриць, які живуть у тихій воді, черепашка широка й округла, а в устриць із зони припливу черепашки вузькі й довгі);
  • спрямованість (заміна шерсті ссавців на густішу зумовлена впливом низьких температур);
  • визначеність - один і той самий вплив чинника спричиняє подібні зміни в усіх особин виду (у зайців зимове хутро світлішає);
  • пристосувальний характер (зі збільшенням висоти над рівнем моря кількість еритроцитів у крові людини збільшується).

Іл. Стрілиця звичайна з надводними, плаваючими й підводними листками



Норма реакції - межі модифікаційної мінливості ознаки, які визначаються генотипом.

  • будь-яка ознака може змінюватись лише в певних межах (гени визначають не готові прояви ознак, а норму реакції ознаки)
  • > організмів мають варіанти, близькі до середнього значення (поєднання сприятливих та несприятливих умов)
  • чим однорідніші зовнішні умови, тим меншою мірою проявляється модифікаційна мінливість.

​​​​​​​Варіаційний ряд - послідовність чисельних показників проявів певної ознаки, розташованих у порядку зростання

Варіаційна крива - графічне вираження кількісних показників мінливості певної ознаки

Іл. Варіаційний ряд і варіаційна крива за ознакою розміру насіння гарбуза



Л. д. №3. Вивчення закономірностей модифікаційної мінливості.

Мета: формувати дослідницькі уміння визначати закономірності модифікаційної мінливості, будувати варіаційний ряд, варіаційну криву, визначати середнє значення ознаки.

16.01.24 9-Б
17.01.24 9-В
Тема уроку
Класичні методи генетичних досліджень. Генотип та фенотип. Алелі.Закони Менделя.Ознака як результат взаємодії генів. Поняття про зчеплення 

Переглянути відеоуроки 



Розділ VСпадковість і мінливість.

Тема №1. Генетика. Генетична символіка. Методи досліджень.

Грегор Мендель

 1865 р.- Грегор Мендель (чех.) - закономірності спадковості
 1900 р.- Г.Фріз (гол.), К.Коренс (нім.), Е.Чермак (авст.) -
 перевідкрили
 1906 р. - У.Бетсон (авст.) - термін «генетика» 
 1909 р. - В.Йогансен (датс.) - термін «ген» 
 

Генетика – наука про спадковість і мінливість

Спадковість –  здатність організму передавати свої ознаки

Мінливість – здатність організму набувати нових ознак

Фенотип - сукупність ознак організму (форма, розмір, колір…)

ознаки → якісні і кількісні (широкий діапазон)
альтернативні → високий ⇔ низький

Картинки по запросу "Фенотип"Картинки по запросу "Фенотип"

Ген – ділянка молекули ДНК, яка кодує ознаку

Алелі – парні гени (в  гомологічних  хромосомах), кодують альтернативні ознаки.

- домінантна (А, В, С…) алель, ознака якої проявляється завжди  

- рецесивна (а,в,с…) - ознака може  не проявлятися.

Картинки по запросу "Фенотип"
 Локус – місце розташування конкретного гена в хромосомі.
  

ГЕНЕТИЧНА ТЕРМІНОЛОГІЯ І СИМВОЛІКА

Мал. Так схематично виглядає розташування локусів (чорні смужки) в гомологічних хромосомах.

        
 Генотип – набір генів організму.                     

гомозиготний – одинакові алелі одного гена: 

                                 домінантний (ААта рецесивний (аа

гетерозиготний – різні алелі одного гена (Аа)  



Генетична символіка:

Р — батьки ⇒  ( меч і спис Марса)— батько (чоловік);  ♀ (дзеркало Венери) — мати (жінка);

F — потомство (F1, F2 — гібриди першого, другого покоління);

G – гамети;

х — значок схрещування;

3:1 — розчеплення три до одного;

A – домінантна аллель;   а – рецесивна алель;

АА – гомозигота за домінантним геном;   аа – гомозигота за рецесивним геном;

Аа – гетерозигота.


Методи генетичних досліджень:

1. Гібридологічний - схрещування організмів (гібридизація)
- моногібридне - 1 ознака
- дигібридне - 2 
- полігібридне  - 3, >3 

  → встановлюють яким чином успадковується ознака

2. Генеалогічний - вивчення родоводів.

 → встановлюють яким чином успадковується ознака у людини

Картинки по запросу методи генетичних досліджень

3. Близнюковий метод - дослідження мінливості близнюків

 → вивчення впливу середовища на реалізацію генотипу

4. Популяційно - статистичний - виявлення генетичної структури популяцій 

5. Цитогенетичний - дослідження каріотипу ( набір хромосом)

→ виявленняе причин захворювань (хвороба Дауна...)

6. Биохимический метод - аналіз обміну речовин

→ виявленняе причин захворювань ( фенілкетанурія, цукровий діабет..)

7. Генетичної інженерії - зміна генів

→ утворення клітин та організмів з корисними для людини ознаками

тощо...


20.12.23
19.12.23



Контрольна робота І семестр 9 клас

Пройти тест за 12.12.23

Пройти тест за 14.12.23




12/12/23

ОБОВ'ЯЗКОВО ПЕРЕГЛЯНУТИ ВІДЕОУРОКИ

ПО НИМ БУДЕ КОЛОКВІУМ

https://www.youtube.com/watch?v=gK6NSZmvZsA
















28.11.23
29.11.23
Тема уроку
Гени та геноми. Будова генів та основні компоненти геномів про- та еукаріотів.
Транскрипція.

Записати ментальну-карту 
Гени та геноми


Транскрипція

21.11.23
22.11.23
Тема уроку
Фотосинтез: світлова та темнова фаза.
Хемосинтез.
Відеоурок у Zoom

Записати ментальну-карту
Фотосинтез: світлова та темнова фаза


Записати ментальну-карту
Хемосинтез. Виділення речовин









08.11.23
09.11.23
Тема уроку

Обмін речовин та енергії. Основні шляхи розщеплення органічних речовин

Відеоурок у Zoom


Переглянути відео





Записати 







31.10.23
01.11.23
02.11.23


Записати ментальні карти



Записати першу та третю колонку цієї таблички


















10.10.23
Тема уроку
Узагальнення з теми «Вступ» та «Хімічний склад клітини»



Пройти за 10.10.23





03.10.23
04.10.23
Тема уроку
Ферменти, їхня роль в клітині..
Нуклеїнові кислоти. Роль нуклеїнових кислот як носія спадкової інформації




Ферменти (від лат. fermentum — закваска), або ензими, — високоспецифічні білкові молекули, або РНК-молекули, які є біологічними каталізаторами процесів обміну речовин і перетворення енергії у клітинах та організмі. 

Ферменти (ензими) - білкові молекули (або РНК), які є біологічними каталізаторами в організмі.

в XVII ст.  - Я. ван Гельмонт (нідер.); наука → ензимологія 

Рис. 1. Каталітичні (1) та регуляторні (2) центри ферменту

Властивості:

1. Висока активність → прискорюють реакції в 1000 раз

2. Специфічні - каталізують певні реакції ( теорія "ключ-замок" - фермент-субстратний комплекс)

3. Мають активний центр, який не змінюється під час реакції

4. Чутливі до:

а) умов середовища ( певна t0, pH)
б) певних речовин ⇒ активатори ( Mg, Zn, йони кислот), інгібітори ( Pb, Ag, As) 

Класифікація:

1. прості тільки білковий компонент → рибонуклеаза, гідролази, уреаза ...

2. складні білковий компонент ( апофермент) - визначає специфічність  + небілковий ( кофактор→ йони металів , вітаміни) - визначає активність → оксидоредуктази (каталаза), лігази (ДНК-полімераза)

Ріст і розвиток усіх організмів визначаються й контролюються генетичною програмою. Ви вже знаєте, що спадкова інформація зберігається в структурі молекул ДНК (дезоксирибонуклеїнової кислоти). Інші молекули - РНК (рибонуклеїнові кислоти) - беруть участь у реалізації цієї інформації, а саме в біосинтезі білка та його регуляції. Обидва зазначені типи молекул належать до нуклеїнових кислот.

Нуклеотиди - прості молекули

  • l ≈ 0, 34 нм
  • m ≈ 345 а.о.м.

Іл. Схема будови нуклеотиду

 склад:

1. Нітратна (азотиста) основа ⇒ аденін (А), тимін (Т), урацил (У), гуанін (Г), цитозин (Ц)

2. Моносахарид (пентоза) ⇒ рибоза або дезоксирибоза

3. Фосфат - залишок ортофосфатної кислоти.

Рис. Будова молекули нуклеотиду  (залишок моносахариду позначено синім кольором, 
залишок ортофосфатної  кислоти - жовтим,  залишок нітрогеновмісної основи - зеленим)
Нуклеотиди здатні взаємодіяти один з одним, формуючи довгі ланцюги. Міцний ковалентний зв’язок (фосфодиефірний) утворюється між вуглеводом одного нуклеотиду та залишком ортофосфатної кислоти іншого нуклеотиду. Найбільша молекула ДНК клітин людини містить послідовно майже 250 млн нуклеотидів. 

ДНК і РНК → полінуклеотиди (між нуклеотидами в ланцюгу → фосфодиефірний зв'зок)

І. ДНК - дезоксирибонуклеїнова кислота ⇒ нуклеотиди ( А, Т, Г, Ц + дезоксирибоза + фосфат)

1на структура ⇒ 2 ланцюги, з'єднані між собою водневими зв'язками 
(між нітратними основами) за принципом комплементарності ( А=Т, Г=Ц)

 

Іл. Будова і зв'язки в молекулі ДНК (між аденіловими і тимідиловими нуклеотидами утворюються два водневі зв'язки, а між гуаніловими і цитиділовими - три водневі зв'язки)

2на структура → подвійна спіраль!!! (1953 р. Д.Вотсон, Ф.Крік)

3на структурахромосома - суперспіраль (ДНК накручена на білки-гістони)
 існує тільки під час поділу клітини

   Правило Чергаффа → кількість А=Т, а кількість Г=Ц     ⇒ (А+Т) + (Г+Ц) = 100%

Основи нуклеотидів  взаємодіють між собою так, що напроти А першого ланцюга завжди розташовується Т другого, а напроти Г - завжди Ц. Така відповідність у розташуванні нуклеотидів називається комплементарністю. Ця закономірність має важливе значення для забезпечення процесів копіювання молекул ДНК та переписування з них інформації на молекули РНК. Водночас така особливість будови молекули ДНК зумовлює те, що структура першого ланцюга комплементарно повторює структуру другого, тобто за послідовністю одного з них може відновлюватися послідовність іншого в разі його руйнування. Це важливо для захисту молекули ДНК від пошкоджень унаслідок негативних хімічних або фізичних впливів.

властивості:

  1. гідрофільні 
  2. денатурація, ренатурація, деструкція
  3. Реплікація - самоподвоєння ДНК
  4. Репарація - відновлення пошкоджень.

Іл. Реплікація ДНК

 

функції ⇒ зберігання та передача спадкової інформації (матриця для синтезу РНК)

Ген - ділянка ДНК, яка кодує 1 білок 

мають ділянки1. екзони → кодують інформацію;  2. інтрони → не кодують 

Триплет (кодон) - 3 нуклеотиди, які кодують 1 амінокислоту.



ІІ. РНК - рибонуклеїнова кислота ⇒ нуклеотиди ( рибоза; А, У, Г, Ц)

один ланцюг!!!

види:

1. іРНК - інформаційна (ниткоподібна) → переписує інформацію з молекули ДНК, 
 потім вирізаються інтрони → мРНК (матрична)

2. тРНК - транспортна ( "листок конюшини") → транспортує амінокислоти до рибосом
 має антикодон - триплет протилежний кодону мРНК

3. рРНК - рибосомна → входить до складу рибосом

функції ⇒ синтез білка!!!



26.09.23
27.09.23
28.09.23
тема уроку
Вуглеводи та ліпіди, їхня структурна організація та основні функції.


Записати конспект
Органічні речовини.  Ліпіди.

Органиічні речовини - сполуки карбону, входять до складу тільки живих організмів.

Мономери - прості молекули

Біополімери - високомолекулярні ( багато молекул)

полімеризв'язкимономери
білкипептидніамінокислоти
жирискладноефирнігліцерол і жирні кислоты
полісахариди ( крохмаль)глікозиднімоносахариди (глюкоза)
нуклеїнові кислотифосфодиефірнінуклеотиди
 
Ліпиди – гідрофобні (неполярні) речовини, розчинні в ефірі, ацетоні, бензолі...
ПростіСкладні 
ЖириГліколіпіди (ліпід+вуглевод)Стероїди
ВоскиЛіпопротеїди (ліпід+білок) 
 

Фосфоліпиди (ліпід+фосфат)

в складі клітинних мембран

 

 Групи ліпідів:

1. Жири (тригліцериди)  гліцерол + 3 жирні кислоти 
зв'зки → складноефірні
Види:
1. Рослинні (олії)- з ненасичених  жирних  кислот →  в насінні рослин ( соняшник, льон, оливки..)  
2. Тварини - з насичених  жирних  кислот -  підшкіряна клітковина, сливки молока, жовток яйця, ікра риб...
функції ⇒ резерв енергії ( 1г- 38,9 кДж) і води ( 1 г - 1,1 г Н2О);
- теплоізоляція,
- захист органів від ударів ( амортизація)
2. Воски 
а) твариннібжолиний → соти;   шерстяний (ланолін) → оберігає шерсть, пір'я, шкіру від вологи і висихання та вбираня води
 б) рослиннікутин → на листках хвойних і тропічних рослин ⇒ захист від транспірації (випаровування води)

3. Стероїди холестерин) → в складі жовчі, статевих гормонів, вітаміну D.

- регуляція процесів

Вуглеводи (сахариди) - органічні речовини з загальною формулою Сn(H2O)m, де n =>3 + N, S, P (рідко)
≈ 2 % сухої маси тварин ( у клітинах печінки та м’язів – до 5 %) ⇒ отримують з їжі
≈60–90 % у - у рослин (плоди, бульби) ⇒ утворюються в результаті фотосинтезу

І. Моносахариди - 1 молекула → солодкі, гідрофільні, кристалізуються

- тріози (3С)
- тетрози (4С)
- пентози (5С) 
1. рибоза та 2. дезоксирибоза ( у складі РНК та ДНК)

- гексози (6С): → С6Н12О6
1. галактоза
2. фруктоза ( найсолодша!!) - у складі фруктів, меду 
3. глюкоза ( виноградний цукор) - основний мономер складних вуглеводів.

фунцкції ⇒ енергетична!!! ( 1г - 17,6 кДж)

 

ІІ. Олігосахариди - 2-10 молекул ( глікозидні зв'зки)

дисахариди (2 молекули) → солодкі, гідрофільні, кристалізуються

1. сахароза ( буряковий або тростинний цукор) → глюкоза + фруктоза

- в кондитерській промисловості

2. лактоза (молочний цукор) → глюкоза + галактоза

- джерело енергії для немовлят

3. мальтоза (солодовий цукор)→ глюкоза + глюкоза

-  в ячмені  ⇒ виробництво квасу, пива

 

ІІІ. Полісахариди - сотні молекул (глікозидні зв'зки) → несолодкі, гідрофобні, не  кристалізуються, ослизнюються ( при високих to)

фунцкції: 

резервна:

1. крохмаль → у рослин

2. глікоген → у тварин, грибів

структурна:

3. целюлоза → клітинна стінка рослин

4. хітин ( містить N) → клітинна стінка грибів, екзоскелет членистоногих ( раки, павуки, комахи)

5. муреїн → клітинна стінка бактерій

захисна:

6. муцин → у складі  травних соків

4. гепарин → інгібітор зсідання крові

5. пектини → поглинають і видаляють радіонуклеїди


Записати ментальні-карти


Пройти тест за 9-Б, 9-В, 9-А

19.09.23 

20.09.23



20.09.23 9-В
19.09.23 9-Б, 9-А
Білки, їхня структурна організація та основні функції.




Записати конспект, ментальну-карту



Білки - високомолекулярні біополімери, мономерами яких є амінокислоти.

амінокислоти (20 основних):

  1. замінні - синтизуються в організмі
  2. незамінні - тільки з їжею

Повноційні білки - білки, які містять всі незамінні амінокислоти

  • в м'ясі, пшениці

Амінокислота:  ( l = 0,35 нм; m= 100 а.о.м.)

  • аміногрупа - NH2 ( лужні властивості)
  • карбоксильна група - COOH (кислотні властивості)
  • R - радикал

  

Іл. Загальна структурна формула амінокислоти

Пептидний зв'язок - зв'язок між залишками аміногрупи однієї амінокислоти та карбоксильної групи іншої.

Іл. Схема утворення пептидного зв'язку


Білки → поліпептиди (>100 амінокислот)

1. Прості → протеїни - тільки з амінокислот

  • гідрофільні

2. Складні → протеїди - амінокислоти + Fe, S, P, Zn, Cu, вуглеводи, ліпіди

  • гідрофобні

 

Білки формою:



 

І. Фібрилярні - паралельні міцно з'єднані ланцюги.

  • гідрофобні!!! (кератин,колаген, осеїн)




 

ІІ. Глобулярні  компактні глобули

  • гідрофільні!!

структури:

1. первинна → поліпептидний ланцюг (пептидний зв'язок)

2. вторинна → спіраль (водневий)

3. третина → глобула - "кулька" (дисульфідні)

4. четвертина → декілька глобул → гемоглобін і хлорофіл з 4 глобул

 

Іл. Рівні просторової організації білкових молекул: 1 - первинний; 2 - вторинний; 3 - третинний; 4 - четвертинний


 

властивості: 

1. Денатурація - розкручування молекули білка до первинної структури 

  • tо, кислота

2. Ренатурація - зворотній процес ↑


3. Деструкція - руйнування первинної структури білка



функції білків:

1. Структурна (будівельна) - до складу клітин

  • кератин → волося, нігті
  • осеїн → кістки
  • колаген → шкіра

2. Скоротлива (рухова) - забезпечує рух м'язів (актин и міозин), джгутиків, війок (тубулін) 

3. Транспортна - переносять О2 и СО(гемоглобін, гемоціанін)

4. Захисна → імунітет ( антитіла, інтерферон), зсідання крові (тромбін, фібрин)

5. Регуляторна   гормони ( інсулін, глюкагон, соматотопін)

6. Запасаюча (живильна) →  в молоці (казеїн),  яйце (альбумін), в насінні рослин

7. Сигнальна → білки мембрани, родопсин

8. Енергетична → 1г - 17,6 кДж енергії (не основна)

9. Каталітична → прискорюють реакції (ферменти)

 



14.09.23 9-А, 9-Б
13.09.23 9-В

Органічні молекули. Поняття про біологічні макромолекули – біополімери.

Записати конспект

Органиічні речовини - сполуки карбону, входять до складу тільки живих організмів.

Мономери - прості молекули

Біополімери - високомолекулярні ( багато молекул)

полімеризв'язкимономери
білкипептидніамінокислоти
журіскладноефирнігліцерол і жирні кислоты
полісахариди ( крохмаль)глікозиднімоносахариди (глюкоза)
нуклеїнові кислотифосфодиефірнінуклеотиди
 
Ліпиди – гідрофобні (неполярні) речовини, розчинні в ефірі, ацетоні, бензолі...
ПростіСкладні 
ЖириГліколіпіди (ліпід+вуглевод)Стероїди
ВоскиЛіпопротеїди (ліпід+білок) 
 

Фосфоліпиди (ліпід+фосфат)

в складі клітинних мембран

 

 Групи ліпідів:

1. Жири (тригліцериди)  гліцерол + 3 жирні кислоти 
зв'зки → складноефірні
Види:
1. Рослинні (олії)- з ненасичених  жирних  кислот →  в насінні рослин ( соняшник, льон, оливки..)  
2. Тварини - з насичених  жирних  кислот -  підшкіряна клітковина, сливки молока, жовток яйця, ікра риб...
функції ⇒ резерв енергії ( 1г- 38,9 кДж) і води ( 1 г - 1,1 г Н2О);
- теплоізоляція,
- захист органів від ударів ( амортизація)
2. Воски 
а) твариннібжолиний → соти;   шерстяний (ланолін) → оберігає шерсть, пір'я, шкіру від вологи і висихання та вбираня води
 б) рослиннікутин → на листках хвойних і тропічних рослин ⇒ захист від транспірації (випаровування води)

3. Стероїди холестерин) → в складі жовчі, статевих гормонів, вітаміну D.

- регуляція процесів


Пройти тест за 12.09.23

https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=4937856







12.09.23 9-Б, 9-А, 9-В
Вода та її основні фізико-хімічні властивості. Інші неорганічні сполуки

Записати конспект , ментальні карти





Вода, її властивості та функції
60-70 % організму ( до 98% у медуз)

буває:
1. Зв'язана (≈4-5%) → утворює плівку навколо білків, протидіє їх розчиненню.
2. Вільна (≈95-96%) → основа внутрішнього середовища організму

Структура води:   

молекула: 2 атоми Н + 1 атом ОН2О - диполь (+ -)
 ковалентний зв'язок

(+ -) ------ (+ -)  → водневий зв'язок (слабкіший в 15-20 раз) ⇒ рідина!!!

Структура води


Агрегатні стани:

  1. Твердий → лід (0оС)
  2. Рідина!!!
  3. Газоподібний → водяниа пара (↑100оС)

Глава 1


Властивості і функції:

1. Розчинник!!! для полярних речовин

  • забезпечує транспорт речовин, метаболізм

речовини: а) гідрофільні - розчинні (прості білки, цукор, сіль)

                         б) гідрофобні - нерозчинні (ліпіди, крахмал, складні білки)

2. Теплоємність - захист від різких коливань tо
 і теплопровідність - розподіляє тепло по організму

3. Висока теплота випаровування → охолодження тіла

4. пружніть → забезпечує тургор

max ⇒ при tо= +4о С

5. ↑ поверхневий натяг - за рахунок склеювання молекул між собою (когезія) та з молекулами інших речовин (адгезія)

  • капілярний рух крові
  • висхідний потік по деревині дерев

6. Здатність до іонізації

Н2О ⇔ Н+ + ОН-

Н+→ рН середовища ( ↓ 7 - кисле, ↑7- лужне)

7. Гідроліз - розщеплення органічних речовин з участю води


Водний баланс - рівновага між кількість води, що поступила до організму і кількістю виділеної з організму.

  • при втраті 2% - спрага,  > 12% - смерть


Пройти тест за 07.09.23





07/09/23
Біологія як наука. Предмет біології. Основні галузі біології та її місце серед інших наук



Записати конспект

 Біологія - комплексна наука:

а) систематичні науки → вірусологія, бактеріологія, мікологія, ботаніка, зоологія:

б) теоретичні науки: цитологія, гістологія, ембріологія, анатомія, морфологія, генетика, фізиологія, палеонтологія, систематика, екологія...


Методи біологічних досліджень:

  • порівняльно-описовий( метод Арістотеля)
  • моделювання
  • експеремент
  • моніторинг
  • статистичний

 Біологічні системи.

Живі організми → відкрита біосистема.

Біосистема -  сукупність структур, тісно взаємопов'язаних між собою

Ознаки життя:

1. Клітинна будова (виняток віруси)

2. Хімічний склад - основні елементи: C (вуглець), O (кисень), N (азот) і H (водень).

3. Метаболізм - обмін речовин і енергії

  • живлення
  • дихання
  • виділення

4. Саморегуляція → здатнісь підтримувати сталість свого хімічного складу ( гомеостаз)

5. Подразливість → здатність відповідати на зовнішні впливи

6. Самовідтворення - розмноження

7. Ріст (кількісні зміни) і розвиток (якісні зміни).

8. Спадковість - здатність передавати ознаки нащадкам.

9. Мінливість - здатність набувати нових ознак 

10. Адаптація - пристосовуватися до довкілля

Рівні організації живої матерії:

1. Молекулярний

2. Клітинний

3. Організмовий

4. Популяційно-видовий

5. Екосистемний

6. Біосферний








24.05.23

Підсумкова діагностична контрольна робота з біології за 2 семестр 




22.05.23


Пройти тест за 17.05.23



Зробити тест письмово у зошит . Фото завантажити у ЄШ.



















15.05.23
Основи генетичної та клітинної інженерії. Генетично модифіковані організми . Роль генетичної інженерії в сучасних біотехнологіях і медицині





Новини науки. Американські науковці вилікували двох самців мавп виду саймірі звичайний (Saimiri sciureus) від вродженого дальтонізму. Вчені зробили це за допомогою штучних вірусів, перемістивши ген людського білка йодопсину в клітини мавп. Ці результати мають практичне значення, оскільки стало зрозуміло, що можна здійснювати лікування дальтонізму і в людини. А який напрям науки займається такими дослідженнями?



Переглянути відео




Написати конспект


Генетична інженерія - напрям науки, створення генетичних структур та організмів з новими комбінаціями спадкових ознак.

  • 1972 р. - Пол Берг → перша рекомбінантна ДНК (рекДНК)

 Іл. Американський біохімік П. Берг 

Переваги перед селекцією:

  • дослідження процеси рекомбінації поза організмом
  • контрольована зміна ознак з використанням генетичного матеріалу різних видів
  • термін отримання нових форм організмів скоротився до 3-4 років замість 10-12 років

 


    Генетично модифіковані організми (ГМО) -  організми, генотип яких було змінено за допомогою методів генетичної інженерії.

    • перші у 80-х роках ХХ ст.
      Для отримання генів, їх поєднання з векторами (плазмідами чи вірусами) в генетичній інженерії використовують ферментиревертази (ферменти, які каталізують синтез нитки ДНК на матриці іРНК), рестриктази (ферменти, які розрізають нуклеотидні послідовності в певних місцях), лігази (ферменти, які поєднують нуклеотидні послідовності).

       

      етапи створення ГМО:

      1. Отримання генетичного матеріалу: виділення природних генів, створення рекДНК.

      2. Копіювання і розмноження генів.

      3. Введення гена до складу вектора, перенесення і включення в геном організму.

      Вектор - молекула ДНК, яка здатна вбудовуватися в геном клітини і містить ген, потрібний для введення в організм. 

      • створено на основі віруса або бактеріальної плазміди(бактерії з роду Agrobacterium)

      Мал. Схема трансформації клітин рослин за допомогою бактерії:

      1 - виділення та генно-інженерне конструювання (2) спеціальної плазміди; 3 - інфікування агробактеріями рослинних клітин; 4 - отримання трансгенних рослин

       

      способи перенесення вектору:

      • введення в ядро клітини шляхом ін'єкції
      • всередині ліпосом (мікрокульок, стінки яких побудовані з ліпідів)
      • бомбардувати клітину із генної гармати мікрочастинками золота (або ванадію), на поверхню яких нанесено вектори.

      Мал. Внесення чужорідної ДНК у рослинні клітини за допомогою мікроін’єкції (1) чи «генної гармати» (2)

      Отже, сутність сучасних досліджень генетичної інженерії полягає в тому, що рекомбінацію генів здійснюють in vitro, потім спрямовано переносять генетичні структури в клітини організму, далі закріплюють ці гени в ДНК та забезпечують передачу інформації.


      Роль генетичної інженерії:

      І. В господарстві → створення і використання трансгенних організмів із заздалегідь запланованими властивостями

      1. Трансгенні рослини - ≈ 25 000 за останні 15 років

      • перші, дозволені для вживання в їжу ⇒ Flavour Saver томати

      Про трансгенний помідор, томатну пасту і про те, чому все це зникло з магазинів ГМО, Помідори, Генна інженерія, Flavr savr, Довгопост

      • нині у 25 країнах вирощують сою, кукурудзу, бавовну та інші  

      Результат пошуку зображень за запитом гмо кукурудза

      напрями:

      1. вироблення стійкості до гербіцидів і паразитів,
      2. збільшення врожайності,
      3. стійкість до засухи, заморозків,
      4. підвищення вмісту корисних сполук (вітамінів, білків...)

      Результат пошуку зображень за запитом золотий рис

      Рис золотий — генетично модифікований сорт рису, що здатен синтезувати бета-каротин, у приготовленому вигляді містить вітамін А.

      2. Трансгенні тварини

      • перші, дозволені для вживання в їжу ⇒ лосось AquAdvantage (виростає за 16–18 місяців, а не за 3 роки)

      Результат пошуку зображень за запитом  лосось AquAdvantage

      • перші домашні тварини: флуорисцентні рибки GloFish

      напрями:

      1. джерело органів для трансплантації, 
      2. виробники білків, для тестування вакцин та ін.

      Трансгенні корови, з яких отримують людський інтерферон

      3. Трансгенні мікроорганізми 

      •  для синтезу інсуліну, інтерферону, гормону росту, ферментів, вітамінів, вакцин, антитіл та ін.

      Результат пошуку зображень за запитом Етапи створення генетично модифікованої бактерії


      ІІ. Генотерапія - методи лікування спадкових (онкологічних, деяких вірусних) захворювань шляхом внесення змін у генетичний апарат клітин пацієнтів.

      види:

      • соматична - введення генів у соматичні клітини пацієнта;
      • позаорганізмова - введення генів у культивовані клітини і пересадка цих клітин пацієнтам.

      нині ≈ 400 проектів ≈ лікування гемофілії,  пухлин мозку...

      Отже, генетичні структури, створені за допомогою генетичної інженерії, можуть значною мірою сприяти розв'язуванню проблем людства.



      ДІЯЛЬНІСТЬ

      Біологія + Здоров'я

      Картопля - одна із найпопулярніших у нашій країні культур. На жаль, велика кількість її врожаїв втрачається через колорадського жука. Це змушує землеробів використовувати різноманітні хімічні засоби. Генетична інженерія поставила за мету створити високоврожайні та стійкі до колорадського жука сорти картоплі. Застосуйте свої знання та оцініть переваги та можливі ризики застосування таких сортів картоплі для здоров’я людини.







      08/05/23-10/05/23

      Огляд традиційних біотехнологій.Основи генетичної та клітинної інженерії.

      Пройти тест за 01.05.23




      Відеоурок у Zoom

      Поміркуйте! У світі виготовляють сотні сортів сиру, найвідомішими з яких є бринза, камамбер, рокфор, пармезан, чеддер, моцарела та ін. Їх тип, консистенція і аромат залежать від молока, бактерій і цвілевих грибів, обробки тощо. Ароматизаторами можуть слугувати трави, спеції, деревний дим. Чому сироваріння є біотехнологією?

      Біотехнологія (від грец. біос - життя, технос - майстерність і логос - вчення) - комплекс наук та методів використання організмів і біологічних процесів у виробництві.

      • термін → в 1917р. Карл Ерекі (угор.) 

      Завдання №1. Використовуючи схему і матеріал сайту скласти опорний конспект "Напрямки біотехнології"

      Іл.  Схема основних напрямів сучасної біотехнології

      Біотехнологія виникла як сукупність способів використання живих істот і біологічних процесів для промислового виробництва. З найдавніших часів людина використовувала організми для випікання хліба, приготування кисломолочних продуктів, фарбування одягу тощо. Але лише завдяки дослідженням Л. Пастера (1822-1895) біотехнологія набула наукової основи. Цей французький науковець вивчав процеси бродіння, що є основою виноробства й пивоваріння, врятував шовківництво, виявивши причину хвороб шовкопряда, запропонував метод запобіжних щеплень для профілактики інфекційних захворювань, метод пастеризації для зберігання харчових продуктів тощо. У 40-50-ті роки ХХ ст., коли було здійснено біосинтез пеніцилінів, почалася ера антибіотиків, що дала поштовх розвитку мікробіологічної промисловості. У 60-70-ті рр. XX століття почала бурхливо розвиватися клітинна інженерія. Зі створенням у 1972 р. групою П. Берга в США першої гібридної молекули ДНК in vitro формально пов’язане народження генетичної інженерії. Загострення екологічних проблем стало причиною появи екологічної інженерії, спрямованої на отримання людиною чистої води, повітря, продуктів (іл. 174).


      Галузі сучасної біотехнології:

      1. нанобіотехнологія - технологія наночастинок (від 1 до 100 нм)

      • технологія адресної доставки ліків за допомогою ліпосом (ліпідних бішарових структур)

      2. цитотехнологія - клітинна технологія

      • вирощування гібридом - В-лімфоцитів + ракові клітини → для отримання моноклональних антитіл;
      • отримання білків-інтерферонів 
      • отримання людського інсулін (кишкова паличка)

      3. гістотехнологія - тканинна технологія на поживних середовищах

      • вирощування шкіри, органів для трансплантації

      4. ембріотехнологія - зародкова технологія 

      • пересаджування ембріональних стовбурових клітин пуповинної крові для лікування променевої хвороби
      • екстракорпоральне запліднення

      5. біотехнологія культивування організмів (наприклад, біотехнологія

      • вирощування грибів (печериць й гливи), молюсків 
      • мікроклональне розмноження рослин

      6.  біоінженерна технологія 

      • тестування ДНК з використанням біочипів
      • створення штучних суглобів, кардіостимуляторів, апаратів ниркового діалізу

      Отже, сучасна біотехнологія демонструє майже необмежені можливості використання організмів у різних галузях діяльності людини.



      Завдання №1. Використовуючи матеріал сайту заповнити таблицю "Значення біотехнології"

      Галузь

      Приклади

      Медицина

       

      Сільське господарство

       

      Енергетика

       

      Фармацевтика

       

      Харчова промисловість

       

      Охорона природи

       

      Яке значення біотехнології?

      Сучасна біотехнологія має величезні перспективи для вирішення екологічних проблем, ліквідації дефіциту їжі й боротьби з голодом, отримання сировини й енергії для промисловості, збереження здоров’я людини та ін. За допомогою біотехнології здійснюються:

      • • одержання харчових продуктів (наприклад, кефірів, йогуртів, сухого молока, хліба, соків);
      • • отримання сортів рослин (наприклад, виведення сортів пшениці призвело до «зеленої революції» в Мексиці, створення сортів рису з вегетаційним періодом 120 днів значно поліпшило рівень життя населення Азії);
      • • отримання лікарських препаратів (наприклад, вакцин, антибіотиків, вітамінів, ферментів за допомогою грибів й бактерій);
      • • діагностика спадкових хвороб людини (наприклад, технології культивування лімфоцитів, діагностика ембріона на ранній стадії внутрішньоутробного розвитку, створення тест-систем для генної діагностики);
      • • розробка безвідходних технологій для очищення середовища (наприклад, використання бактерій для розкладу штучних полімерних матеріалів чи пестицидів);
      • • створення технологій отримання енергії (наприклад, використання метанобактерій для отримання біогазу, створення пального із цукрової тростини чи кукурудзи);
      • • отримання кормів для поліпшення умов вирощування сільськогосподарських тварин (наприклад, дріжджові гриби синтезують кормові білки із парафінів нафти);
      • • створення засобів догляду й захисту рослин (наприклад, створення бактеріальних добрив і біогумусу);
      • • створення тварин-біореакторів, що виробляють речовини для лікування хвороб (наприклад, корів чи кіз, які даватимуть з молоком білок для лікування інсультів).

      Використання біотехнології може мати і негативні наслідки. Це шкідливий вплив на природу мутагенів, втрата біосистемами здатності до саморегуляції, зміна геномів організмів й генофонду популяцій та ін. Наслідками неконтрольованого поширення генетично змінених об’єктів у довкіллі може бути збільшення кількості стійких до антибіотиків мікроорганізмів, підвищення концентрації алергенів у природі, порушення рівноваги природних екосистем, підвищення рівня шкідливості мікроорганізмів, мутаційні зміни та поширення захворювань організмів тощо.

      Отже, сучасна біотехнологія має величезні перспективи й переваги, але існує й реальна небезпека негативних наслідків від втручання людини в природні системи.



      ДІЯЛЬНІСТЬ

      Біологія + Латина

      У біології досить часто використовуються латинські вирази, що позначають особливості проведення досліджень. Зіставте найпоширеніші вирази із визначенням їхньої суті та отримайте прізвище угорського інженера, який у 1917 р. запропонував термін біотехнологія.

      1

      2

      3

      4

      5

           

      1 In vitro («в склі»)

      Е2 Проведення дослідів у живій тканині поза організмом у штучному середовищі (наприклад, вирощування стовбурових клітин у культурі)

      2 In vivo («в живому»)

      К Розгляд явища чи об'єкта на місці, в природних умовах, без перенесення в середовище (наприклад, гібридизація хромосом)

      3 Ex vivo («з життя»)

      І Розгляд явища чи об'єкта до народження (наприклад, ультразвукове дослідження плода)

      4 In situ («на місці»)

      Е1 Проведення дослідів поза організмом (наприклад, екстракорпоральне запліднення яйцеклітин поза межами організму)

      5 In utero («в матці»)

      Р Проведення дослідів у живій тканині в живому організмі (наприклад, експерименти на лабораторних тваринах)


      Клітинна інженерія.

      Клітинна інженерія - створення нових клітин та отримання тканин, органів й організмів з клітинного матеріалу.

      Тільки прочитати
      «Клітинна», тому що маніпуляції здійснюються з окремими клітинами, а «інженерія» - конструюються нові клітини на основі їхньої гібридизації, реконструкції та культивування. Перевагами клітинної інженерії є те, що вона дає змогу експериментувати з клітинами, а не з цілими організмами, і навіть отримувати з клітин тканини та організми із заданими властивостями. Так, у вищезгаданому прикладі кісткову тканину й кістки вирощують зі стовбурових клітин, виділених із кісткового мозку чи жирової тканини. Початок стрімкого розвитку клітинної інженерії відносять до 1960-х років, коли було створено перші гібридні клітини (Б. Ефруссі, Г. Харріс, П. Карлсон)

      основні методи:

      І.Метод культури клітин (тканин) - виділення й перенесення клітин з організму на поживні середовища для отримання культури клітин.

      Клітинні культури - генетично однорідні популяції клітин, що ростуть у сталих умовах середовища.

      задачі:

      1. Генетичні дослідження: визначення мутагенної дії чинників довкілля, діагностики захворювань, картування хромосом...

      2. Отримання калюсних культур:

      • є джерелом лікарських речовин з женьшеню, родіоли рожевої, тощо...
      • клональне мікророзмноження → оздоровлення та швидке розмноження рідкісних, цінних та новостворених сортів культурних рослин

       

      трооло



      л

      Іл. Отримання моркви методом культури тканин

        Для цього групу клітин з рослини (бруньки, стебла тощо) поміщають у стерильне поживне середовище, де вони «омолоджуються» і починають посилено розмножуватися й рости. Внаслідок поділу клітин виникає своєрідна тканина, яка називається калюсною. З неї, наприклад, можна виростити на живильному середовищі велику кількість клітин женьшеню, родіоли рожевої, діоскореї, які є джерелом лікарських речовин. У селекції рослин застосовується технологія клонального мікророзмноження рослин. Цим способом із невеликих частин рослини отримують до 1 млн рослин на рік. Клональне мікророзмноження використовують для оздоровлення та швидкого розмноження рідкісних, цінних та новостворених сортів культурних рослин. Таким шляхом вже отримують картоплю, грецький горіх, виноград, садові суниці, ремонтантні сорти малини, ожини.


         

        3. Вирощування стовбурових клітин → на їх основі вирощування органів (судин, шкіри, кісток, хрящів...)

        • лікування бійців АТО → кісткова тканина (методика В. Оксимець...)

        Вирощення кісток із стовбурових клітин - результат дослідницької роботи лікарів і біологів Донецького інституту невідкладної і відновної хірургії ім. В. К. Гусака. На сьогодні команда спеціалістів працює в Києві, ставлячи на ноги поранених бійців. Методику, що ґрунтується на клітинний інженерії, розробив В. Оксимець спільно з Д. Зубовим та Р. Васильєвим




         






        Цікаві факти!

        3D-біопринтінг: що це таке та які органи вже можна надрукувати (прочитати )

        https://www.imena.ua/blog/3d-bioprint-part-1/


        ІІ. Метод гібридизації соматичних клітин - поєднання соматичних клітин різних тканин або організмів для отримання нових комбінацій ознак.

        1. Технології моноклональних антитіл → наприклад, гібридоми - пухлинні клітини і лімфоцити

        Поєднують пухлинні клітини і лімфоцити та отримують гібридоми, що мають властивості обох батьківських клітинних ліній: подібно до ракових клітин вони здатні необмежений час ділитися, подібно до лімфоцитів - синтезувати моноклональні антитіла певної специфічності, що їх застосовують у медицині.

        2. Створення химерних організмів:

        Химери - організми, які мають спадково неоднакові клітини.

        • щеплення рослин (троянди на шипшині, груші на яблуні...)
        • злиття ембріонів на ранніх стадіях ( химерні миші...)

         Іл. Схема створення химерних мишей методом злиття ембріонів

        Поєднання клітин різних видів чи різних зародків на ранніх стадіях їхнього розвитку є основою технології отримання химерних клітин і химерних організмів. Отримання та дослідження химерних клітин (наприклад, гібридних клітин миші й курки, людини й миші) використовують для картування генів, вивчення сумісності тканин у разі трансплантації органів, розуміння причин виникнення пухлин тощо. У природі химерні організми зазвичай виникають унаслідок соматичних мутацій чи порушення мітозу (природні химери, що їх називають мозаїками). Штучні химери отримують завдяки тканинній трансплантації у тварин або щеплення у рослин.


         

        ІІІ. Метод клонування - отримання багатьох ідентичних генетично однакових нащадків однієї клітини або одного організму.

        • основа → явище тотипотентності - здатність однієї клітини багатоклітинного організму давати початок цілому новому організму шляхом поділу

        1. клонування організмів - овечки Доллі, Поллі;  конячка Прометея....

         Іл. Послідовність етапів клонування вівці Доллі





        2. Ембріональне клонування - утворенням химерних ембріонів шляхом поєднання бластомерів, взятих із зародків різних організмів.

        У 1996 р. генетикам з Рослінського інституту, що біля Единбурга (Шотландія), вдалося створити першу в світі тварину шляхом клонування - легендарну вівцю Доллі. При цьому вчені використали клітину молочної залози дорослої вівці як донора ядра, з яйцеклітини вилучили власне ядро і замінили ядром клітини молочної залози однієї і тієї самої вівці. Потім виростили бластоцисту і пересадили її до матки тієї самої вівці. І ця вівця народила «доньку» на ім’я Доллі, яка була клоном материнського організму. Була також клонована трансгенна вівця Поллі з активним геном одного з чинників зсідання крові людини, при цьому продукт цього гена виділявся з молоком. Під час клонування кіз було створено ГМО, у яких активно працював ген людського тромбіну. Таким чином, клоновані трансгенні організми можуть слугувати живим «фармацевтичним заводом», який природним шляхом виробляє ті чи інші речовини, що їх використовують для лікування захворювань людини. Вчені виростили перші в світі ембріони-химери, що складаються з клітин людини й свині. Ці ембріони можуть допомогти створити технологію вирощування людських органів всередині тварин.

        Отже:







        01/05/23

        Введення в культуру рослин Одомашнення тварин.Поняття про селекцію. Методи селекції рослин Методи селекції тварин



        Відеоурок у Zoom


        Записати ментальну -карту




        Інтерактивні моделі
        Походження худоби та рослинних культур 



        Центри походження культурних рослин (зробити ментальну-карту)











        26.04.23

        Узагальнення знань з теми: "Надорганізмові біологічні системи "

        Пройти тест за 26.04.23



        Відеоурок у Zoom






        24.04.23

        Захист і збереження біосфери, основні заходи щодо охорони навколишнього середовища. Узагальнення знань з теми: "Надорганізмові біологічні системи "


        Відеоурок у Zoom


        Записати конспект

        Вплив людини на біосферу.

        Екологічні проблеми - значні погіршення стану навколишнього середовища.

         1. Забруднення відходами виробництва, нафтопродуктами, отрутохімікатами, мінеральними добривами, синтетичними матеріалами...

        2. Ерозія, заболочення, засолення ґрунтів, вирубка лісів, опустелювання...

        3. Кислотні дощі.

        4. Руйнування озонового шару.

        5. СО2 → парниковий ефект → потепління клмату

        6. Смог ⇒ туман+пил+дим

        7. Інтродукція - переселення організмів людиною

        8. ↓ ↓ біорізноманіття.

        Екологічні катастрофи - швидкі й небезпечні зміни середовища.

        → Чорнобильська аварія в Україні (1986), аварія на ядерній електростанції «Фукусіма-1» в Японії (2011)...

         Екологічна криза - глибоке порушення природної екологічної рівноваги та напружений стан взаємин між людиною і природою.

        чинники:

        1. демографічний: ↑↑кількість населення рівень духовності, екологічної освіти;
        2. промислово-енергетичний: ↑↑промислового виробництва, виробництва енергії.


        Охорона природи - система заходів з метою збереження і відтворення природних ресурсів.

        І. Природоохоронне законодавство:

        1991 р.- "Закон про охорону навколишнього середовища" та інші...

        ІІ. Червона книга України (див.тут@) - державний документ, занесені види, які потребують охорони

        категорії ⇒ зниклі (Чорний список), зникаючі, вразливі, невизначені, рідкісні, маловідомі

        2009 р.- 3тє видання →  542 видів тварин, 826 видів рослин та грибів

        жук-олень, саламандра плямиста, їжак вухатий, лелека чорний, астра альпійська, лілія лісова, цибуля ведмежа, підніжник білосніжний, адоніс весняний...

         1987 р. - Зелена книга України (див.тут@)→ занесено 127 рідкісних й зникаючих рослинних угруповань

        ялинові ліси Полісся, формація латаття білого, формації ковили української...

        Карта ялинових лісів Полісся Лісові угруповання соснових жовторододендронових лісів із Зеленої книги

        ІІІ. Природоохоронні території (див.тут@) ≈ 3%S Укр.

        1. Заповідники - великі S, вилучені повністю з господарської діяльності

        • біосферні (5): «Асканія-Нова», Чорноморський, Карпатський, Дунайський і Чорнобильський
        • природні(17): Поліський, Кримський, Український лісостеповий...

        2. Національні парки (12) - великі території, дозволено туризм (Карпатський, Шацький, Синевир,Святі гори...)

        Біосферний заповідник «Асканія-Нова»Національний парк «Синевир» у Карпатах

        3. Заказник - природна територія, створена для збереження і відтворення природних комплексів або окремих видів організмів.

        4. Пам’ятки природи - окремі унікальні об'єкти.

        → озеро Синевір, 600-річний дуб (Св'ятогірськ)

        5. Дендрологічні парки  - території, на яких вирощують різні види деревних рослин

        → "Софіївка", "Олександрія"

        6.Ботанічні сади - установи, створені для вивчення, збереження, акліматизація рідкісних видів флори

        → ім. Миколи Гришка (Києв),  Нікітський (Крим)

        7. Зоологічні парки - установи, створені для вивчення, збереження, акліматизація рідкісних видів фауни

        та інші...

        роль:

        1. збереження біорізноманіття! 
        2. забезпечення екологічної рівноваги;
        3. проведення наукових досліджень → розробка рекомендацій охорони біосфери;
        4. збереження природних комплексів.

        ІV. Екологічна освіта.

        V. Міжнародне співробітництво:

        •  організації ⇒ МСОП, ЮНЕП...
        • міжнародні проекти


        ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ:

        • антропогенний вплив на біосферу зріс настільки, що спричинив глобальну екологічну кризу;
        • основними напрямами охорони біосфери є збереження біорізноманіття, виокремлення й розвиток природно-заповідних територій, екологічна освіта тощо.





        Оцифровані гербарні зразки з фондів LWKS та LWS тепер у вільному доступі в Національній мережі з біорізноманіття (UkrBIN). Роботи щодо оцифрування гербарних зразків продовжуються і поступово будуть завантажені в базу. У кого вже є оцифровані гербарні зразки теж може відкрити профіль свого гербарію і завантажувати їх туди. Зважаючи на сьогоденні обставини, це дасть можливість зберегти хоча б електронні копії гербарних зразків, а також з ними можна працювати в будь-якому куточку світу. Друзі долучайтеся! Разом ми зможемо зберегти гербарні колекції для наступних поколінь.


        https://ukrbin.com/showimages.php?action=added&uid=1717&fbclid=IwAR00kxjiTAbKbBXTURIsRkVn10jBGNFgWDsCIEfqWL87gbNTQ5bhhBPaBek


         


        19.04.23
        Біосфера як цілісна система.

        Відеоурок у Zoom

        Пройти тест за 17.04.23



        Записати ментальну-карту





        _

        Біосфера - особлива оболонка Землі, населена живими організмами.

        • 1875 р - Е. Зюсс (австр.) → термін
        • 1926р - В. І. Вернадський (фран.)  → вчення про біосферу 

        особливості:

        1. Охоплює 3 оболонки:

        • - літосферу (4 км),
        • - атмосферу (≈11 км),
        • - гідросферу(всю). 
         2. Є сукупністю всіх екосистем на землі,
          єдиною глобальною екосистемою.
        
         3. компоненти: абіотичнийбіотичний
         Закон В.І. Вернадського - біогенна міграція елементів.

         4.  7 типів речовини:

        1. жива
        2. біогенна - утворена організмами: вугілля, нафта, кисень атмосфери...
        3. косна - утворена без участі живого - лава, попіл вулканів
        4. біокосна - продукти розкладу і переробки косної речовини організмами - ґрунт
        5. радіоактивна
        6. космічна
        7. розсіяні атоми.

        5. Ноосфера - новий стан біосфери, за якого визначальними чинниками стає розумова діяльність людини.



        Жива речовина (біота) - сукупність усіх організмів на Землі ( 97% рослини, 3% тварини)

        функції:

        • Газова → утворення О2 під час фотосинтезу, СО2 під час дихання
        • Окисно-відновна → залізо-, сіркобактерії перетворюють сполуки Fe, S...
        • Біохімічна → синтез і розщеплення органічних речовин
        • Концентраційна → накопичення хім. елементів (I - водорості, Si - хвощі, Ca - в кістках)

        властивості ⇒ обмін речовин, ріст, самовідтворення, адаптивність...

        на Землі нерівномірно:

        • max ⇒ тропічні ліси
        • min ⇒ пустелі


        Біологічний колообіг речовин - переміщення хімічних елементів і речовин у біосфері, що відбуваються за допомогою живих організмів.

        • є швидким і розімкненим (частина відкладається у вигляді гірських порід)

        найважливіші цикли → колообіг Н2О, СО2, Оксигену, Нітрогену і Фосфору

        Колообіг Оксигену в природі Кисень та озон



        ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ:

        • біосфера є найвищою та найскладнішою біологічною системою Землі;
        • саме жива речовина охоплює й перебудовує процеси в біосфері та є найпотужнішою геологічною силою, що зростає з плином часу;
        • біосфера є біологічною системою, що поглинає енергію космосу та спрямовує її на внутрішню роботу, яка забезпечує існування та розвиток природи Землі.









        17.04.23-19.04.23

        Стабільність екосистем та причини її порушення
        Біосфера як цілісна система


        Відеоурок у Zoom

        Пройти тест 17.04.23


        Різноманітність та стабільність екосистем.

        Екосистеми:

        а) за масштабами:

        • мікросистеми → калюжа
        • макросистеми → тайга...

        б) за розташуванням:

        • наземні 
        • прісноводні
        • морські

        в) за походженням:

        • природні → ліс, озеро...
        • штучні (антропогенні) → ставок, парк, агроценози (поле, сад, виноградник)



        Стабільність екосистеми - здатність екосистеми зберігати свою цілісність під дією зовнішніх чинників.

        умови:

        1. Значне видове різноманіття!!!
        2. Висока первинна біопродукція
        3. Складність ланцюгів живлення
        4. Розгалуженість трофічних мереж
        5. Повна мінералізація решток
        Основною умовою стабільності екосистем є видове різноманіття. Види-продуценти забезпечують утворення великої кількості первинної органічної речовини, від якої залежать наступні ланки ланцюгів живлення. Велика кількість їжі сприяє існуванню консументів декількох порядків. Завдяки цьому виникають розгалужені трофічні мережі, що забезпечують функціонування екосистеми, якщо зменшується кількість окремих видів. І нарешті, значна кількість видів-редуцентів здійснює повну мінералізацію органічних решток до неорганічних сполук, що їх можуть знову використовувати продуценти. Таким чином, чим більша різноманітність видів у екосистемі, тим більша стабільність!

        Стабільнісь екосистеми умовна!! → причина → зміна зовнішніх умов

        екосистемидинамічностійкідинамічнонестійкі
        діапазон змін середовищаширокийнезначний
        прикладиліс, тайга, степ, саваникораловий риф, агроценози


        Екологічні сукцесії (лат. наступність) - послідовні зміни угруповань організмів, які з часом призводять до перетворення екосистеми

        теорія →  Ф. Клементс (амер.).

        озеро → болото → луки → ліс

        Причини ⇒ зміни клімату, катаклізми (вулкани, землетруси, повені), діяльність людини...

        Етапи формування

        1й. заселення піонерами: лишайники, гриби, мохи

        • нестійкі, маловидні

        2й. проміжні угруповання - , розгалужуються трофічні мережі ⇒ слабостійкі. 

        • слабостійкі, видове різноманіття!!

        3й. зрілі (клімаксні) екосистеми

        • стійкі, біорізноманіття!!!, maх біомаси

        кінцева мета → досягнення стабільного стану!!!

        Види:

        1. Первинні - розвиток і зміна біоценозів на незаселених раніше ділянках.

        гола скеля → лишайники → мохи → трави → ліс

        Первинна сукцасія - освоєння організмами нових територій (наприклад, островів в океані, що утворилися в результаті підводного виверження вулкана). Вона триває досить довго - протягом сотень і тисяч років. Спочатку на голій скелі поселяються лишайники і мохи. Завдяки їх відмирання (з покоління в покоління), а також руйнування поверхневого шару скелі формується (ще тонкий поки) ґрунтовий шар. На ньому вже можуть виростати інші рослини - вищі трав'янисті. Зі збільшенням грунтового шару тут з'являються чагарники і дерева, різні безхребетні і хребетні тварини. Відбувається утворення лісового біогеоценозу - більш складної (за видовим складом) і стійкої екосистеми.

         

        2. Вторинні - відновлення природних екосистем після певних порушень.

        Вторинна сукцесія відбувається на місці, де раніше вже існував біогеоценоз, але був знищений в результаті якої-небудь катастрофи (лісова пожежа, виверження вулкана). Вона протікає набагато швидше, ніж первинна. Для цього процесу буває досить декількох десятків років. Прикладом вторинної сукцесії може служити відновлення тайгового біогеоценозу після пожежі. На місці згарища так сильно змінені умови (наприклад, мінеральний склад ґрунтів), що перші роки тут здатні виростати лише певні види трав (вейник, іван-чай). Згодом з'являються численні чагарники і врешті-решт деревні форми - листяні (світлолюбні), а потім і хвойні (смерекові, ялицеві), які потребують тіні для нормального розвитку їх підросту. Таким чином, в ході вторинної екологічної сукцесії відбувається відновлення на місці пожежі вихідного, тайгового біогеоценозу.



        Штучні екосистеми (антропогенні) - це збіднені видами угруповання, створені людиною.

          Вдала посадка: особливості закладання яблуневого саду | AgroDay
           сад поле парк

          значення ⇒ забезпеченні людей їжею, сировиною; створення умов проживання...

          Існування штучних екосистем можливе тільки за постійного, науково обґрунтованого догляду з боку людини.

          особливості:

          • маловидові → домінування 1 або кількох вдів
          • нерозгалуженість трофічних мереж
          • відсутність саморегуляції
          • неможливі без впливу людини



          ЗАПАМ`ЯТАЙТЕ:

          • екосистеми класифікують за різними критеріями, за походженням: природі та штучні;
          • стабільність екосистем залежить від механізмів саморегуляції екосистеми, які пов'язані із видовим біорізноманіттям;
          • постійні зміни середовища життя спричиняють сукцесії, кінцевою метою яких є досягнення стабільного стану;
          • штучні екосистеми мають ту саму структуру (абіотичну та біотичну частини), умови існування (видове різноманіття, ланцюги живлення тощо), але позбавлені такої властивості, як стабільність й стійкість у часі.




          12.04.23
          Біотичні, абіотичні та антропічні (антропогенні, техногенні) фактори.

          Екологічні  фактори - компоненти природи, які впливають на живі організми та їх угруповання.

          значення → формування пристосувань на різних рівнях організації життя

          групи:

          • за походженням → космічні, техногенні 
          • за середовищем → атмосферні, гідрологічні, едафічні, або ґрунтові 
          • за характером впливу → фізичні, хімічні, біологічні 
          • періодичні, неперіодичні  

          за природою впливу

          І. Абіотичні нежива природа

          • кліматичні: світло, t0, вологість
          • атмосферні: повітря
          • едафічні: ґрунт
          • гідрологічні: вода

          ІІ. Біотичні жива природа

          а) симбіотичні:

          1. мутуалізм ("+", "+"),
          2. коменсалізм ("+", "0"),
          3. паразитизм ("+", "-")

          ​​​​​​​б) нейтральні

          в) антагоністичні:

          1. хижацтво → тварини інших тварин (канібалізм → свій вид)
          2. виїдання → тварини їдять рослини
          3. конкуренція → між організмами за територію, їжу, самку...

          ​​​​​​​ІІІ. Антропічні діяльність людини

          1. антропогенні → безпосередній вплив людини
          2. техногенні → промисловість


          Основні закономірності:

          1. Правило індивідуальної адаптивності - у відповідь на вплив факторів у кожного виду у процесі еволюції формуються свої пристосування

          → кріт риє землю лапами, сліпак - зубами

           

          2. Правило взаємодії екологічних факторів - одні фактори можуть посилювати чи послаблювати впливи інших 

          → вплив t0 посилює підвищена вологість

          3. Закон оптимуму - кожен фактор позитивно впливає на організм лише у певних межах


           

          4. Правило обмежувального (лімітуючого) фактора - життєдіяльність обмежується фактором, який найбільше відхиляється від оптимуму

          • в 1840 р. - Ю. Лібіх (нім.) → закон мінімуму
          → життєдіяльність форелі обмежується вмістом О2 у воді

          Іл. Діжка Лібіха, що ілюструє обмежувальний чинник

          5. Закон толерантності - лімітуючим може бути чинник як на мінімумі так і на максимумі межі витривалості.

          • в 1913 р. - В. Шелфорд (амер.)

          Іл. Схема дії екологічного чинника

          6. Правило екологічної ніші - організми пристосовуються до всієї сукупності чинників

          Екологічна ніша - сукупність всіх факторів середовища, за яких можливе існування виду.



          Екологічна валентність (діапазон витривалості) -  діапазон мінливості чинника, в межах якого можлива життєдіяльність організмів.

          → діапазон між нижньою і верхньою межами витривалості

          за екологічною валентністю організми:

          1. Стенобіонти (від грец. вузький, життя) - організми, які можуть жити лише за дуже незначної зміни факторів середовища.

          → колібрі, осоїди, коала, форель, риби-вудильники

          2. Еврибіонти (від грец. широкий, життя) - організми, що можуть жити за значних змін факторів середовища

           → пацюки, таргани, свині, бурий ведмідь, ворони)

          - стенофаги, еврифаги → їжа, -терми → t0 -бати → тиск

          Середовище існування - частина простору, в якому мешкають організми.

          утворене чинниками: t0, солоність води, світло, вітер, вологість...

          ресурси: їжа, вода, гумус, О2...

          В. І. Вернадський (укр.) → Закон єдності середовища - між організмами і середовищем існують тісні взаємовідносини

          джерело речовин, енергії та інформації (середовище)  (організм) грунтоутворення, біофільтрація, азотофіксація...

           типи:

          І. Наземно-повітряне → найрізноманітніше за умовами існування організмів (аеробіонти)

          чинники:

          1. Світло!! → промені: ультрафіолетові, видимі (для фотосинтезу), інфрачервоні (тепло)

           організми ⇒ денні, нічні (великі очі, слух!!)

           адаптивні біоритми:

          • добові → відкривання і закривання квіток, сон...
          • місяцеві → закопування крабів у пісок перед припливом...
          • сезонні → цвітіння, листопад, линяння, сплячка, міграції...
          • річних → масові розмноження сарани

          фотоперіодизм - реакція організму на тривалість світлового періоду (кількість сонячних прменів)

          біологічний годинник - здатність організмів реагувати на плин часу

          2. Температура → впливає на швидкість метаболізму, визначає терморегуляцію 

           організми ⇒ теплолюбиві, холодостійкі, холодолюбиві

          3. Вологість → запасання води, жиру; S випаровування, колючки, листопад...

          організми ⇒ вологолюбиві, посухостійкі, сухолюбиві

          4. Газовий склад → найбільший вміст О2 та СО2 

          • важливо для дихання, фотосинтез...

          Іл. Мешканці наземно-повітряного середовища існування: 1 - калина; 2 - горобець хатній

          ІІ. Водне -  рідке

          організми - гідробіонти:

          • нейстон - на поверхні
          • планктон - дрібні у верхніх шаах води
          • нектон - активні у воді
          • бентос - на дні

          умови:

          • t0 режим → відносно сталий
          • освітленість - ↓ з глибиною (фотосинтезуючі ор-ми до 250 м)
          • мало О2 , багато СО2 
          • солоність (прісні і солоні води)

          адаптації ⇒ збільшення плавучості, зяброве дихання, зовнішнє запліднення, біолюмінесценція...

          Іл.Мешканці водного середовища існування: 1 - ряска; 2 - рак річковий

          Тема №4. Середовище існування

          Середовище існування - частина простору, в якому мешкають організми.

          утворене чинниками: t0, солоність води, світло, вітер, вологість...

          ресурси: їжа, вода, гумус, О2...

          В. І. Вернадський (укр.) → Закон єдності середовища - між організмами і середовищем існують тісні взаємовідносини

          джерело речовин, енергії та інформації (середовище)  (організм) грунтоутворення, біофільтрація, азотофіксація...

           типи:

          І. Наземно-повітряне → найрізноманітніше за умовами існування організмів (аеробіонти)

          чинники:

          1. Світло!! → промені: ультрафіолетові, видимі (для фотосинтезу), інфрачервоні (тепло)

           організми ⇒ денні, нічні (великі очі, слух!!)

           адаптивні біоритми:

          • добові → відкривання і закривання квіток, сон...
          • місяцеві → закопування крабів у пісок перед припливом...
          • сезонні → цвітіння, листопад, линяння, сплячка, міграції...
          • річних → масові розмноження сарани

          фотоперіодизм - реакція організму на тривалість світлового періоду (кількість сонячних прменів)

          біологічний годинник - здатність організмів реагувати на плин часу

          2. Температура → впливає на швидкість метаболізму, визначає терморегуляцію 

           організми ⇒ теплолюбиві, холодостійкі, холодолюбиві

          3. Вологість → запасання води, жиру; S випаровування, колючки, листопад...

          організми ⇒ вологолюбиві, посухостійкі, сухолюбиві

          4. Газовий склад → найбільший вміст О2 та СО2 

          • важливо для дихання, фотосинтез...

          Іл. Мешканці наземно-повітряного середовища існування: 1 - калина; 2 - горобець хатній




          ІІ. Водне -  рідке

          організми - гідробіонти:

          • нейстон - на поверхні
          • планктон - дрібні у верхніх шаах води
          • нектон - активні у воді
          • бентос - на дні

          умови:

          • t0 режим → відносно сталий
          • освітленість - ↓ з глибиною (фотосинтезуючі ор-ми до 250 м)
          • мало О2 , багато СО2 
          • солоність (прісні і солоні води)

          адаптації ⇒ збільшення плавучості, зяброве дихання, зовнішнє запліднення, біолюмінесценція...

          Іл.Мешканці водного середовища існування: 1 - ряска; 2 - рак річковий






          ІІІ. Ґрунтове -  тверде 

          організми - едафобіонти​​​​​​​: ціанобактерії, водорості, гриби, лишайники, корені рослин, черви, кліщі, комахи

          умови:

          • незначні зміни t0
          • ↑ щільність
          • мало О2 , багато СО2 
          • темрява

          адаптації ⇒ нюх!!, до риття грунту (кінцівки, зуби, сильні м'язи), до О2 (анаеробне дихання, вертикальні міграції)

          Іл. Мешканці ґрунтового середовища: 1 - білий гриб; 2 - дощовий черв'як


          ІV. Гостальне - тіло живого організма

           

          організми - ендобіонти (внутрішні), екзобіонти (зовнішні) ⇒ мутуалісти, коменсали, паразити

          умови

          • сталі t0
          • рН середовища
          • мало О2
          • темрява

          адаптації ⇒ спрощення органів, значна плодючисть, анаеробне дихання, прикріплення(крючки, присоски)

          Іл. Типові симбіонти: 1 - омела біла; 2 - ксанторія настінна



          ЗАМ'ЯТАЙТЕ:

          • середовище існування є частиною природи, з умовами й ресурсами якої організми постійно взаємодіють.
          • середовища існування різняться за особливостями дуже різних чинників, але визначальними є особливості впливу світла, температури, води й повітря.





          10.04.23
          Харчові зв’язки, потоки енергії та колообіг речовин в екосистемах


          Пройти тест за 10.04.23 





          Відеоурок у Zoom

          Екосистеми та їх функціонування
          Ланцюг живлення (трофічний ланцюг) - послідовний ряд організмів, пов’язаних харчовими зв’язками.
          • у 1934 р. - Ч. Елтон → термін

            листя рослин (Пр.) → гусінь (К.І) → синиця (К.ІІ) → яструб (К.ІІІ)

          ( Пр. - продуценти, К.І, К.ІІ...- консументи першого, другого...порядків)

          Першою ланкою більшості ланцюгів живлення є продуценти, якими є автотрофні організми. Наступні ланки трофічних ланцюгів займають гетеротрофні консументи: рослиноїдні, м’ясоїдні та всеїдні тварини. Рештки організмів ще містять органічні речовини й енергію, тому можуть бути використані редуцентами. Це сапротрофні бактерії, гриби й тварини. Таким чином, функціональними компонентами екосистем є продуценти, консументи й редуценти.

          види:

          1. Пасовищні (ланцюги виїдання) → починаються із зелених рослин

          трава → зелений коник → ящірка → яструб

           

          Іл. Трофічні рівні ланцюгів виїдання: листя рослин - рослиноїдні комахи - хижі комахи - комахоїдні птахи - хижі птахи

          2. Детритні (ланцюги розщеплення) → з мертвої органічної речовини

          опале листя → дощовий черв’як → кріт → лисиця

          Іл. Трофічні рівні ланцюгів розщеплення: опале листя (детрит) - ґрунтові сапротрофи (бактерії, гриби, амеби, інфузорії, черви) - ґрунтові сапрофаги (хижі комахи, кліщі) - хижі комахи, комахоїдні ссавці



          Трофічна мережа - розгалудження ланцюгів живлення.

          •  один і той самий вид  може бути ланкою різних ланцюгів живлення

          Перетворення енергії в біогеоценозах - Підручник з Біології і ...

          Іл. Трофічна мережа діброви



          Функціонування екосистем - процеси, що забезпечують діяльність, існування та розвиток екосистеми в часі

          закономірності:

          1. Правило екологічної піраміди - екологічна ефективність кожної наступної ланки приблизно в 10 разів менша попередньої внаслідок втрат енергії на кожному трофічному рівні.

          • 1942 р. - Р. Ліндеман (англ.) → закон піраміди енергії

          Екологічна піраміда - графічне відображення трофічної структури ланцюга живлення.

          види:

          • чисел — відображає кількість особин; 
          • біомаси → органічної речовини; 
          • енергії.

          Іл. Екологічна піраміда

          2. Закон односпрямованості потоку енергії - енергія передається в одному напрямку від продуцентів до консументів та редуцентів.

          3. Закон внутрішньої динамічної рівноваги - речовина, енергія, інформація та процеси, що їх пов’язують, перебувають у тісному взаємозв’язку.



          Колообіг речовин і потік енергії в екосистемі - перенесення речовин та енергії в екосистемі, що здійснюється за участі продуцентів, консументів та редуцентів.

          • джерело енергії → Сонце

          Колообіг речовин має циклічний характер, а потік енергії - лінійний.

          Іл. Обмін речовин та енергії в екосистемі

          Енергію сонця поглинають зелені рослини і «зв’язують» у органічні речовини, які утворюються в процесах фотосинтезу. Далі ця зв’язана Сонячна енергія у вигляді зеленої органічної маси (первинна продукція) поїдається рослиноїдними тваринами, які, в свою чергу, слугують поживою для хижаків. Поживні елементи і сполуки, що надходять до організмів з абіотичної частини, врешті-решт до нього й повертаються у вигляді решток чи продуктів життєдіяльності живих істот. У колообігу речовин бере участь величезна кількість хімічних елементів і сполук, але найважливішими з них є колообіг води, Оксигену, вуглекислого газу. Потік енергії в екосистемах має іншу спрямованість. Енергія Сонця надходить до організмів, які перетворюють її у хімічну, механічну, світлову, і при цьому перетворення одного виду енергії в інший, згідно з другим законом термодинаміки, супроводжується втратами у вигляді теплоти. Врешті-решт вся енергія, що надійшла до живого компонента екосистеми, розсіюється в середовищі.










          05.04.23

          Тест № 1 20.03.23 (Віруси)


          Тест № 2  (Бактерії, археї, віруси)

          Тест № 3 03.04.23 (Огляд основних еукаріотичних таксонів)





          03.04.23

          Основні групи організмів: бактерії, археї, еукаріоти.
          Огляд основних еукаріотичних таксонів

          Відеоурок у Zoom


          Записати ментальні карти у зошит
          Ментальна- карта № 1



          Ментальна- карта № 2 


          15.03.23
          Основи еволюційної філогенії та систематики.
          Неклітинні форми життя: віруси.
          Відеоурок у Zoom




          13.03.23

          Узагальнення з теми "Еволюція органічного світу"
          Відеоурок у Zoom

          Пройти тест


          08.03.23
          Еволюція людини. Етапи еволюції людини.
          Світоглядні та наукові погляди на походження та історичний розвиток життя

          Відеоурок у Zoom

          Пройти тест за 01.03.23  (Обов'язково)
          9-А,9-Б 

          Пройти тест за 08.03.23  (Обов'язково)
          9-А,9-Б 

          Відеоурок у Zoom

          Переглянути відео

          Записати конспект







          01.03.23
          Розвиток еволюційних поглядів.
           Теорія Ч. Дарвіна.Роль палеонтології, молекулярної генетики в обґрунтуванні теорії еволюції.

          Відеоурок у Zoom

          Записати конспект

          Еволюція -процес незворотних змін організмів протягом їх історичного розвитку.

          → Ш. Боне ( швейц.) в 1762 р. 

          Розвиток еволюційних поглядів:

          1. Стихійний матеріалізм - Гераклит, Демокрит (Давня Греція) →  всі тіла природи від певних матеріальних початків (ідея єдності природи)

          2Креаціонизм (від лат. creatio - творіння) - Карл Лінней (швед)→  життя на Землі створене надприродною силою.

          3. Трансформізм - Жорж де Бюфон (фран.) → ідея можливості трансформації видів (переходу в інші види).

          4. Еволюційні погляди - ХIХ ст.- Ж. Б. Ламарк(фран.)  и  Чарльз Дарвін (анг.) → ідея історичного розвитку органічного світу.



          Докази еволюції:

          І. Молекулярно-генетичні: 

          1. Схожий хімічний склад клітин всіх живих організмів.
          2. Універсальний генетичний код.
          3. Подібність геномів більшості організмів і ін.

          ІІ. Цитологичні - загальний план будови клітин всіх живих організмів (1. рослин, 2. тварин, 3. грибів)



          ІІІ. Ембріональні.

          Біогенетичний закон (Ф.Мюлер і Е.Геккель - кінець XIX ст.)
          Кожна особина в індивідуальному розвитку (онтогенезі) повторює історію розвитку свого виду (філогенез).
          (Онтогенез є коротке повторення філогенезу).
          Всі багатоклітинні тварини розвиваються з однієї заплідненої яйцеклітини. У процесі індивідуального розвитку вони проходять стадії дроблення, утворення дво- і тришарового зародків, формування органів із зародкових листків. На ранніх стадіях розвитку у зародків хребетних (риби, ящірки, кролика, людини) спостерігається разючу подібність: всі вони мають голову, тулуб і хвіст, зачатки кінцівок, з боків тіла - зачатки зябер.

           

          ІV. Порівняльно-анатомічні (морфологічні):

          1. Аналоги - органи, які виконують однакові функції, але мають різне походження.

          - виникли в результаті →

          Конвергенція – зближення ознак в межах різних систематичних груп живих організмів, що виникло при впливі подібних умов існування.

          • у рослин  колючки виникають:
          1 - барбарису з листя;  2 - білої акації з прилистків; 3 - глоду - з пагона;  4 - ожини, малини - з кори

              

          • у тварин:
          а) зябра риб і зябра раків → функція дихання,
          б) крило метелика і крило птаха → функція політ,
          але їх будова і походження різні.





          2. Гомологи - органи, що мають спільні походження, але виконують різні функції.

          - виникли в результаті →

          Дивергенція – розбіжність ознак виникло при впливі різних умов існування.

          • у рослин - вусики винограду (б) і колючка глоду (а) - видозмінені пагони.

          • у тварин ласти кита, лапи крота, крокодила, крила птаха, кажана, руки людини → різні функції, але загальний план будови.

           

          3. Рудименти - органи, які у дорослих організмів втратили свою функцію.

          - тазові кістки у кита 

            

          -у людини → апендикс, м'язи, які рухають вушну раковину, третє віко...

          4. Атавізми - органи, що показують «повернення до предків» (в нормі не зустрічаються)

          у людини → шерсть, багатосковість, хвіст ...

          5.Наявність в сучасній флорі і фауні перехідних форм.                             

          евглена зелена →ознаки рослини (хлоропласти, фотосинтез) і тварин (джгутики, світлочутливе вічко);

          - качконіс і єхидна→ відкладають яйця і вигодовують дитинчат молоком.

           

          V. Палеонтологічні - вивчають залишки вимерлих організмів

          1. Філогенетичні ряди –викопні форми, пов'язані один з одним в процесі еволюції і відображають хід філогенезу.

          - еволюційне древо родини конячих:

          2. Перехідні форми:

          • Археоптерикс → від рептилій до птахів юрського періоду.

          Ознаки рептилій:   Ознаки птахів:
          1. довгий хвіст з хребцями
          2. черевні ребра
          3. розвинені зуби
          1. тіло вкрите пір'ям
          2. передні кінцівки - крила
          • Іхтиостега → від риб до земноводних.

                

          • Насінні папороті→ від папоротей до голонасінних.

          VІ. Біогеографічні -поширення тварин і рослин по поверхні нашої планети.

          1. Ендеміки - види, поширення яких обмежене певною територією
                     - сумчасті Австралії (материк ізольований)

          2. Релікти - види, що збереглися з минулих геологічних епох

                     - гінкго дволопатеве, гатерія, целокант (латимерія)

          Еволюційні теорії:

          1. Перша еволюційна теорія -  Ж. Б. Ламарк (фран.) “Філософія зоології” (1809 г.) → всі види тварин і рослин змінюються під впливом умов навколишнього середовища.
          Еволюція йде від простого до складного (принцип градації) завдяки внутрішньому прагненню організмів до вдосконалення в наслідок тренування органів.

           

          2. Еволюційна теорія Ж. Б. Ламарк.  Біологія  Загальна біологія.  11 ...

           

          Одиниця еволюції→ організм. Види не існують...

          Довга шия жирафа результат постійного витягування шиї за листям.

          Біографія Ламарка, внесок у науку - Nacion.ru

           

           

          2. Перша науково-еволюційна теорія -  Чарльз Дарвін (анг.) “Походження видів” (1859 р.) → Теорія еволюції!! →  еволюція полягає в безперервних пристосувальних змінах видів.

          Фактори еволюції:

          1. Невизначена (спадковамінливість
          2. Боротьба за існування.
          3. Природний добір - виживання і розмноження найбільш пристосованих особин.

          Одиниця еволюції→ вид

          Довга шия жирафа результат природного добору.

          Пін Крістін Ампудан на ❤this!  у 2020 |  Жирафи, теорія, еволюція

           

          3. Синтетична теорія еволюції → комплекс уявлень, які є синтезом основних положень дарвінізму, генетики та екології.

          - засновники →  Ф. Г. Добжанський, І. І. Шмальгаузен, А. М. Сіверцев тощо.

          положення:

          1. Мутації - матеріал для еволюції.
          2. Одиниця еволюції → популяція.
          3. Фактори ⇒ дрейф генів, популяційні хвилі і ізоляція (постачальники матеріалу для добору).
          4. Природний добір - рушійна сила еволюції.
          5. Види еволюційного процесу: мікроеволюція, видоутворення і макроеволюція.
          6. Процес еволюції є незворотнім.


          27.02.23-01.03.23

          Вид. Критерії виду. Механізми видоутворення.

          Пройти тест за 20.02.23  (Обов'язково)
          9-А,9-Б 

          Пройти тест за 27.02.23  (Обов'язково)

          Записати конспект

          Вид - сукупність особин, подібних за будовою, які вільно схрещуються і дають плідне потомство і займають в природі певний ареал.

          критерії:

          1. морфологічний - схожість особин за будовою,
          2. генетичний - набір хромосом,
          3. фізиологічний - схожість в процесах життєдіяльності (терміни розмноження ...),
          4. біохімічний - набір білків, перебіг біохімічних реакцій,
          5. географічний - спільність території,
          6. екологічний - певна екологічна ніша.


          Видооутворення - еволюційний процес, який веде до утворення нових видів.

          - нові види від предковой групи шляхом розходження ознак (дивергенції)

          !!! умова → ізоляція окремих груп.

          способи:




          20.02.23-22.02.23
          Популяції живих організмів та їх основні характеристики.
          Еволюційні фактори. Механізми первинних еволюційних змін.

          Відеоурок у Zoom

          Пройти тест (Обов'язково)
          9-А,9-Б 

          Записати конспект і інтелект-карту у зошит

          Популяції - це сукупність особин одного виду, які щодо ізольовані від інших популяцій виду

          → «будівельний майданчик», арена еволюційних подій (одиниця еволюції)

          Унікальна розробка вчених дозволить Білорусі вийти на перше місце.

          Мал. Поліська популяція зубрів

          Мікроеволюція - еволюційні процеси в межах популяцій, які завершуються формуванням пристосованості організмів і утворенням підвидів

          → рушійний фактор - природний добір, а матеріал для еволюції - мутації.

          ⇒ результат → формування адаптацій організмів до змін умов навколишнього середовища.

          Адаптации - пристосування організмів до певних умов існування.

          → тривалий час формуються в процесі еволюції

          типи:

           І. Морфологічні адаптації особливості будови організму.

              1. Маскування - схожість з предметами навколишнього середовища (морський коник з водоростями...)

          Морський коник-ганчірка - дивовижна істота.Мімікрія маленьких драконів (11 фото) - ЯПлакал
           Морський коник Гекон

              2. Захисне забарвлення допомагає сховатися в навколишньому середовищі (біле забарвлення полярної сов)

          Шпалери тварини, жаби, літо, зелений, колір, ставок, природа, відпочинок.Заступне забарвлення у тварин.  Мімікрія, маскування та ...
           Жаба Полярна сова

           

            3. Захисне забарвлення вказує на небезпеку виду (яскравий червоний, жовтий колір вказує на отруйність)

          Амфібії |  Зоовики |  FandomСонечко в будинку прикмета
           Саламандра Сонечко

          4. Мімікрія - схожість між незахищеним видом з більш захищеним (осовидні метелики і оси, молочна змія і отруйний кораловий аспид)

          Муха дзюрчалка |  Пікабу
          Муха журчалка осовидна Оса
          Молочна синолойська змія.  (Lampropeltis triangulum sinaloae ...Кораловий аспід.  Який вигляд, де живе, спосіб життя.  Небезпека
           Молочна змія  Кораловий аспид

           

          ІІ. Фізиологічні адаптації -  зміни в процесах організму.

          - пустельні тварини перед настанням посушливого періоду накопичують запаси жиру, при розкладанні якого в організмі утворюється вода, ехолокація у кажанів ...

          Что такое эхолокация у животных

           

          ІІІ. Етологічні адаптації - для виживання види використовують складні поведінкові механізми.

          - загрозливі пози, запасання продуктів на зиму, імітація смерті, турбота про потомство ...

          Спасительная" неподвижность • СЛИПАПСУгрожающая поза у животных: примеры на фото
           Опосум імітує смерть Загрозлива поза тигра


           

          Відносний характер адаптаційкорисні тільки в типовій середовищі, можуть бути марними при зміні умов.

          Белая куропатка - Охота и рыбалка, животные, туризмПочему зайца называют беляком? Почему зайца-беляка так назвали?
           Білу куріпку помітно на фоні моху Зайця видно на фоні дерева


          08.02.23-13.02.23

          Мутації: види мутацій, причини та наслідки мутацій.
          Спадкові захворювання людини. Генетичне консультування

          Відеоурок у Zoom


          Комбинативная мінливість. Мутації.

          І. Комбинативная мінливість - перерозподіл генетичного матеріалу у нащадків.

          причина →  рекомбінації генів при статевому розмноженні.

          рекомбінації:

          1. кросинговер - обмін ділянками гомологічних хромосом (профази І мейозу)
          2. незалежне розбіжність гомологічних хромосом (анафаза І мейозу)
          3. випадкове злиття гамет при заплідненні.

          наслідок ⇒  велика різноманітність генотипів ⇒ фенотипів

          значення для людини ⇒ основа для виведення нових порід і сортів в селекції

          ІІ. Мутационная мінливість - зміни генотипу під дією мутагенів.

          Іл. Мутації кольору очей у дрозофіли: 1 - червоні очі дикого типу; 2 - мутація рожевих очей; 3 - мутація білих очей; 4 - мутація червоноточечних очей


          Властивості мутацій:

          1. Стійкість - не зникають протягом життя
          2. Індивідуальність - у окремих особин
          3. Ненаправленість - 1 фактор → різні мутації
          4. Невизначеність - не можна передбачити
          5. Незалежність від сили або тривалості фактора

          1903 г.  - Гуго де Фріз ( голан.)!!!+ Г.Мелер ( амер.), В.Сахаров (рос.), С.Гершензон (укр.) - доповнили

          → мутаційна теорія:

          1. Всі організми здатні до мутацій.
          2. Мутації виникають випадково.
          3. Можуть бути спонтанні (природні) і індуковані (викликані людиною)
          4. Успадковуються.
          5. Повторюються.
          6. Не спрямовані на адаптацію. > шкідливі (летальні і сублетальні) + нейтральні + корисні (дуже рідко)

          Важливо!!!  → мутації є джерелом нових ознак (генетичної різноманітності) ⇒ умова історичного розвитку життя; матеріал для селекції.



          1920 г.  - М. І. Вавілов (рус.) → закон гомологичних рядів спадкової мінливості - генетически близкие виды и роды характеризуются сходными рядами наследственной изменчивости ( паралельна мінливість)

          - у пшениці, ячменю і вівса → білий, червоний і чорний колір колоса

          Ил. М. І. Вавілов (1887-1943)

          значення:

          а) для селекції → дозволяє передбачити мутації, які можна використовувати для створення нових сортів і порід ⇒ можливість економії коштів і часу.

          б) для медицини → пошуки спадкових відхилень і їх лікування.

          Типи мутацій:

          • за характером клітин:

          1. Соматичні
          2. Генеративні- в статевих клетинах.

          • за причинами:

          1. Спонтанні - природні.
          2. Індуковані - штучні (викликані людиною)

          • за характером впливу:

          1. Летальні - смертельні.
          2. Сублетальні
          3. Нейтральні.

          • за характером зміни генетичного апарату:

          І. Генні (точкові) - порушення послідовності нуклеотидів ДНК.

          1. Домінантні → рахіт, темна емаль зубів...
          2. Рецесивні (більшість) → гемофілія, дальтонізм, альбінізм...

          ІІ. Хромосомні - перебудова генів в хромосомі

          Картинки по запросу "Хромосомные - перестройки генов в хромосоме"

          1. Транслокація → на іншу ділянку
          2. Інверсія → поворот гену на 1800
          3. Дуплікація → вставка частини
          4. Делеція → випадіння частини ( в 5й парі → синдром котячого крику)

          Картинки по запросу "синдром кошачьего крика"

          ІІІ. Геномні - зміна числа хромосом

          1. Поліплоідія - кратне збільшення числа хромосом (3n, 4n, 5n...)

          у рослин!! → збільшується продуктивність
          штучно → колхіцин (руйнує веретено поділу)

          Картинки по запросу "Полиплоидия"

          2. Анеуплоідія - зміна числа хромосом в одній парі

          а) моносомія синдром Шершевського Тернера (-1 в 23й парі у жінок)
          Картинки по запросу "синдром Шерешевского Тернера"
          
          б) трисомія синдром Клайнфельтера (+1Х в 23й парі у чоловіків)
          Картинки по запросу "синдром клайнфельтера"
          - синдром Дауна (+1 в 21й парі),
          
          Картинки по запросу " синдром Дауна кариотип"Картинки по запросу " синдром Дауна"
          - синдром Патау (+1 в 13й парі), 
          
          Картинки по запросу " синдром Патау кариотип"Картинки по запросу " синдром Эдвардса"
           синдром Едвардса (+1 в 18й парі)
          
          Картинки по запросу " синдром Эдвардса"12931269_794337330699939_8712426687527129984_n

          Мутагени - фактори, які викликають мутації.

          вивчав → С.М. Гершензон (укр.)

          види:

          1. Фізичні - УФ-промені, рентген, to
          2. Хімічні - Н2О2, хлороформ, пестициди, нікотин, антибіотики, харчові добавки...
          3. Біологічні - віруси, отруйні рослини, гриби


          Пройти тест за 08.02.23 (Обов'язково)



          06.02.23

          Генетика статі й успадкування, зчеплене зі статтю.
          Форми мінливості. Інтерактивне лабораторне дослідження:мінливості в рослин і тварин
          Відеоурок у Zoom

          Генетичне визначення статі. Успадкування зчеплене зі статтю.

          Ознаки статі:

          1. Первинні → репродуктивні органи (формуються в ембріогенезі)

          2. Вторинні → відрізняють одну стать від іншої, не беруть участі у відтворенні (розвиваються під дією гормонів в період статевого дозрівання)

          • особливості будови тіла чоловіків й жінок,
          • пір’євий покрив самців і самок фазанів...

          Типи визначення статі:

          1. Прогамний→ до запліднення (розподіл поживних речовин)

          • у коловерток і попелиць ⇒ з бідних на поживні речовини яйцеклітин розвиваються самціз багатих - самки

          2. Епігамний → після запліднення (вплив чинників середовища)

          • у крокодилів, черепах з відкладених яєць самці та самки вилуплюються залежно від температури середовища.

          3. Сингамний  в момент запліднення (залежить від статевих хромосом)

          • у більшості організмів

          У людини  - 46 хромосом (23 пари) → 22 пари Атосоми (А) - нестатеві хромосоми і

                                                                                       1 пара Гетерохромосоми (ХУ) - статеві. 

          Жінки ⇒ 22 пари А + ХХ   →  гамети:           22А + Х         и         22А + Х   (гомогаметна стать)

          Чоловіки ⇒  22 пары А + ХУ   →  гамети:            22А + Х        и         22А + У    (гетерогаметна стать)

                                                                                                      Стать визначається під час запліднення!!!

          У тварин:   XX - жіноча, XY - чоловіча стать  ⇒ ссавці, двокрилі комахи (мухи, комарі) 

                                   ZZ (ХХ) - чоловіча,   ZW (ХУ) - жіноча стать ⇒  птахи, рептилії, метелики...

                                   ХХ - жіноча,   Х0 - чоловіча стать ⇒  таргани, прямокрилі...


           

          • Успадкування зчеплене зі статтю - ознаки передаються тільки статевими хромосомами

          з У - хромосомою  ⇒ оволосіння вушних раковин (гіпертрихоз), рогові луски на шкірі (іхтіоз), перетинки між пальцями (ознаки присутні тільки у чоловіків)

           

          з Х - хромосомою ⇒ гемофілія, дальтонізм ( рецесивні гени),   рахіт, темна емаль зубів ( домінантні гени);  

           

          колір шерсті у кішок → В - руді, b - чорні, Bb - черепахова (бувають тільки самки)

           

          • Ознаки, залежні від статі - гени включаються під дією певних статевих гормонів (облисіння у чоловіків,  молочність у самок ссавців, яйценосність у самок птахів)

          Розв'язування задач:

          Задача №1.

          У людини ген гемофілії - рецесивний. Визначте ймовірність народження хворих дітей, якщо батько здоровий, а мати носій.

          А- норма (здорові)

          а - гемофілія

          Х - хромосома

          мати - носій

          батько - здоровий 

          F - ?

             

          Р:   ХА Х а (н)   х    ХА У 0 (з)      

          G:      ХА,     Х а                ХА,     У 0   

          F1:       ХА Х А - дівчина здорова,

                      ХА Х а - дівчина носій,

                     ХА У 0  - хлопець здоровий,

                     Ха У  - хлопець хворий

          Відповідь: дівчата - здорові, а серед хлопців імовірність народження хворих - 50%


          Черепахове забарвлення кішки

          У кішок руде забарвлення шерсті домінує над чорним. Гетерозиготи мають черепахове забарвлення. Ген забарвлення зчеплений із статтю (Х-хромосома). Якими можуть бути нащадки, якщо: а) кіт чорний, а кішка - руда; б) кіт чорний, а кішка черепахова; в) кіт рудий, а кішка - чорна?


          Мінливість - здатність організмів набувати нових ознак, які зумовлюють відмінності між особинами в межах виду.

          причини:

          • зміни структури чи діяльності генетичного апарату 
          • вплив умов середовища.

          ФОРМИ МІНЛИВОСТІ

          Неспадкова (фенотипова) 

          без змін генотипу (не зберігається в разі статевого розмноження)

          Спадкова ( генотипова)

          пов'язана зі зміною генотипу (зберігається в поколіннях)

          Модифікаційна 

          фенотип змінюється під впливом  середовища

          Мутаційна 

          змінюється генотип унаслідок мутацій

          Комбінаційна

          генотип змінюється внаслідок утворення нових комбінацій генів

          забезпечує пристосування організмів до умов середовища, що змінюютьсяз'являються нові ознаки та їх комбінування в організмів


          Модифікаційна мінливість — форма неспадкової мінливості, яка пов’язана зі змінами фенотипу внаслідок впливу умов існування.

          Модифікаційна мінливість трапляється в усіх організмів незалежно від видової належності. Порівняння квіткових рослин одного виду, які зростають в різних умовах (у затінку, на сонячних місцях, за підвищеної вологості, в горах чи на рівнинах), дає змогу помітити відмінності у розмірах й формі листків, кількості квіток, масі плодів тощо. У тварин модифікації проявляються зміною забарвлення, розмірів, маси тіла, жировими запасами на несприятливий період життя тощо. 

          Модифікаційні зміни ознак не успадковуються, але їхній діапазон мінливості є спадковим і визначається генотипом. Виникнення модифікацій є результатом зміни діяльності генів у різних умовах середовища. Цим, зокрема, пояснюється поліпшення шерсті королівської аналостанки та зміна забарвлення шерсті гімалайського кролика.

          Іл. Зміна забарвлення шерсті гімалайського кролика під дією температури

          Властивості модифікацій:

          • тимчасовість (засмага людини зникає взимку)
          • масовість ( в устриць, які живуть у тихій воді, черепашка широка й округла, а в устриць із зони припливу черепашки вузькі й довгі);
          • спрямованість (заміна шерсті ссавців на густішу зумовлена впливом низьких температур);
          • визначеність - один і той самий вплив чинника спричиняє подібні зміни в усіх особин виду (у зайців зимове хутро світлішає);
          • пристосувальний характер (зі збільшенням висоти над рівнем моря кількість еритроцитів у крові людини збільшується).

          Іл. Стрілиця звичайна з надводними, плаваючими й підводними листками



          Норма реакції - межі модифікаційної мінливості ознаки, які визначаються генотипом.

          • будь-яка ознака може змінюватись лише в певних межах (гени визначають не готові прояви ознак, а норму реакції ознаки)
          • > організмів мають варіанти, близькі до середнього значення (поєднання сприятливих та несприятливих умов)
          • чим однорідніші зовнішні умови, тим меншою мірою проявляється модифікаційна мінливість.

          ​​​​​​​Варіаційний ряд - послідовність чисельних показників проявів певної ознаки, розташованих у порядку зростання

          Варіаційна крива - графічне вираження кількісних показників мінливості певної ознаки

          Іл. Варіаційний ряд і варіаційна крива за ознакою розміру насіння гарбуза



          Пройти тест за 06.02.23 (Обов'язково)

          9-А,9-Б



          30.01.23-01.02.23
          Поняття про зчеплення генів і кросинговер.Генетика статі й успадкування, зчеплене зі статтю



          Відеоурок у Zoom

          Переглянути відео 


          Хромосомна теорія спадковості

          • сформулював  Томас Морган 

          1. Кожна хромосома має свій набір генів.

          2. Гени, розташовані в лінійному порядку.

          3. Кожен ген займає певну ділянку (локус)

          4. Всі гени однієї хромосоми утворюють групу зчеплення.

          5. Зчеплення порушуються в результаті кросенговера.

          Кросенговер - обмін ділянками між генами гомологічних хромосом.

          Томас Морган працював з мушками дрозофилами (4 пари хромосом, висока плодючість, швидка зміна поколеній- 2 тижні).

           

          Генетична карта - схема взаємного розташування генів в одній хромосомі.

          • 1 морганіда - відстань між генами → 1% кросенговера →% кросенговерних гамет


          Задача №1 

          У кукурудзи білі зерна і зморшкувата форма визначаються рецесивними генами, які знаходяться в одній хромосомі на відстані 8 морганід. Визначте відсоток співвідношення потомства від схрещування дигетерозиготної рослини з жовтими гладкими насінням і гомозиготної рослини за рецесивними ознаками.

          Дано:                                           

          А - жовті

          а - білі

          В - гладенькі

          в - зморшкуваті

          L = 8 морганид

          Р:  АаВв х аавв

          F1  - %?

          де АВ, ав - не кросоверні гамети -92%

                Ав, аВ - кросоверні гамети - 8%

          F1:  АВ //ав - 46% жовті, гладенькі

                  ав//ав - 46% білі, зморшкуваті

                  Ав//ав - 4% жовті, зморшкуваті

                  аВ//ав - 4% білі гладенькі

          Пройти тест за 01.02.23 (Обов'язково)
          Пройти тест за 30.01.23 (Обов'язково)
          9-А,9-Б



          16/01/23
          Закони Менделя. 
          Практична робота: Складання схем схрещування

          Переглянь уважно навчальне відео та опрацюй додаткові навчальні матеріали. Далі – виконай тестові завдання для самоконтролю.


          https://www.youtube.com/watch?v=j9y5rxAYfE0&list=PLWteg9_gGYtEJ-S_82N32SrfPMP4HJ2J-&index=28

          Записати у зошит  всі розв'язки задач з відеоурока.
           В середу будемо розв'язувати подібні види задач

          Прочитати ( Записати найголовніше)











          11.01.23
          Генетика. Генетична символіка. Методи досліджень



          Розділ VСпадковість і мінливість.

          Тема №1. Генетика. Генетична символіка. Методи досліджень.

          Грегор Мендель

           1865 р.- Грегор Мендель (чех.) - закономірності спадковості
           1900 р.- Г.Фріз (гол.), К.Коренс (нім.), Е.Чермак (авст.) -
           перевідкрили
           1906 р. - У.Бетсон (авст.) - термін «генетика» 
           1909 р. - В.Йогансен (датс.) - термін «ген» 
           

          Генетика – наука про спадковість і мінливість

          Спадковість –  здатність організму передавати свої ознаки

          Мінливість – здатність організму набувати нових ознак

          Фенотип - сукупність ознак організму (форма, розмір, колір…)

          ознаки → якісні і кількісні (широкий діапазон)
          альтернативні → високий ⇔ низький

          Картинки по запросу "Фенотип"Картинки по запросу "Фенотип"

          Ген – ділянка молекули ДНК, яка кодує ознаку

          Алелі – парні гени (в  гомологічних  хромосомах), кодують альтернативні ознаки.

          - домінантна (А, В, С…) алель, ознака якої проявляється завжди  

          - рецесивна (а,в,с…) - ознака може  не проявлятися.

          Картинки по запросу "Фенотип"
           Локус – місце розташування конкретного гена в хромосомі.
            

          ГЕНЕТИЧНА ТЕРМІНОЛОГІЯ І СИМВОЛІКА

          Мал. Так схематично виглядає розташування локусів (чорні смужки) в гомологічних хромосомах.

                  
           Генотип – набір генів організму.                     

          гомозиготний – одинакові алелі одного гена: 

                                           домінантний (ААта рецесивний (аа

          гетерозиготний – різні алелі одного гена (Аа)  



          Генетична символіка:

          Р — батьки ⇒  ( меч і спис Марса)— батько (чоловік);  ♀ (дзеркало Венери) — мати (жінка);

          F — потомство (F1, F2 — гібриди першого, другого покоління);

          G – гамети;

          х — значок схрещування;

          3:1 — розчеплення три до одного;

          A – домінантна аллель;   а – рецесивна алель;

          АА – гомозигота за домінантним геном;   аа – гомозигота за рецесивним геном;

          Аа – гетерозигота.


          Написати інтелект-карту

          9-А
          9-Б 








          12.12.22


          9-Б 
          Зробити для тих, хто не встиг на онлайн уроці



          Задача 1. Фрагмент першого ланцюга ДНК має нуклеотидну послідовність: 
          ЦАТ-АГА-ГГТ-ТАГ-ЦГЦ. 
          Визначте послідовність мономерів білка, закодованого фрагментом другого ланцюга ДНК.

          Задача 2. Фрагмент ланцюга білка складається із 7 амінокислот: 
          мет – лей – арг – тре – глі – ала. 
          Яка будова фрагмента іРНК – основи для синтезу цього фрагмента білка? Яка будова фрагмента ДНК, що кодує дану іРНК?

          Задача 3. Визначте відносну молекулярну масу і довжину гена, який кодує білок з відносною молекулярною масою 280 000 Да.

          Задача 4. У молекулі про-іРНК на інтрони припадає 800 нуклеотидів. Визначте відносну молекулярну масу й довжину структурного гена, якщо у ньому закодовано поліпептид, відносна молекулярна маса якого становить 20 000 Да.
























          07.12.22
          Пройти тестування (.Обов'язково)
          9-А.
          9-Б

          Генетичний код. Біосинтез білка.

          Генетичний код - система запису спадкової інформації про амінокислотний склад білків у молекулах нуклеїнових кислот у вигляді послідовностей нуклеотидів.

          властивості:

          1. триплетність - 1 амінокислота → 3 нуклеотиди (триплет або кодон)
          2. однозначність - кожний триплет →  лише одну певну амінокислоту
          3. виродженість - 1 амінокислота → кілька різних триплетів ( лейцин кодується 6 триплетів) 
          4. безперервність - триплети йдуть один за одним
          5. колінеарність - послідовність нуклеотидів → послідовність амінокислот
          6.  універсальність - генетичний код єдиний для всіх організмів

          Генетичний код - Біологія. 9 клас. Андерсон

          Генетичний код. Біосинтез білка

          Спейсери - ділянки ДНК, які відокремлюють одні гени від інших.

          Старт-кодон - триплет, який розташовується на початку гена →ТАЦ (у ДНК),  АУГ (у РНК)  

          Стоп-кодони - це кодони, що сигналізують про завершення синтеза білка.


          Експресія генів - процеси використання спадкової інформації генів для синтезу функціональних продуктів — молекул РНК та білків.

          види:

          • біосинтез РНК
          • біосинтез білка

          Біосинтез білка - сукупність процесів утворення молекул білків з амінокислот на основі інформації генів ДНК.

          етапи:

          1й. Транскрипція - переписування інформації про первинну структуру білка з молекули ДНК на молекулу про-іРНК  (в ядрі).

           Процесинг → з молекули іРНК вирізаються інтрони і зшиваються екзани ⇒ мРНК (матрична)

          Транскрипція (від лат. transcriptio - переписування) - передача інформації про первинну структуру білка з молекули ДНК на іРНК, що відбувається на основі принципу комплементарності. Транскрипція каталізується ферментами РНК-полімеразами і здійснюється в ядрі, а в прокаріотичних клітинах - у нуклеоїді.

          Зазвичай процес транскрипції поділяється на 3 стадії. На початковій стадії транскрипції відбувається розплітання ДНК і зв’язування РНК-полімерази з промоторною послідовністю гена, що є сигналом для початку транскрипції. Наступною є стадія, під час якої нарощується ланцюг РНК, тобто відбувається послідовне приєднання нуклеотидів на основі принципу комплементарності. Кінцевою стадією транскрипції є стадія завершення зчитування інформації з ДНК на РНК при досягненні термінаторної послідовності гена. Результатом є утворення первинної іРНК (проРНК) 

          Після транскрипції в клітинах еукаріотів відбувається дозрівання проРНК (процесинг). У результаті процесингу проРНК перетворюється на зрілу інформаційну іРНК (мРНК), яка експортується з ядра до цитоплазми.

           

          2й. Трансляція - сукупність процесів перетворення спадкової інформації іРНК у білок первинної структури (на рибосомах у цитоплазмі)

           процеси:
          1. Ініціація - розпізнавання стартового кодону
          2. Елонгація - нарощування поліпептидного ланцюга білка.
          3. Термінація - закінчення синтезу первинної структури білка.

          Полісома - декілька рибосом на одній іРНК

           Трансляція:  1 - рибосома; 2 - іРНК; 3 - тРНК; 4 - амінокислоти

          Пострансляційна модифікація ( в Комплексі Гольджі) - білок набуває 2,3,4 структури

          Необхідні для біосинтезу білків амінокислоти доставляються до рибосом молекулами тРНК. Процес поєднання тРНК з активованими амінокислотами називається активацією амінокислот. 

          Трансляція починається із взаємодії субодиниць рибосом з іРНК та першою тРНК, антикодон якої відповідає старт-кодону іРНК - АУГ. Цей кодон визначає для рибосоми початок зчитування інформації з іРНК. Коли перша тРНК зв’язується з іРНК, рибосома робить крок, і в її функціональному центрі опиняються два триплети. На одному із них відбувається розпізнавання наступної тРНК, а на іншому - звільнення амінокислоти від попередньої тРНК та її приєднання до ланцюга майбутньої молекули білка. Далі рибосома пересувається по іРНК рівно на один триплет, що забезпечує нарощування поліпептидного ланцюга. Це переміщення відбувається доти, поки рибосома не наштовхнеться на один із стоп-кодонів у іРНК, що сигналізує про завершення трансляції.

          Після відділення від рибосом починається дозрівання білків. До них приєднуються різні хімічні групи, відщеплюються невеликі фрагменти, вони набувають вторинної, третинної структур та ін. Ці перебудови відбуваються в цитоплазмі, гранулярній ЕПС, комплексі Гольджі й змінюють функціональну активність білків.




          05.12.22
          Будова генів та основні компоненти геномів про- та еукаріотів

          Записати конспект і інтелект-карту у зошит





          Хромосоми - структури еукаріот, які зберігають і передають спадкову інформацію.

          цитогенетика → вивчає роль хромосом 

          кількість:  
          специфічна 
          для кожного виду ⇒ 
          1. Муха дрозофіла - 8 
          2. Помидори - 24
          3. Людина - 46
          4. Шимпанзе - 48
          5. Куриця - 78

          хім.склад:  ДНК   білки ( гістони) → хроматин

          Спіралізація і конденсація хромосом:

          1. Нуклеосома ( 11 нм) → 8 гістонів + завита нитка ДНК.

          2. Хроматида (700 нм) → суперспіралізований хроматин

          3. Хромосома → з 2 хроматид ( під час поділу клітини) 


          будова хромосом:

          1. Хроматиди - 2

          2. Центромера → білки кінетохори → з'єднують хроматиди

          3. Плечі - 4 

          4. Теломери - ділянки на кінцях хромосом, що перешкоджають їх з'єднанню між собою




          Каріотип - хромосомний набір організму ( кількість, форма, розмір)

          правила:

          1. специфічності - у кожного виду свій

          2. стабільності - у кожного виду постійна кількість хромосом

          3. парності - кожна хромосома має собі пару

          Гомологічні - парні хромосоми (подібні за будовою)

          4. індивідуальності - кожна пара хромосом має свої особливості

          Гетерохромосоми статеві хромосоми ( 1 пара) → Х и У 

          у жінок - ХХ; у чоловіків - ХУ  

          Аутосоми - нестатеві хромосоми ( однакові у чоловіків і жінок)

          види каріотипу

          1. Гаплоїдний (1n) - половинний набір → всі хромосоми негомологічні (в зрілих статевих клітинах)

          2. Диплоїдний (2n) - парний набір ( в > клітин)



          3. Поліплоїдний (3n, 4n, 5n...) - це набір кратний гаплоїдному (можливий тільки у рослин)




          30.11.22

          Гени і геноми.Збереження і реалізація спадкової інформації


          Ген - ділянка ДНК, що містить інформацію про первинну структуру молекули білка і визначає можливість розвитку ознаки.

          В. Йогансен (Данія) в 1909 р. → термін

          Т. Х. Морган (амер.) на початку ХХ ст. → гени лінійно розташовані в хромосомах, можуть зазнавати мутацій

          Дж. Уотсон і Ф. Крік (англ.) у 1953 р. → описали просторову структуру ДНК   


          Основні положення сучасної теорії гена:

          1. Ген займає певну ділянку (локус) у хромосомі. 

          2. Ген - частина молекули ДНК (певна послідовність нуклеотидів)

          3. Всередині гена можуть відбуватися рекомбінації (перерозподіл генетичного матеріалу) і мутації (зміни генетичного матеріалу).

          4. Молекули ДНК здатні до репарації (самовідновлення)

          5. Ген є матрицею для утворення різних молекул РНК, які беруть участь у синтезі білка.

          6. Генотип складається з окремих генів, але функціонує як єдине ціле. 


          Види генів:

          за функціональним значенням:

          • структурні - кодують синтез білків
          • регуляторні - контролюють активність структурних генів

          за розташуванням:

          • ядерні 
          • цитоплазматичні (в мітохондріях і хлоропластах)

          за характером кодуючої інформації:

          • білок-кодувальні 
          • РНК-кодувальні

          за активністю:

          • конститутивні → постійно є активними
          • неконститутивні (адаптивні) → стають активними якщо білок, який вони кодують, потрібний клітині.


          Властивості генів: (запам'ятовувати не обов'язково)

          • специфічність → синтез лише одного конкретного білка;
          • стабільність → здатні зберігати послідовність нуклеотидів;
          • лабільність → здатність до мутацій;
          • взаємодія генів - гени здатні впливати один на одного ;
          • множинна дія генів - один ген може впливати на розвиток декількох ознак;
          • полімерна дія генів - декілька генів можуть впливати на формування однієї ознаки.


          Геном - сукупність спадкової інформації у клітинах організму певного виду.

          компоненти:

          1. структурні й регуляторні гени 
          2. нефункціональні послідовності ДНК (більша частина геному) - послідовності нуклеотидів для захисту кінцевих ділянок хромосом, правильного розподілу хромосом під час поділу клітин тощо.

          геноміка → наука про геноми

          Геноми:

          • у прокаріотів → нуклеоїд + плазміди (малі молекули ДНК в цитоплазмі)
          • у еукаріотів → хромосоми ядра + ДНК мітохондрій і хлоропластів

          найбільший геном має вороняче око (Paris japonica) → 149 млрд. пар нуклеотидів

           Іл. Вороняче око - рослина з найбільшим геномом

          • геном кишкової палички → 4,6 млн. пар нуклеотидів (≈1 тисяча генів) із них 15-20 % нефункціональні послідовності;
          • геном людини → 3,2 млрд. пар нуклеотидів (20-25 тисяч генів) із них 95-98 % нефункціональні послідовності;

          Геноми прокаріотів:

          1. Не мають інтронів (некодувальних ділянок) 

          2. Оперонна організація генів → запропонували в в 1961 р. Франсуа Жакоб і Жак Моно (фр.)

           Іл. Жак Моно (ліворуч) та Франсуа Жакоб

           Оперон (від лат. - працюю) - функціональна одиниця організації геному прокаріотів.

          • має 1 або декілька структурних генів (кодують білки, залучені до одного ланцюжка реакцій)

          Іл. Організація лактозного оперона в кишкової палички

          Так, лактозний оперон кишкової палички містить спадкову інформацію про три білки, що беруть участь у поглинанні та розщепленні лактози. Структурні гени прокаріотів не мають мозаїчної структури, тобто в їхньому складі немає розподілу на кодувальні (екзони) й некодувальні (інтрони) ділянки. Крім структурних генів оперони мають регуляторні ділянки (оператор, термінатор), за рахунок яких забезпечується активність оперона як цілісної системи. На роботу оперона впливає самостійний регуляторний ген (не плутати з регуляторними ділянками), що синтезує відповідний регуляторний білок і не обов’язково розташовується поруч з опероном. З появою в навколишньому середовищі лактози її молекули зв’язують цей регуляторний білок, перешкоджаючи його приєднанню до оператора. Структурні гени переходять до активного стану й продукують одну молекулу іРНК для синтезу трьох білків. Таким чином, оперонна організація геному прокаріотів забезпечує упорядковану й регульовану активність генів залежно від умов середовища та діяльності інших генів.

          Геноми еукаріотів:

          1. Структурні гени мають мозаїчну будову:

          • екзони -  ділянки, що кодують спадкову інформацію
          • інтрони - ділянки, що її не кодують («пастки» мутацій)

          Іл. Організація геному еукаріотів

          2.  Ускладнення регуляторних ділянок

          • наприклад, мають енхансери (впливають на швидкість транскрипції)

          3. Збільшуються спейсери - ділянки ДНК, що відокремлюють гени один від одного 

          • наприклад, можуть мати сателітні ДНК (повторювані послідовності), «стрибаючі гени» тощо

          28.11.22
          Базові принципи синтетичних процесів у клітинах та організмах


          Відеоурок у Zoom

          Переглянути відео 
          (Після перегляду відео, зробити тест)

          1.              Особливості перебігу окремих процесів анаболізму (пластичного обміну)

          Процес

          Що відбувається

          Де відбувається

          Фотосинтез

          Синтез проміжних сполук із неорганічних речовин

          Хлоропласти

          Утворення моносахаридів амінокислот, жирних кислот тощо

          Синтез мономерів із проміжних сполук

          Хлоропласти, цитозоль

          Утворення полімерів

          Синтез білків, вуглеводів, ліпідів та нуклеїнових кислот із мономерів

          Цитозоль, хлоропласти, мітохондрії, ендоплазматична сітка, ядро


          Письмово записати у зошит  відповіді на  питання:

          1.    Які відбуваються зміни в клітині під час хемосинтезу?

          2.    Які організми належать до хемосинтезуючих?

          3.    Які виділяють фази фотосинтезу?

          4. Де в клітинах відбувається синтез органічних речовин?

          5. Яке значення для клітин має цикл трикарбонових кислот?

          6. Чому нестача або надлишок вітамінів можуть впливати на обмін речовин у людини?

          7*. Рослини здатні синтезувати всі потрібні їм амінокислоти. У багатьох тварин частина амінокислот в організмі не синтезується і повинна надходити з їжею (так звані незамінні амінокислоти). З чим це пов’язано?

          8*. У чому проявляється схожість процесів у клітинах представників різних царств живих організмів?


          Пройти тестування (Обов'язково)
          9-А
          https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=3530386
          9-Б





          23.11.22
          Фотосинтез: світлова та темнова фаза. Хемосинтез


          Відеоурок у Zoom

          Записати конспект у зошит







          Пройти тестування (Обов'язково)
          9-А
          https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=1745019
          9-Б

          https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=9365974







          21.11.22
          Клітинне дихання. Біохімічні механізми дихання

          Відеоурок у Zoom


          9-Б-9-А

          Переглянути відео 



          Записати конспект у зошит

          Енергетичний обмін.

          етапи:

          І. Підготовчий - у травному тракті  складні сполуки розчеплюються до простих:

          складні

          ферментипрості
          білкипротеазиамінокислоти
          жириліпазигліцерин і жирні кислоти
          полісахариди
          (крохмаль)
          амілази
          моносахариди 
          (глюкоза)
          нуклеїнові кислотинуклеазинуклеотиди
             

          вивільняється незначна кількість енергії → розсіюється у вигляді тепла


          ІІ. Анаеробний ( безкисневий) - в гіалоплазмі клітин

          1. Бродіння - процес розкладу речовин мікроорганізмами ( без кисню)
           - спиртове - розчеплення глюкози до 2 молекул спирту і 2 молекул СО2
           ( дріжджі, деякі бактерії)
          -метанове, маслянокисле...
          
          2. Гліколіз (молочнокисле бродіння) → тварини, мікроорганізми
           молекула глюкози розпадається до 2 молекул молочної (піровиноградної кислоти),
           виділяється 200кДж енергії, 40% якої запасається в 2 АТФ, а 60% розсіюється у вигляді тепла.

          С6Н12О6 + 2АДФ + 2Н3РО4 →  2С3Н6О3 + 2АТФ + 2Н2О


          ІІІ. Аеробний(кисневий)  - в мітохондріях з участю О2

          1. Цикл Кребса ( в матриксі) → молочна (піровиноградна) кислота вступає в цикл складних хімічних перетворень утворюється СО2 (виділяються з клітини) та Н, який є джерелом енергії для утворення АТФ у дихальному ланцюгу.

          2. Дихальний ланцюг - сукупність ферментів внутрішньої мембрани мітохондрій, які забезпечують перенесення електронів ( з участю кисню) .

          Вивільняється енергія, 60% якої йде на синтез 36 АТФ ( окисне фосфорилювання).

          В кінці процесу з Н та О2 утворюється вода.

          3Н6О3+ 6О2+ 36АДФ +36Н3РО4 →  6СО2 + 36АТФ + 42Н2О


          Сумарне рівняння енергетичного обміну:

          С6Н12О6+ 6О2+ 38АДФ +38Н3РО4 →  6СО2 + 38АТФ + 44Н2О

          Пройти тестування (Обов'язково)
          9-А
          9-Б


          9-А 
          ТЕРМІНОВО ПРОЙТИ ТЕСТ ЗА 16.11.22!!!!!!!!









          16.11.2022
          Клітинне дихання. Біохімічні механізми дихання.




          Переглянути відео. 
          Вибрати з відео та записати найголовніше 
          у зошит

          Зробити фото конспекту та завантажити в систему "Єдина школа"

          Пройти тестування (Обов'язково)
          9-Б



          09.11.22-14.11.22
          Обмін речовин та перетворення енергії в організмі людини — основна властивість живого.


          Відеоурок у Zoom


          Записати конспект і схеми у зошит


















          07.11.22
          Типи клітин та їхня порівняльна характеристика: прокаріотична та еукаріотична клітина, рослинна та тваринна клітина.


          Відеоурок у Zoom

          Переглянути відео

          Записати у зошит






          Пройти тестування (Обов'язково)
          9-Б

          31.10.2022

          Структура клітини. Одномембранні і немембранні органели


          Відеоурок у Zoom

          Переглянути відео


          Записати у зошит



          Таблицю прочитати 

          Органела

          Особливості будови

          Функції

          Цитоскелет

          Це система мікрониток і мікротрубочок, утворених спеціальними білками. Значна частина цитоскелета утворена мікротрубочками з білка тубуліну й мікронитками з білка актину

          Мікронитки й мікро-трубочки утворюють каркас клітини й забезпечують підтримання її форми. За допомогою цито-скелета здійснюється транспорт речовин і переміщення органел усередині клітини

          Клітинний центр

          Складається з комплексу білкових субодиниць. Може містити центріолі. Центріолі мають форму порожнього циліндра завдовжки 0,3-0,5 мкм і діаметром 0,15 мкм

          Клітинний центр відіграє важливу роль у поділі клітин тварин та деяких рослин

          Рибосоми

          Мають складну форму і складаються з двох частин (субодиниць) — великої та малої. Ці субодиниці можуть розпадатися й об'єднуватися знову. До складу субоди-ниць входять молекули РНК і білків. У цитоплазмі еукаріотичних клітин розташовані рибосоми еукаріотичного типу, а в мітохондріях, пластидах і цитоплазмі прока-ріотичних клітин — рибосоми прокаріотичного типу. Ці типи рибосом відрізняються за деякими РНК і білками, які входять до їхнього складу

          Синтезують білки з амінокислот

          Органела

          Особливості будови

          Функції

          Бактеріальні джгутики

          Наявні в клітинах про-каріотичних організмів. Вони являють собою просту нитку, утворену з молекул білка. Вона закріплена на поверхні клітини спеціальним складним білковим комплексом, який забезпечує її обертання

          Забезпечують рух про-каріотичних клітин

          Джгутики й війки еукаріотичних клітин

          Наявні в клітинах еука-ріотичних організмів. Являють собою порожнисті трубочки, вздовж внутрішньої поверхні яких розташовано дев'ять пар мікротру-бочок. І ще дві мікро-трубочки є в середній частині. Ззовні вкриті цитоплазматичною мембраною

          Забезпечують рух еукаріотичних клітин



          Пройти тестування (Обов'язково)
          9-А
          https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=1470339
          9-Б
          https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=7671912




          19.10.2022
          Структура еукаріотичної клітини: цитоплазма ,поверхневий апарат

          Відеоурок у Zoom

          Переглянути відео


          Записати у зошит


          Пройти тестування (Обов'язково)
          9-А
          9-Б






          17.10.2022
          Структура еукаріотичної клітини: клітинна мембрана.
          Лабораторні роботи 1. Вивчення структурно-функціональної різноманітності клітин

          Переглянути відео

          Записати у зошит





          Пройти тестування (Обов'язково)
          9-Б

          Практична робота " Розв'язування елементарних вправ зі структури білків та ДНК"

          9-А




          03.10.2022

          Нуклеїнові кислоти. Роль нуклеїнових кислот як носія спадкової інформації.АТФ.


          Відеоурок у Zoom


          Переглянути відео



          Пройти тестування (Обов'язково)


          9-А
          https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=3202522

          9-Б



          28.09.2022

          Білки, їхня структурна організація та основні функції.Ферменти, їхня роль у клітині.

          Відеоурок у Zoom


          Переглянути відео



          Записати у зошит


          Пройти тестування (Обов'язково)


          9-А

          9-Б





          26.09.2022

          Органічні сполуки. Ліпіди


          Відеоурок у Zoom


          Переглянути відео

          Пройти тестування (Обов'язково)


          9-А

          9-Б

          Дата 21.09.2022
          Тема уроку:Вуглеводи: властивості та роль


          Відеоурок у Zoom


          Переглянути відео


          Записати у зошит 



          Пройти тестування (Обов'язково)


          9-А

          9-Б






          Дата 19.09.2022-
          Тема уроку: Органічні молекули. Поняття про біологічні макромолекули – біополімери.

          Відеоурок у Zoom




          Записати у зошит 




          Переглянути відео
          Пройти тестування (Обов'язково)


          9-А


          9-Б







          Дата 14.09.2022
          Тема уроку:Вода та її основні фізико-хімічні властивості. Інші неорганічні сполуки.

          Відеоурок у Zoom



          Переглянути відео



          Пройти тестування (Обов'язково)


          9-А


          9-Б





          Дата 12.09.2022
          Тема уроку:Рівні організації біологічних систем. Основні методи біологічних досліджень

          Відеоурок у Zoom



          Переглянути відео




          Пройти тестування (Обов'язково)


          9-А


          9-Б







          Дата 07.09.2022
          Тема уроку: Біологія як наука .Предмет біології. Основні галузі біології та її місце серед інших наук


          Переглянути відео

          Пройти тест
          9-Б
          9-А




          Дата 05.09.2022
          Тема уроку: COVID-19 — новий виклик для всього свiту.Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів з біології

          Переглянути відео

          COVID-19: навчальне відео для учнів 6-10 класів









          Дата 24.03.2021
          Тема уроку:Розвиток еволюційних поглядів. Теорія Ч.Дарвіна.  Докази еволції


          Навчальне відео

          Пройти тест

          Дата 17.03.21
          Тема уроку:Популяція,її характеристика. Мікроеволюція


          Навчальне відео
          Пройти тест


          Дата 17.02.2021-18.02.21
          Тема уроку: Види мутацій та причини їх виникнення.Спадкові захворювання людини. Генетичні захворювання, Геномні хвороби
          Опрацювати параграф 41
          Навчальне відео

          Пройти тестування
          9-А
          9-Б
          Дата 09.02.2021-10.02.2021
          Узагальнення і систематизація знань на тему: Закономірності успадкування ознак.Закони Менделя

          Шановні учні!
          На минулих уроках з біології ми з Вами розв`язували генетичні задачі на (Моногібридне та дигібридне схрещування, проміжне успадкування)
           Пропоною відео на повторення. Розв`яжіть дві задачі та запишіть їх у зошит.
          Задача № 1

          Один із сортів пшениці має червоне колосся (домінантна ознака) й невилягаюче стебло (рецесивна ознака). Інший сорт пшениці має біле

          колосся (рецесивна ознака) й вилягаюче стебло (домінантна ознака). Обидва сорти гетерозиготні. Який відсоток гібридів із білим колоссям і невилягаючим стеблом буде отримано внаслідок схрещування цих сортів? 

           Задача № 2

          У великої рогатої худоби алель безрогості домінує над алелем рогатості, алель чорного кольору – над алелем червоного. Схрестили гетерозиготного за обома генами бугая з такою ж коровою. Визначте, якими будуть гібриди першого покоління.

          Навчальне відео "Дигібридне схрещування. Задачі з генетики"




          Моногібридне схрещування – це схрещування, під час якого батьківські особини відрізняються за однією парою альтернативних ознак (жовте та зелене забарвлення насіння, гладенька або зморшкувата форма насіння).
           Перший закон Менделя – закон одном анітності гібридів першого покоління: гібриди F1 мають однаковий фенотип (проявляється одна із альтернат
          ивних ознак), що пояснюється явищем домінування.
            Другий закон Менделя – закон розщеплення (чистоти гамет): при подальшому схрещуванні між собою гібридів F1 відбувається розщеплення за фенотипом 1 : 3, а за генотипом 1 : 2 : 1 (1 частина – до
          мінантна гомозигота, 2 частини – гетерозиготи, 1 частина – рецесивна гомозигота). Цей закон пояснюється цитологічно: гамети несуть лише один алель гена; в результаті випадкового запліднення рівноймовірно утворюються 4 генотипи.

          Алгоритм розв’язання задач на моногібридне схрещування
          1. Записати символи, що використовуються для позначення кожного гена.
          2. Встановити генотипи батьків, визначаючи їх за фенотипами нащадків та користуючись таблицею домінування.
          3. Записати усі типи гамет (яйцеклітин і сперматозоїдів), що утворяться у кожного із батьків у результаті мейозу.
          4. Враховуючи всі можливі варіанти випадкового запліднення, встановити генотипи нащадків.
          5. Визначити співвідношення у потомстві різних генотипів та фенотипів.
             

          Навчальне відео "ВШО"

          Пройти тестування
          9-А
          9-Б

          Дата 20.01.2021
          Тема уроку: 
          Класичні методи генетичних досліджень. Генотип та фенотип. Алелі.



          Навчальне відео "Основні поняття генетики"

          Навчальне відео "ВШО"

          Записати схеми у зошит


                                  Пройти тестування
                                                9-А
                                                 9-Б



          Дата 13.01.2021
          Тема уроку:Гаметогенз. Статеві клітини. Запліднення.Етапи індивідуального розвитку 





          Відео "Гаметогенз. Статеві клітини. Запліднення"


          Відео "Етапи індивідуального розвитку "

          Пройти тестування
          9-А
          9-Б


          Дата 16.12.2020-17.12.2020
          Тема уроку: Генетичний код.Біосинтез білка



          Перевірка Д/з
          9-А
          9-Б

          Відео  "Генетичний код.Біосинтез білка"






          11.11.2020

          Обмін речовин та енергії.  

          Обмін речовин енергії та інформації  – сукупність процесів, що відбуваються з речовинами, енергією та інформацією в клітинах.
          етапи:
          1) надходження інформації,  речовин та енергії у біосистеми (живлення, дихання...)
          2) внутрішньосистемні перетворення речовин та енергії ( метаболізм);
          3) видалення речовин, енергії та інформації  із біосистеми ( виділення)
           

           
          Живлення - процеси, пов'язані з надходженням в клітини поживних речовин.
          АвтотрофнеГетеротрофне
          організми самі синтезують 
          органічні речовини в клітинах
          організми отримують 
          готові органічні речовини
          рослини, ціанобактерії (фототрофи)
          хемотрофні бактерії
          тварини, гриби, бактерії

          Міксотрофи - змішане живлення ( діатомові водорості)


          Види енергії: 
          1. хімічна - біохімічні реакції
          2. електрична - нервові імпульси
          3 .механічна - скорочення м'зів
          4. теплова - підтримання tо тіла
          5. світлова 
          

           

          Метаболізм
          ( забезпечує клітини будівельним матеріалом та енергією)
          Асиміляція
          (анаболізм)
          пластичний обмін
          Дисиміляція
          (катаболізм)
          енергетичний обмін
          синтез складних речовин з простих
          (ендотермічні реакції)
           розчеплення складних речовин до простих
          (екзотермічні реакції)
           забезпечує: ріст і розвиток клітини, 
          накопичення поживних речовин
          вивільняється енергія,
           яка акумулюється в молекулах АТФ
           - фотосинтез
           - хемосинтез
           - біосинтез білків...
           - бродіння
           - гліколіз
           - кисневе дихання

          Картинки по запросу Схема обміну речовин та енергії

          Отже, асиміляція й дисиміляція є взаємно протилежними і нерозривно пов'язаними потоками речовин та енергії.

          СИНТЕЗ РЕЧОВИН ПОТРЕБУЄ ЕНЕРГІЇ, ЩО ВИВІЛЬНЯЄТЬСЯ ПІД ЧАС РОЗЩЕПЛЕННЯ РЕЧОВИН.

          Обмін інформації, речовин та енергії забезпечує ⇒ САМООНОВЛЕННЯ, САМОРЕГУЛЯЦІЮ І САМОВІДТВОРЕННЯ.

          Дата 22.10.2020



          Переглянути відео, опрацювати параграф 14,15
          Структура клітини. Клітина-містоЯдро клітини, ендоплазматична сітка, апарат Гольджі

          Записати таблицю  у зошит 

          Пройти тестування
          9-А
          І етап Всеукраїнської олімпіади з біології відбудеться 19 жовтня 2020р . 
          Посилання на інтернет-олімпіаду буде у блозі.


          Уважно прочитайте наступні завдання.
          Подумайте, які з запропонованих варіантів відповідей є правильними.
          3 1 по 13 питання .Виберіть одну правильну відповідь.
          З 14 по 25. У завданнях цієї групи правильними можуть бути від одної до декількох відповідей.
          Максимальна кількість тестових балів, яку можна набрати правильно виконавши всі завдання олімпіади з біології — 100 балів.



          УВАГА! Не забувайте робити тести . Всі оцінки виставляються в електронний журнал.
          Електронний підручник

          Дата 15.10.2020

          9-А 21.10.2020
          Тема уроку:  Структура й функції плазматичної мембрани



          Опрацювати параграф 13,14, переглянути відео

          Перевірка Д/з (Тест)
          9-А
          https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=1428636
          9-Б
          https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=8355581


          Дата 09.09.2020
          Урок №3-4
          Тема уроку: Хімічний склад клітини. Неорганічні сполуки.Вода та її властивості


          Перевірка Д/з за 9-А 02.09.2020
          9-Б 03.09.2020
          9-А
          9-Б


          Переглянути відео , 
          опрацювати параграф 3,4.

          Відео "Хімічний склад клітини. Неорганічні сполуки"

          Відео "Вода та її властивості"



          УВАГА! Не забувайте робити тести . Всі оцінки виставляються в електронний журнал.
          Дата 21.05.2020
          Урок № 68
          Тема уроку: Генна і клітинна інженерія



          Відеоурок "Генна і клітинна інженерія"



          Пройти тестування



          Тема уроку: 
          Дата 19.05.2020
          Урок  № 67

          Традиційні і сучасні біотехнології



          Відеоурок "Традиційні і сучасні біотехнології"


          Пройти тестування

          Дата 14.05.2020
          Урок № 66
          Тема уроку:
          Походження культурних рослин. Одомашнення тварин


          Відеоурок "Походження культурних рослин. Одомашнення тварин"






          Пройти тестування


          Дата 12.05.2020
          Урок №65
          Тема уроку: Поняття про селекцію. Методи селекції рослин

          Відеоурок "Поняття про селекцію. Методи селекції рослин"

          https://www.youtube.com/watch?v=WZDH3hVnpIw



          Пройти тестування


          Дата 07.05.2020
          Урок №64
          Тема уроку: Основні заходи щодо охорони навколишнього середовища



          Відеоурок "Основні заходи щодо охорони навколишнього середовища"


          Пройти тестування


          Дата 05.05.2020
          Урок №63
          Тема уроку: Збереження біорізноманіття. Охорона біосфери


          Відеоурок "Збереження біорізноманіття. Охорона біосфери"

          Пройти тестування
          Дата 30.04.2020
          Урок № 62
          Тема уроку: Біосфера як цілісна система. Кругообіг речовин в у природі

          Відеоурок "Біосфера як цілісна система. Кругообіг речовин в у природі"

          Пройти тестування

          Дата 28.04.2020
          Урок № 61
          Тема уроку: Стабільність екосистем та причини її порушення



          Презентація "Стабільність екосистем та причини її порушення"
          Пройти тестування



          Дата 23.04.2020
          Урок №60
          Тема уроку: Середовище існування.




          Відеоурок "Екологія як наука. Середовище існування"



          Пройти тестування



          Дата 21.04.2020
          Урок № 59
          Тема уроку: Біотичні, абіотичні та антропогенні чинники середовища

          Відеоурок "Біотичні, абіотичні та антропогенні чинники середовища"

          Пройти тестування



          Дата 16.04.2020
          Урок №58
          Тема уроку:


          Опрацювати презентацію

          https://drive.google.com/open?id=1YDqwmaekFyFRULZzeSU0Jk2CcvqKWZnQ




          Відео "Колообіг речовин і потік енергії в екосистемах"



          Пройти тестування



          Дата 14.04.2020
          Урок № 57
          Тема уроку: Екосистема. Різноманітність екосистем


          Відеоурок "Екосистема. Різноманітність екосистем"

          Відео "Структура екосистеми"

          Опрацювати параграф 55

          Пройти тестування





          Дата 09.04.2020
          Дата № 56
          Тема уроку:О сновні групи організмів бактерії, археї, еукаріоти 

          Опрацювати таблицю
          Порівняльна характеристика основних груп живих організмів

          Група
          Які організми включає
          Особливості будови й життєдіяльності
          Таксон
          Vira
          Віруси
          Неклітинна форма життя. Можуть розмножуватися тільки в клітинах інших організмів. Містять у своєму складі тільки одну нуклеїнову кислоту — або РНК, або ДНК
          Домен
          Бактерії
          Бактерії, ціанобактерії
          Клітинні організми. У клітинах немає ядра й мембранних органел. Відрізняються значною різноманітністю біохімічних процесів у клітинах. Генетичний матеріал зазвичай представлений великою кільцевою молекулою ДНК (бактеріальною хромосомою). Можуть мати плазміди. Гени не містять інтронів
          Домен
          Археї
          Архебактерії
          Клітинні організми. Суттєво відрізняються від інших доменів за складом ліпідів та білків. У клітинах немає ядра й мембранних органел. Генетичний матеріал зазвичай представлений великою кільцевою молекулою ДНК (бактеріальною хромосомою). Можуть мати плазміди. Частина генів містять інтрони
          Домен
          Еукаріоти
          Рослини, тварини, гриби, одноклітинні еукаріотичні організми
          Клітинні організми. У клітинах є ядра та інші мембранні ор-ганели й цитоскелет. Генетичний матеріал міститься у хромосомах і має вигляд лінійних молекул ДНК. У мітохондріях і пластидах присутні невеликі молекули кільцевої ДНК. Гени містять інтрони
          Крім системи трьох доменів, інколи використовуються інші системи, хоча їх вважають застарілими. Це система двох імперій, яка поділяє організми на імперії (надцарства) Прокаріоти та Еукаріоти, і система п'яти царств — виділяє царства Прокаріоти, Протисти, Гриби, Рослини і Тварини.
          Згідно із сучасною класифікацією, клітинні форми життя поділяють на три домени — Бактерії, Архебак-терії та Еукаріоти. Віруси виділяють як окремий таксон Vira, який об’єднує неклітинні форми життя й за рангом відповідає домену.
          Пройти тестування

          https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=611383



          12 фактів про бактерії: цікава інформація про їх значення для людини



          Дата 07.04.2020
          Урок №55
          Тема уроку: Неклітинні форми життя: віруси.


          Відеоурок "Віруси, або неклітинна форма живої матерії"
          Відео "Коронавирус vs организм [AsapSCIENCE] "

          Відео " Вірус Ебола"

          Опрацювати параграф 51

          Пройти тестування
          "Біорізноманіття. Неклітинні форми життя - віруси"


          Дата 02.04.2020
          Урок №54
          Тема уроку:Основи еволюційної філогенії та систематики



          Опрацювати презентацію
          https://drive.google.com/open?id=16dYqJQ9Ce7sVIzW8iVfgi2PMSQGpg_iX

          Записати у зошит




          Опрацювати параграф 50



          Дата 31.03.2020

          Урок № 53
          Тема уроку: Світоглядні та наукові погляди на походження та історичний розвиток життя 


          Відеоурок  "Походження людини"
          https://www.youtube.com/watch?v=KKB86YrHzdU&list=PLR8wzszIquejIUA6YYXCIsWaAug9VDvTG&index=100


          Відео

          Чи може наука пояснити походження життя 



          Опрацювати презентацію, параграф 49


          Пройти тестування


          Дата 19.03.2020
          Урок № 52
          Тема уроку: Еволюція людини. Етапи еволюції людини

          Опрацювати параграф 48

          Опрацювати презентацію

          https://drive.google.com/open?id=1ruNegX2X0A5w30ZZ7b5Axx1vBx_NBSy4


          Пройти тестування





          17 березня 
          Урок № 51
          Тема уроку: Популяція живих організмів та їх основні 
          характеристики. Механізми видоутворення. 
          Мікроеволюція.

          1. Опрацювати презентацію 

          https://drive.google.com/open?id=1uGcgSF3wyS_9ZGiFs8NgYmNyaqt9D9om


          2.
          Робота з підручником
          Завдання. Опрацюйте матеріал підручника параграф 46 пункт 1 ст 194-195 та проведіть паралель між терміном вид та популяція.
          Поняття про мікроеволюцію
          Мікроеволюція — це еволюційний процес, що відбувається в межах виду й веде до його зміни й виникнення нового виду. Процес видоутворення починається в популяціях, тому популяція є елементарною еволюційною ланкою.
          Рушійним фактором еволюції  є природний добір.Природний добір спрямовує різні  елементарні зміни фенотипів, що виникли внаслідок мутацій, у бік формування адаптацій організмів до змін умов довкілля.
          -          Що таке адаптація?
          Мікроеволюція забезпечує формування найрізноманітніших адаптацій.


          Поняття про видоутворення
          Вид — це сукупність популяцій особин, подібних між собою за будовою, функціями, місцем у біогеоценозі (займають одну екологічну нішу), що населяють певну частину біосфери (ареал), вільно схрещуються між собою у природі (для видів зі статевим розмноженням), дають плідне потомство й не гібридизуються з іншими видами.
          Існує кілька можливих способів утворення нового виду. Найважливішою умовою утворення виду є ізоляція його окремих популяцій. Класифікація способів видоутворення побудована саме на різниці у способах створення ізоляції між різними популяціями виду.
          1.      Географічне видоутворення (перегляд відео https://www.youtube.com/watch?v=N1t3nta1PMQ&t=15s, виведення висновків учнями).
          2.      Екологічне видоутворення (перегляд відео https://www.youtube.com/watch?v=WAl-Q6tFSnk, виведення висновків учнями).
          VІ. Закріплення вивченого матеріалу
          Пройти тестування 
          VІІІ. Домашнє завдання
             1. Опрацювати параграф 46
             2. Індивідуальне творче завдання «Біологія +Селекція» ст..197